Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
28 Temmuz 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye ne yapmalı?
musakiroglu@mynet.com

Sn. Hasan Şimşek Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olduktan sonra, oda olarak Ünye’nin gelişmesi, ekonomisini büyütmesi için neler yapılması gerektiği noktasında sürekli arayışlar içinde…

Bu konuda oda’da toplantılar düzenlenmesine öncülük ediyor. İlgili akademisyenlerle görüşüyor… Alan çalışmaları yapılmasını sağlıyor, bilgiler topluyor, masaya yatırıyor…

Sn. Şimşek, en son iki gün önce “Ünye’nin Güçlü ve Zayıf Yönlerinin Tespit Edileceği Ortak Akıl Toplantısı” adıyla bir program daha gerçekleştirdi.

Programa ben de davetliydim. Bazı araştırmalarda bulundum, bir dosya hazırladım. Toplantıya katılmak üzere gazete bürosundan çıkmak üzereydim ki bu ara gelmelerini beklediğimiz ancak gününü ve saatini bilmediğimiz misafirler, sürpriz bir şekilde “Biz geldik” yaptılar.

Bunun üzerine Sn. Şimşek’i aradım, kapalıydı. Toplantı bittiğinde sonra kendisi döndü. Özrümü bildirdim ve hazırladığım dosyayı oda’ya ileteceğimi belirttim.

Hazırladığım dosyada ne var?

Bu soruya cevap vermeden dünkü, “Ordu ile Giresun yeni bölgesel güç” başlıklı yazımı bir cümlede özetleyeyim:

“Bölgemizde Samsun ve Trabzon’dan sonra Rize’nin de bölgesel güç olmak üzere yola çıkmasının ardından, Ordu ile Giresun da birlikte hareket edip bölgesel güç olma yolunda… Bunun ilk işareti de ortak havaalanı…”

Görüldüğü gibi bugün asıl mücadele bulunduğun yere merkez olmak değil, bölgesel güç olmak, metropol merkez haline gelmek olarak kendini gösteriyor.

Bölgesel güç olup pastayı çok daha fazla büyütmek için sürdürülen gayretler gerçeğinden hareketle “Ünye ne yapmalı?” sorusuna daha doğru cevap verilebileceği kanaatindeyim.

“Ünye ne yapmalı?” sorusunun cevabı bölgemizdeki işte bu gelişmeler içinde aranmalı. Ve soruyu şöyle sormalıyız: Ünye, bölgesel güç merkezlerinden birine tabi olup bu merkeze mi su taşımalı? Yoksa kendisi bölgesel güç olup elindeki suyu mu artırmalı?

Tabi ki ikincisi olmalı.

İyide bu nasıl olacak?

Samsun, Trabzon gibi zaten bölgesel güç, metropol olmuş… Rize gibi, Ordu-Giresun birlikteliği gibi bölgesel güç olmak için yola çıkmış, bu işin alt yapısını önemli ölçüde gerçekleştirmiş güçlerin arasından sıyrılıp Ünye nasıl bölge gücü, metropol bir merkez olabilir?

Bu soruya cevap vermek için Fatsa’yı da cevabın içinde görmek gerekir.

Çünkü bölgesel güç olmak zorunluluğu Fatsa için de geçerli. Aksi takdirde Fatsa’da bir başka bölgesel güce tabi olacak, oraya su taşımak zorunda kalacaktır.

Ünye ile Fatsa Karadeniz Bölgesi’nin iki büyük ilçesidir. Her iki ilçe de büyüdükçe birbirlerine yakınlaşmış, aralarındaki yirmi kilometrelik mesafe bugün nerdeyse sıfır kilometreye düşmüştür.

Bu iki ilçe bu zamana kadar komşuluk ilişkisi içinde sürdürdükleri sosyo-ekonomik ilişkilerini bundan böyle “ortak hayat” şeklinde sürdürmek durumundadır.

Bu ortak hayatla birlikte ortaya çıkacak olan güçten doğacak sinerji ise bölgede yeni büyük bir merkezin doğmasına yol açabilecek bütün imkanlara sahiptir.

Dolayısıyla “Ünye Nasıl Kalkınır?” sorusunun cevabı, “Fatsa Nasıl Kalkınır?” sorusunun cevabının içindedir. Yine “Fatsa Nasıl Kalkınır?” sorusunun cevabı ise “Ünye Nasıl Kalkınır?” sorusunun cevabı içindedir.

Ünye ile Fatsa bu sorunun cevabını birlikte vermek zorundadırlar.

Yoksa başka bölgesel güçlere tabi olup oralara su taşımak zorunda kalacaklardır.

ÜTSO’ya vereceğim dosyada işte bu konu ele alınıyor, önemi üzerinde duruluyor.

NOT: Yarın bir başka alternatifi daha anlatmaya çalışacağım.

 

 

 Bu Haber 1806 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI