Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Temmuz 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Niye haberimiz yok?
musakiroglu@mynet.com

Ordu’da bu ara “Vosvos Şenliği” yapılıyor. 02 Temmuz’da başladı 09 Temmuz’da bitecek.

 

02 Temmuz sabahı şenliğe katılacak vosvoslar Ünye Sahil Karayolu’ndan Ordu’ya geçerlerken evden gördüm. Ardı ardına dizilmiş renâarenk vosvosların görünüşü harikaydı doğrusu.

 

Dediğim gibi şu anda Ordu’da Vosvos Şenliği var.

 

Var da Ünye’nin bundan haberi yok. Çünkü Ünye’de bir tek afiş, duyuru yazısı yok şenliği haber veren.

 

Eminim Fatsa’da da yoktur, diğer ilçelerde de yoktur.

 

Peki, niye yok?

 

Ordu bizim bağlı olduğumuz vilayet değil mi? Biz Ordu’nun bir parçası değil miyiz?

 

Ordulular, il merkezinde gerçekleştirilen ve birçoğu uluslar arası olan birçok etkinliği neden merkez ilçe olarak tek başlarına yaşarlar? Niçin kendi parçaları olan diğer 18 ilçeyi bu etkinliklere davet etmezler?

 

Etmezler. Çünkü böyle bir kültür olmamış, oluşmamıştır.

 

Ordu merkez ilçesinde yaşayanlar, kendilerinden başka Ordu’nun18 ilçesinin daha olduğuna aldırış etmeleri gereken kültüre henüz uzaktırlar.

 

Hele Ünye ile Fatsa özellikle uzak görülürler. Çünkü Ordu bu zamana kadar hep, bu iki ilçeyi rakip gören kültürle yaşadı.

 

Buna karşıt olarak Ünye ve Fatsa’da da tersi bir kültür oluştu doğal olarak. Ordu dışında, kendi kendilerine yaşama kültürü…

 

Ordu, vilayet merkezindeki etkinliklere Ünye ve Fatsa bölgesini nasıl davet etmiyorsa bu ilçelerdeki etkinliklere de Ordu davet edilmiyor.

 

Kaldı ki ayrıca Ünye’deki etkinliklere Fatsa, Fatsa’daki etkinliklere de Ünye davet edilmiyor. Vilayet merkezinin ‘sakat kültürü’ buralara da bulaşmış maalesef.

 

Şimdi yeni bir dönem başladı Ordu’da. Birlik-beraberlik tesis edilmeye çalışılıyor. İl merkezi ve ilçeler arasındaki suni bölünmüşlüğe yol açan ‘sakat kültür’ün yerine birlik-beraberliği esas alan doğru kültürün tohumları ekiliyor.

 

Yalnız daha önce de dikkat çekmiştim. “Ordu, Ünye ve Fatsa nerden başlamalı?” başlığı ile bir yazı yazmıştım. Ordu’nun neresinde yapılırsa yapılsın bir etkinlik varsa, bu etkinlik Ordu’nun bütün ilçelerinde, beldelerinde, köylerinde duyurulmalı demiştim.

 

Madem böyle bir çalışma başlatıldı, bunun tohumları ekiliyor. O halde tohumu çimlendirecek, besleyip büyütecek gıdaya ihtiyaç var. İşin başında en önemli gıda işte bu karşılıklı duyuru ve davetler olacaktır.

 

Dediğim gibi Ordu’daki Vosvos Şenliği’nin davet afişleri, posterleri ve pankartları Ünye’de de takılmalıydı. Bu Haber 1683 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI