Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Ağustos 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Anayasa çalışmaları
ecevit.osman@gmail.com

2011 genel seçimlerine damga vuran en önemli konulardan birincisi ve en önemlisi, yeni bir sivil anayasanın yapılması idi. Son zamanlarda bu anayasa çalışmaları ile ilgili haberlere rastlamak mümkün olmamaktadır. Elbette, hükümet kanadında veya muhalefet kanadında bu çalışmalar olabilir ve olması da gerekir. Bu çalışmalarla ilgili olarak haberlerin basına yansımama durumu da normal karşılanmalıdır. Yalnız yapılacak sivil anayasamızda, Ülkemizdeki birçok kesimlerin onayını alması gerekir. Burada bir hususu açıkça belirtmek gerekir ki, yeni anayasa birçok kesimim katılacağı konsensüs ile ortaya çıkarılması gerekmekle birlikte, herkesi memnun etmek de mümkün değildir. Burada esas olan anayasanın geniş tabanlı, hak ve özgürlüklere cevap verecek durumda olmasıdır. Yalnız, uzun tecrübelerim şunu göstermiştir ki, hak ve özgürlükleri kısıtladığı için tenkit edilen, bir çok kanun ve anayasanın, erk’i ele geçiren kimileri tarafında da fazlaca önemsenmemektedir. Zira, erk elinizde ise, antidemokratik birçok kanunlar her zaman bu erk’i elinde tutanlarını elini güçlendirdiği gibi, olumsuzluklarla ilgili olarak anayasanın veya kanunların arkasına saklanma hakkını da tanımaktadır. Bu bakımdan 1981 anayasası gerek iktidarlar ve gerekse muhalefet tarafından tenkit edilmesine rağmen değiştirilememiştir. Çoğunlukla da mazeret olarak,TBMM’nin yapısı veya askeri vesayet bahane edilmiştir. Bu böyle olmakla birlikte, anayasamız değiştirilen maddeleri ile, yamalı bir bohça haline gelmiştir.

Anayasa ile ilgili istekler daha çok BDP’den gelmektedir. Son olarak, tek bayraktan ve ayrı bir devlet olmaktan vazgeçildiğinden bahsedilmemektedir. Yalnız, PKK, KCK, İmralı ile BDP’nin müşterek olarak çalıştıkları gerçeği ortadadır. Bütün bunların yanında, PKK terörünün durması için, Öcalan’ın şartlı veya tamamen serbest bırakılması ön şartının ileri sürüldüğünü de görüyoruz. Birçok yazarın görüşü paralelinde, İmralı’nın Kürt meselesinde önemli bir unsur olacağı kanaatini taşımıyorum. O, bir idol olarak ve bakın biz istediğimiz yaptırabiliriz tavrını ifade etmek için kullanılmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekirse, BDP’nin açıklamalarından bir şey de anlamak mümkün olmamaktadır. Yalnız, Belçika’dan ilham aldıkları kanaatini ortaya koymaktadır. Belçika’da 5 adet bayrak vardır. Belçika’yı simgeleyen bir bayrak, 3 eyalete ait ayrı bayraklar ve AB birliği bayrağı olmak üzere hepsi 5 etmektedir. Yalnız, Volon’lar ise Hollanda ile birleşme yolundadırlar. Bu bakımdan Belçika, bir uniter devlet olmak yerine, ilk çağlardaki şehir devletlerine benzemektedir.

İktidar ve muhalefet millet vekillerinin yerinde inceleme yaptıkları IRA (İrish Republican Army) modelinin de Türkiye’ye uymayacağını oybirliği ile ifade etmişledir. IRA silahı bırakarak, siyasi yolla haklarını arayacaklarını ifade etmelerine rağmen, bu gruptan ayrılan R-IRA grubu silahlı mücadeleye devam edeceğini açıklamış ve eylemlerine devam etmektedir. Bu örnekten de görüleceği üzere, silahlı terör örgütleri ile çoğunlukla anlaşmak mümkün değildir. Zira, PKK, KCK da olduğu üzere bu terör örgütleri içinde kan ve terör ile beslenen gruplar vardır ve bunlar demokratik teamüllerden hoşlanmazlar.

Öncelikle, barışın sağlanması için silahlı grupların, silahlarını bırakarak, mücadelelerine siyasi olarak devam etmeleri gerekmektedir. Bana göre T.C Devleti, Milleti, İktidarı ve Muhalefeti ile terör örgütüne boyun eğmeyecektir. Son zamanlardaki tırmanan terör olaylarının temelinde, PKK, KCK, İmralı ve BDP beraberce hareket ederek, devleti köşeye sıkıştırmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. BDP’nin yeri geldiği zaman terör örgütü ile işi olmadığı söylemesine rağmen, onları kullanarak aba altında sopa gösterme durumuna şahit olunmaktadır. Bu bakımdan, yeni çıkarılması düşünülen anayasa’da Kürtlerle ilgili olarak özel maddelerin konulması isteniyor ise, bu evrensel hukuk kurallarına aykırıdır. Zira, kanun ve anayasa’da belirli etnik, dini ve diğer gruplara özel haklar verecek şekilde maddeler olamaz. Böyle maddeler konulduğu takdirde, bir grubu memnun ederken, diğer grubu mağdur edersiniz. Bilimin gösterdiği, aklı selimin hakim olduğu ortamda, yeni anayasanı büyük bir konsensüsle yapılması ve Ülkemize hayırlı olmasını diler, saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1681 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI