Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Ağustos 2011 Pazar
MİSAFİR KALEM
Psikolojik Danışman Cemil Zorlu/Kitap kurdu

Kitap, geçmişten günümüze insanoğlunun bilgi paylaşmak adına kullandığı en değerli araç olmakla nam salmış bir olgudur. Toplum olarak çok fazla okuduğumuz söylenemez o yüzden geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza rol model olma görevini tam olarak yerine getirememekteyiz. Çocuğumuzun kitap okumasını, kendi başına ders çalışmasını, sorumluluk almasını istiyoruz; ama önce kendi davranışlarımıza bakmayı unutuyoruz. Bizler ebeveynler olarak yeterince sorumluluk alıyor muyuz? Bize verilen işleri zamanında yerine getiriyor muyuz? Çocuğumuzla zaman geçiriyor muyuz? Asıl bunlara dikkat edelim ondan sonra çocuğumuzdan yapması gerekenleri yapmasını bekleyelim.

Dil kullanımının gelişmesi, anlamları kavrama, yorum yapabilme gücünün artması gibi faydaları olan kitapları;  öncelikle ebeveynler olarak bizler çocuklarımızın önünde sürekli okumalıyız ki çocuğumuz da bizim bu davranışımızdan etkilensin. Doğru rol model olmak çocuğumuzun her türlü gelişiminde çok önemli bir yer teşkil eder. Çocuklarımız söylediklerimize değil yaptıklarımıza bakarlar, çocuğumuzda davranış değişikliği yapmak istiyorsak ne söylediğimize değil ne yaptığımıza çok dikkat edelim. Söylediklerimizle yaptıklarımız birbirini tutsun ki, bu tutarlı durum çocuğumuza iyi bir örnek oluştursun.

Çocuklarımızla geçirmiş olduğumuz zamanların değerini arttırmak istiyorsak bu zamanların niceliğinden çok niteliğine odaklanmalıyız ki çocuğumuz bizim tarafımızdan değer verildiğini ve önemsendiğini kavrasın. Nitelikli zaman geçirmekten kastettiğim durum şudur; yüz yüze iletişim içinde olmak, çocuğumuz ne söylerse söylesin gerçekten çok önemli bir şeyden bahsediyormuş gibi onu dikkatle dinlemek, aile içinde alınan kararlarda çocuğumuza da söz hakkı tanımak, aile içinde alınması gereken kararlardan önce aile toplantısı yapmak, onlarla oyun oynamak gibi unsurlardır.

Babalara verilmesi gereken en önemli tavsiye ise biraz daha sevecen olmaları, sevgilerini anneler gibi gösterebilmeleri ve ben içten seviyorum gibi kendilerini kurtarmak adına söylenen cümlelerin ardına sığınmayı bırakmaları. Bilinmelidir ki sevgi sözde değil özde olmalıdır.

Bu tavsiyelerin birçoğunu televizyondan, internetten, katılabileceğimiz panellerden de öğrenebilirsiniz. Ancak en kolay ulaşılabilecek bilgi edinme kaynağı kitaplardır. O yüzden kitap okuyalım, okutalım geleceğimiz için atılmış en önemli adımlardan bir tanesinin bu olduğu geçeğini lütfen toplum olarak unutmayalım…

İnsan olarak sağlığı, mutluluğu ve huzuru dileyelim bizleri güzel günlere ulaştıracak en önemli unsurların bunlar olduğunu asla unutmayalım!!!!

PSİKOLOJİK DANIŞMAN CEMİL ZORLUBu Haber 1973 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : tebrik Tarih : 19 Ağustos 2011 / Pazar Üye Adı :ismail yıldız
üstat yazınızı yeni okudum.yararlandım. dikkat çekici noktalara değinmişsiniz. evet okuyarak yeni nesillere model olmalıyızda. kadim hastalığımız okuma tembelliğini aşabilirsek. yeni yazılarını bekliyor saygılar, sevgiler.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI