Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Ağustos 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu ve Ünye'deki eğitimin durumu vahim...
musakiroglu@mynet.com

Bugünkü yazıma okurlardan gelen iki mesajı kısaltıp yazarak başlamak istiyorum.

Birinci mesaj: “Sn. Kıroğlu, dünkü yazınızda Ünye Kaymakamını anlatırken hafif geçmişsiniz. Okuyanlar nerdeyse Kaymakam Beyi başarılı sanacaklar… (Ali Yılmaz)”

Bu mesajı gönderen okuyucum aslında çok uzun yazmış. Kaymakam Beyi bir hayli eleştirmiş. Yazdıklarının hepsine katılmamam mümkün değil.

Ancak okuruma şunu söylemek istiyorum, yazılması gerekenleri daha önce ben bu köşemde zaman zaman yazmıştım.  Tam da ataması çıkmış Ünye’den ayrılacağı sırada bunları tekrar etmek ev sahibi biz Ünyelilere uygun düşmezdi. O nedenle hafif geçtim.

İkinci mesaj: “Musa Abi, Emniyet Müdürlüğü’nün önündeki kulübeyi ilk gördüğümde kapıdaki polise sordum. Bana, içindeki köpeklerin eğitimli polis köpekleri olduğunu söyledi. O köpekler sahi nedir? Eğitimli köpek değilse o köpek kulübesinin ve içindeki köpeklerin orada işi ne? Orası ne kenar mahalle ne de köydeki bir evin önü. Orası şehrin orta yeri… İlgililer lütfen gereğini yapsın, kulübeyi oradan kaldırsın. Yoksa Valiliğe dilekçeyle başvurup kaldırılmasını isteyeceğim. Daha da olmazsa İçişleri Bakanı’na olayı intikal ettireceğim. (Yunus Dağdeviren)”

Ben de duymuştum. Orada kulübe içindeki köpeklerin eğitimli köpek olduğu söylenmişti. Ama ben işi şakaya, gırgıra yormuştum.

Ama baksanıza polis bile o köpekleri eğitimli köpek sanıyormuş! Acaba polis, işin aslını gizlemek için mi öyle söyledi ki…

Bunlar gelen mesajlardan seçtiklerim.

Gelelim günün asıl mesajına;

5 sene önce yapılan açıklamada, Ordu ilinin eğitim sıralamasındaki yerinin 81 il arasında 66. sırada bulunduğu belirtilmişti.

Bu çarpıcı olumsuz sonuç tabi bizi, herkesi üzmüş... Ayrıca da düşündürmüştü.

Valilik makamı o gündür bugündür eğitimle ilgili olarak yoğun bir gayret içinde… Ard arda açılan kampanyalarla bu alandaki geriliğimizin giderilmesine çalışılıyor.

Zaman zaman gelen haberlerden de öğreniyorduk ki güzel gelişmeler oluyor.

Ama bu yıl yapılan SBS sınavlarında durumun hiçte öyle olmadığı ortaya çıktı.

Ordu ili, SBS sınavındaki sonuç itibariyle geçen yılın gerisinde düşmüş. Geçen yıl puan ortalaması 310 olan Ordu’nun puanı bu yıl 303’e gerilemiş.

Ayrıca Ordu ili, Türkiye genelindeki iller sıralamasında da alt sıralara kaymış.

Hele de Ünye… Ünye’nin durumu çok daha vahim…

Bırak Türkiye genelindeki başarıyı Ordu ili içindeki sıralamada bile Ünye olarak nal toplamışız.

 

Ordu merkez, Fatsa, Perşembe, Ulubey’den sonra sıraya girebilen Ünye’nin     eğitim-öğretim seviyesindeki durumu bizi hem çok şaşırttı… Hem de çok üzdü.

 

İlgililer bunu, tek başına alt yapı eksikliği ile falan açıklamaya kalkmasın. Alt yapısı Ordu ilinden çok daha geri illerdeki başarı, bunun böyle olmadığının en açık göstergesidir.

 

Ordu ilinin eğitim-öğretim başarısızlığının bir hesabı olmalı ve bu hesap mutlak surette masaya yatırılmalıdır.

 

Masada neşter vurulması gereken ne, neresi varsa vurulmalı… Başarısızlığın sebepleri ve sebep olanları tek tek ayıklanmalıdır.

 

Ünye için de öyle… Böylesi bir ayıklama Ünye için de bir an önce yapılmalıdır.

 Bu Haber 2902 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : eğitimcilerimiz taşınır ve taşınmaz mal ile ilgilensin Tarih : 5 Ağustos 2011 / Pazar Üye Adı :laedri
ünyede gördüğüm eğitim politikası dersi ver çık. gerisini düşünme. paramı alayım yeter. durum bundan ibaret, hiç bir hoca -istisnası 4-5 kişi - bir öğrencisine bir bardak çay vb, ısmarlamamışıtr şu ünyede, ayrıca öğrencilerinin derdiyle ilgilenmemiş, toplu konut , araç derdiyle yanıp tutuşmuşlsrdır. her biri daha fazla nasıl para kazanırım hesabını yaparaktan hafta sonu kursları açmış kursa gelen 4-5 gelmeyene ise 1-2 notu ile yetinmiştir(ecrübeyle sabittir. durum bu olduktan sonra daha ne başarısı beklenirki. milli eğitim müdürlüğünde bi şube başkanını ziyarete gittiğimde bir kaç okul müdürü veya şube müdürü ile oturmuşlar sanki orsı bir emlakçı imiş gibi hesap kitap yapıyorlar , ve bizi kimse görmüyor. şube müdürü bu durumda ise daha ne kalitesi bekliyorsunuzki
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI