Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Şubat 2009 Pazar 09:46
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İki yanlış
İsrail’in Gazze’ye karşı uyguladığı savaş durumu 15. gününü doldurmasına ve 1000’e yakın çoğu sivil ve çocuk Müslüman’ın ölmesine rağmen bütün Dünyanın seyirci kaldığını görüyoruz.

Başbakanın Orta Doğu ülkelerine yaptığı barış turları, barış için müspet bir adımın atılamamış olduğunu göstermektedir. Açıkça ifade etmek gerekir ise, bu durum Orta Doğudaki Müslüman ülkelerin nasıl bir parçalanmışlık içinde olduğunu gözler önüne  sermektedir. Bırakın ülkeleri, aynı ülke içindeki parçalanmışlık bile en üst düzeydedir. Osmanlının Orta Doğu’dan çekilmesi ile birlikte, Osmanlıya karşı batılılarla işbirliği yapan Arap aşiretlerine, efendileri  tarafından harita üzerinden krallıklar ihsan edilmiştir. O tarihten bu yana, aşiret özelliklerini değiştiremeyen, devlet ve millet olma kavramlarından uzak Arap devletlerinin cidden acınacak durumunu göstermektedir. Acaba, bunun sebepleri Müslüman Arap ülkeler tarafından düşünülmüş müdür ?

Bir İsrail devleti kurmak isteyen Teodor Herz ‘e Abdülhamit yüz vermiş ve onun isteklerini kabul etmemiş olmasına rağmen, 1918 yılında, II. Dünya savaşında yenilen Osmanlı Devletinin çekildiği bu topraklarda, Yahudiler, Araplardan toprak satın almak suretiyle 1948 yılında İsrail devletini kurmuşlardır. Kanları ile almadıkları ve ihanet üzerine kurulu olan topraklarını satmalarını da çok tabii bir olay olarak karşılıyorum. Kolay değil 400 yıldan fazla süre İslam’ın kılıcı olarak Haçlı seferlerine ve batı’ya karşı İslam’ı koruyan Türklere karşı, Arap ırkının, İngilizlerle olan işbirliğine ne ad verilir bilemiyorum. Amerika Bileşik Devletlerindeki tahsilim sırasında bir gün, bir Arap öğrenci “Bizi 400 yıl sömürdünüz” demişti. Ona durum kibarca anlatıldı. Osmanlıların orada olduğu dönemde, petrol olmadığını, daha doğrusu Osmanlıların petrolden yararlanmadıklarını, aksine Arap ülkelerine Osmanlıların medeniyet götürdükleri ve yatırım yaptıkları, anlatılmış olmasına rağmen Arap öğrenci ikna edilememişti. Bunun üzerine Pakistanlı bir öğrenci “Bırakalım ve yardımcı olalım da Türkler yükselsin, onların yükselişi ile İslamlık da yücelmektedir” demişti.

İsrail ne yapacağını çok iyi bilmekte ve Orta Doğu’da küçük bir Amerika olma yolundadır. Gazze’de hedeflediği programının nihayetine kadar, Dünya’ya kulaklarını tıkayarak devam edecektir. Ama, Müslüman Arap Dünyası bir aymazlık içindedir ve cahilce yapılan hareketler İsrail’in elini kuvvetlendirmektedir. Terör örgütleri ile bu işler yapılamaz. Altı gün savaşlarında Mısır’ın düştüğü durum halâ hafızalardadır. Onun için İslam Arap dünyası şapkasını önüne koyarak hatalarını düşünmek durumundadır. İki ileri bir geri, İsrail yapacağını yapmaktadır. Elbette, Batı Dünyası da arkasındadır. Batı kamu oyunun Arap’ların yanında olacağını düşünmek safdillilik olur.

Ülkeler, bilimsellik ve bilimi baş tacı  ettikleri takdirde kalkınabilirler.Bilim toplumu haline gelen batının karşısında ancak, bilim ile durulabilir. Dünya’da hükümran olabilmenin 3 esas unsuru hiç akıldan çıkarılmamalıdır: Bilim, ekonomi ve askeri güç, hükümranlığın temel öğeleridir. Ancak, bunlar da demokratik ülke olmakla kabildir. Bütün dogmatik düşüncelerin dışındaki bilimsellik, bunun etkilediği ekonomi ve ekonominin desteklediği askeri güçle egemen olmak mümkündür. Bunun dışında, insanlıktan bahisle, merhamet dilenciliği ile ayakta kalmak mümkün değildir. Bunun için Mustafa Kemal Atatürk “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünü bize en büyük miras olarak bırakmıştır. İslam Ülkeleri ve parçalanmışlık içinde yollarına uzun süre devam edemezler. Her ne kadar, medeniyetler ittifakından bahsedilmekle birlikte, 3. bininci yıllarda bütün Dünyanın Hıristiyan olacağına, daha doğrusu Hıristiyanlaştırılacağına dair çok fazla yayın bulunmaktadır. Temennim odur ki, Müslüman dünyası içinde bulunduğu bu aymazlıktan kurtulur. Zira, iki yanlış bir doğru yapmaz, yanlışta ısrar da cehaletin göstergesidir. Bu yapılamadığı takdirde, bugün Gazze’de gördüğümüz olaylar Dünyanın gözü önüne hep tekrarlanır durur.

Müslüman aleminin aklını başına toplaması dileği ile saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. Osman Ecevit

ecevit.osman@gmail.com

 

 Bu Haber 1690 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI