Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Temmuz 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Hiç Basın Bayramı kutlamadım...
musa kiroglu@mynet.com

Basın Bayramımızın 65. yıldönümü münasebetiyle birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

 Birincisi:

Dün takvimler 24 Temmuz’u gösteriyordu. 24 Temmuz gazetecilik tarihimizde önemli bir gündür. Çünkü bundan 103 yıl önce Türk basınından sansür kaldırılmıştır.

 Kaldırılan sansür bakın nasıl bir sansürdü; 1876 yılında basına konulan sansüre göre gazetelerin basacakları her şey, bütün yazı ve resimler akşam matbaaya gelen resmi görevliler tarafından görülür. Uygun bulunmayanlar çıkartılır. Yerine ya yeni yazı ve resim konulur, ya da sayfanın o noktası bomboş çıkardı.

 24 Temmuz 1908’deki 2. Meşrutiyetle birlikte gelen özgürlükler basındaki bu sansürü de kaldırdı. O gece matbaalara gelen resmi görevliler; “Basın hürdür, sansür edilemez?” denilerek, gerisin geriye gönderildiler.

 Yıllar sonra 1946 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kurulduğunda yöneticileri; “Gazeteciler için bir gün belirleyelim, bu günü de Basın Bayramı ilan edelim” dediler.

 Bunun üzerine birkaç öneri geldi. Bu önerilerden sansürün kaldırıldığı tarih olan 24 Temmuz kabul gördü. Ve o gün bugündür 24 Temmuz bizde Basın Bayramı olarak kutlanır.

 İkincisi:

Dünyada ilk gazete 3400 yıl önce Mısır’da çıkmıştır. Taş tabletler üzerinde yazılan bu gazetelerden sonra matbaanın bulunması bugünkü manada gazetelerin temelini oluşturmuştur. 

 Günümüz anlayışına uygun ilk gazete Avisa, Relation Oder Zeitung’dur  Strasburg’da 1609’da Alman diliyle yayınlanmıştır.

 Bizde ilk gazeteyi Fransız Büyükelçiliği çıkarmıştır. Elçilik,  Fransızca olarak 1797’de İstanbul’da Gazette Française de Constantinople, isimli gazeteyi yayımlamıştır.

Türkçe ilk Türk gazetesi 1831 yılında yayınlanmıştır. Adı Takvim-i Vekayi’dir. Devlet tarafından çıkartılan bir gazetedir. İlk özel Türk gazetesi, 1840 Ağustosunda William Churchill tarafından çıkarılmış, adı Ceride-i Havadis’tir.

 Türklerin çıkardığı ilk özel-sivil gazete 1860 yılında çıkmış, adı Tercüman-ı Ahval’dir, Çapanzade Agah Efendi çıkarmıştır.

 Üçüncüsü:

Ünye’de ilk yerel gazete 1954 yılında yayınlanmıştır. Adı “Genç Demokratlar”dır. 

Abdullah Tonyalı ve Mahir Kocaoğlu tarafından çıkarılmıştır.

 İlçemizde 1961 yılında Rahmetli Hayri Altuntaş tarafından yayın hayatına sokulan Şirin Ünye-Akkuş Sesi Gazetesi aralıksız yayınına devam eden ilk gazetedir. Bu gazete günümüzde Şirin Ünye Gazetesi olarak Yayın Grubumuz Medya Ajans tarafından yayınlanmaktadır.

 Ünye’de 2008 yılında günlük olarak çıkan, yaklaşık 4 yıldan bu yana yayınlanan ve kesintisiz yayın hayatını sürdüren ilk gazete Ünye Kent Gazetesi’dir. Bu gazete de yine Yayın Grubumuzca çıkarılmaktadır. Sahibi Ali Öztürk’tür.

 Dördüncüsü:

Ben 1974 yılında Trabzon’da öğrenciliğim sırasında başladığım gazeteciliğimi 37 yıldan bu yan bazen yarı aktif, bazen aktif sürdürüp gidiyorum.

 Asıl mesleğim öğretmenliktir. Sonra uzun yıllar ticaretle uğraştım. Emekli oldum, onları bıraktım. Ama gazeteciliği hiç bırakamadım.

 Vasiyetime yazdım; öldüğüm zaman mezar taşıma “Gazeteci” yazılmasını istedim.

 Çünkü benim içim-dışım gazetecilikle şekillenmiş ve ömrüm boyunca da bu mesleği sürdürüp gidiyorum… Artık böyle yazılmasını hak etmiş olmalıyım, değil mi?.

 Beşincisi:

Mesleğimin 37. yılına kadar hiç Basın Bayramı kutlamamıştım. Kimse de benim Basın Bayramımı kutlamadı. Bunda bir eksiklik, eksikliğim olmalı diye düşünüyorum.

 Ve bu yıl ilk defa da olsa bütün meslektaşlarımın Basın Bayramı’nı kutluyorum. 

 

 

 Bu Haber 2583 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI