Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Temmuz 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye ile Fatsa "film"oluyor...
musakiroglu@mynet.com

Türkiye’de, komşu birçok yerleşim yeri arasında ama uyduruk ama bir nedene dayalı çekişme, tartışma, hatta kavgalar eksik olmaz.

 

Ancak, hayatın bir gerçeği daha vardır ki asıl gerçek odur. Bu gerçeğe göre; yalnız yaşanmaz. Hayat paylaşılarak kolaylaşır, anlam kazanır.

 

Bu tek bir fert için de böyledir. Komşular için de… Mahalleler için de… Köyler için de… Şehirler için de… Ülkeler için de bu böyledir.

 

Bu Ünye ile Fatsa için de böyledir. Ne kadar rekabet etseler, ne kadar tartışsalar, çekişseler, kavga etseler bile bu iki komşu arasındaki ilişki azalmıyor, bilakis artıyor. Büyüyor, gelişiyor.

 

Ancak bir şey var ki; işte bu şey bir hayli önem arz ediyor.

 

Şöyle ki; Fatsa ile Ünye arasındaki bu çekişme var ya, bir kültür oluşturuyor. Komedisi bol, tatlı bir mizaha dönüşen kültür…

 

Ve daha da önemlisi bu kültür birikimi iki ilçe insanları arasında gülüp oynanan, eğlencelik bir malzeme halini alıyor. Üstelik bu sefer de iki ilçe arasında yeni bir çekişmeye yol açıyor, mizah yarışması şeklinde sürüyor.

 

İşte Ünye ile Fatsa’nın çekişmesinden doğan bu kültürden hareketle film yapılıyor. Belgesel Film Yapımcısı ve TRT Kalk Gidelim Seyahat Kültür Programı sunucusu  Sn. Esra Alkan Fatsa ile Ünye’nin bu ortak kültürünü bir filmde buluşturuyor.

 

Sn. Esra Alkan, bunun için bölgeye geldi. Ünye’de ve Fatsa’da görüşmeler yaptı,  incelemelerde bulundu.

 

Kendisiyle biz de görüştük. Filmle ilgili projesini anlattı, çok beğendik.

 

Sn. Alkan ayrıca konuyla ilgili olarak Ünye ile Fatsa’nın tam orta yerindeki Acara Tesisleri’nde Fatsa ve Ünye basının katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek, çekeceği filmi anlattı.

 

Toplantıya ben de katıldım ve orda bir şey gördüm. Basın toplantısına katılan Fatsalılar ve Ünyeliler arasında bu çekişme kültüründen kaynaklanan diyalog daha işin başında filmin ön işaretlerini verdi.

 

Bakın bir örnek:

 

Basın toplantısına Fatsa’dan katılan bir hemşerimiz dedi ki: “Bizim Ünye’ye gelin verdiğimiz kızlar kız doğurduklarında bebeği alır yüzünü Fatsa’ya döndürür, ‘Nasibin Fatsa’dan olur inşallah’ der, biliyor musunuz?”

 

Toplantıya katılan ve bunu duyan bir Ünyeli ise; “Kızların yüzü Fatsa’ya döndürülür, doğru. Ama Ünye’de doğan erkek çocukları öyle başkasının döndürmesini falan beklemeden doğar doğmaz kendiliğinden yüzünü Fatsa’ya döner... Peki, sizin bundan haberiniz var mı?” diye sorduğunda millet gülme krizine girdi.

 

Kısacası; Ünye ile Fatsa film oluyor. Hem de ne film…

 Bu Haber 2490 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI