Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Temmuz 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İnanılacak ne kaldı
ecevit.osman@gmail.com

Birkaç yıldır meydana gelen olaylarda, ben dahil insanımız neye inanacağını şaşırmış durumdadır. Zira, gün geçmiyor ki, bir yolsuzluk olayı ortaya çıkmamış olsun. Şunu öncelikle açıklamak gerekir ki, dünyanın neresinde olursanız olunuz, insanlar yolsuzluğa ve haksız kazanca doğru meyillidir. Fakat, gerek kolluk güçleri ve adalet mekanizmasının düzenli ve iyi çalışması, bu olaylarda caydırıcı rol oynamaktadır. Ben uzun zamandır, ülkemizde yolsuzlukların büyük boyutlarda olduğuna inanıyordum, ama bu ölçülerde olduğunu tahmin etmem mümkün değildi. Öteden beri, benim adamım olsunda, ne olursa olsun kavramı Türkiye’yi bu hale getirmiştir. Özellikle, halk arasında yaygın olarak söylenen “Devletin malı deniz, yemeyen domuz” sözü hicap vereci bir söylemdir. Zira, milletin vergilerinden olan birikimlerin zerresinde, tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır. Ben “Devletin malı deniz, onu yiyenler ise domuz oğlu domuzdur” diyorum. Büyük bir iştiyakla Hazreti Ömer’i ve onun adaletinden bahsedip, daha sonra “deveyi hamutu ile yutmak” ne kadar uygun düşer bunu anlamak mümkün değildir. Müslümanlık temizlik üzerine kurulmuştur. Çevre temizliği, evlerimizin temizliği, vücudumuzun temizliği, işlerimizde, alışverişimizde, kalbimizde ve davranışlarımızdaki temizlik bunun içine dahildir. Bunun böyle olmasına rağmen, Müslüman ülkelerdeki haksız kazanç ve suiistimallerin boyutunun izahı mümkün değildir. Doğruluğu emretmiş dine mensup olmamız, onun kitapta kalması değil, onu hayatın bütün boyutlarında yaşamak içindir. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki, Marmara depreminde göçük altında kalan bir bayanın kolunu keserek bileziklerinin alınmış olduğu görüntüyü ömrüm boyunca unutmam mümkün değildir. Böyle olayları yapanlar insan mıdır ?

Devletin hemen her kademesindeki yolsuzluklar polisiye vakalar arasında yer alır oldu. Fakat, nasıl bir kirlilik ki, anlatılması mümkün değildir. Bilim adamlarının yaptığı intihaller o kadar yaygın ki, insana utanç veriyor. İsmini açıklamak istemediğin bir yetkilinin, Doçentlik için müracaat edenlerin % 30’unda intihal olduğunu ifade etmesi bilim dünyası için ne acı bir durumdur. Son olarak, sporda ortaya çıkan şike iddiaları ise çok ürkütücüdür. Bilim, sanat ve sporda asla bunlar olmamalıdır. Öyle zannediyorum ki, bu şike olayı sadece birkaç klüp ile kalmayacağa benzemektedir. Başından beri, futbolda dönen bu paraların nereden geldiğini anlayamamıştım. Asgari ücretin 600-700 TL olduğu bir ülkede, futbolda yüz milyonlarca lira, Euro ve dolarların uçuşması, bu paraların nereden geldiği sorusunu ortaya koymaktadır. Bir kulübün borç içinde olduğu söyleniyor ve bu klüp yüz milyonlarca  liralık transfer yapabiliyor. Bunu da anlamak mümkün değildir. Batı ülkelerinde, transfer miktarı, o kulübün, o sezon içindeki kârının %   30 veya 40’ı kadardır. Orada, zarar eden kulübün milyonlarca Euro’luk transferlerine devlet el koyar. Ülkemiz gibi kara paranın fazlaca olduğu, yurt dışından döviz getirene, menşeinin sorulmadığı durumda, bu olayların önüne almak mümkün değildir. Spordaki bu şike olaylarının doğru olmamasını temenni ederim. Ama, özellikle bazı kulüplerinin üst düzey yöneticilerinin tutuklukları kamu oyunu düşündürmektedir.

Daha şike olaylarının mürekkebi kurumamış iken, Almanya’da ortaya çıkan ve geç de olsa bir yardım derneği ile ilgili olarak yapılan tutuklamalar olayların üzerine tuz biber ekti. Zaman, zaman bu kuruluşa yardımlarda bulunan birisi olarak, ne kadar sukutu hayal içinde olduğumu anlatmam mümkün değildir.

O zaman yazımın başlığındaki “İnanılacak ne kaldı” sözünü yazalım ve düşünelim. Neye inanacağız, kime itimat edeceğiz. Temiz bir toplum yaratmak için, temiz kalan veya olan bazı müesseselere de ihtiyacımız vardır. Özellikle, kirliliğin üst kademelerde oluşu ise, temiz toplum yaratma çalışmalarını zorlaştırmaktadır. Daha önce de yazdığım gibi, zamanındaki bilinen dünyanın yarısına sahip olan Osmanlı İmparatorluğunu yıkılışının nedenleri aynı değil midir ? İltimas, rüşvet, haksız kazanç, beşik uleması ve makamlarda liyâkatin gözetilmemesi, gemilerinin yelkenlerini atlastan yapma gücündeki Osmanlı İmparatorluğunu yerle bir etmemiş midir ? Dürüst insanların olduğu bir ülke temennisi ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1508 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI