Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Ağustos 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
ODÜ'nün İsmail Hocası'na tavsiyem...
musakiroglu@mynet.com

Ordu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Doğan, “Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen’in; Ordu’daki Osmanlı, Rum ve Ermeni mimarisinin özelliklerini yansıtan tarihi evlerin restore edileceğini söylemesi üzerine öylesine bir açıklama yapmış ki… Hayret etmemek elde değil.

Bakın ne diyor açıklamasında Sn. Hocamız?

“Erivan’daki Türk eserlerinin bir tanesini restore edin. Ermenistan buna müsaade eder mi? Peki, siz hangi akla hizmetle Ordu’da Ermeni ve Rum evlerini restore ediyoruz diyebiliyorsunuz? Vatandaş olarak, bir bilim adamı olarak itiraz ediyorum. Bu habere Ermenistan sevinmiş, Türkler ve Azeriler üzülmüşlerdir.”

Açıklamasında ayrıca şunları da belirtmiş Sn. Doğan; “Erivan’da bizim yüzlerce eserimiz vardı. Hanlar, saraylar, camiler vardı. Bugün hiçbirisi yok. Ermeniler yerle bir etti. Hiçbir Türk izi bırakmadılar. Binlerce Türkçe yer adı vardı. Hepsini değiştirdiler.”

Üniversite hocası, akademisyen, bilim adamı birinin söylediği, tamamen popülizm (ucuz halk yardakçılığı) kokan şu sözlere bir bakar mısınız?

Bu sözleri böyle ifade ettiğin zaman insanların geri bilinçlerine, hamaset nutuklarıyla şişirilmiş duygularına hitap etmek çok ucuz bir yoldur ve çok kolaydır ülkemizde.

Hoca da bunu yapıyor. Bu yoldan prim yapmaya, ünlenmeye çalışıyor anlaşılan.

Ama bir şey var; Hoca bilim adamı birisi… Bilim adamı gerçekçi olur, gerçekçi düşünür. Evrensel doğrulardan yanadır. Ve bu doğrulardan hareket eder.

Popülizm, bir bilim adamının en uzak olması gereken, hatta düşman olması gereken bir durumdur.

Bilim adamı şahıslardan, olaylardan yola çıkarak tez ileri süremez, söylemlerde bulunamaz. Tezini düşünceye dayandırır, düşünceden hareket eder.

Ermenistan’da fanatik bazılarının ve popülizme çanak tutmuş idarecilerin bizlere ait tarihi eserleri yok etmeleri çok vahim bir hataysa aynı hataya bizde mi düşelim…

İsmail Hoca bunu mu istiyor? Bu ülkeye benzeri bir hatayı mı yaptırmak istiyor?

Bu ülkede hangi tarihte, kimden kalmışsa kalmış bütün tarih varlıklarının tümü kültür mirasımızdır. Ülkemizin varlığı ve zenginliğidir.

Bugün bu zenginlikler turizmin hizmetine açılarak dünyada koskocaman bir sektör doğdu.

Hocaya soruyorum: Biz bu sektör içindeki yerimizi inkar mı edelim, bu zenginlikten payımızı almayalım mı?

İsmail Hoca’ya ayrıca şunu söylemek istiyorum: Hoca, ben Ünye’de Ortayılmazlar Mahallesi’nde oturuyorum. Burası eski Rum ve Ermenilerin oturduğu bir mahalle.

Mahallemizin 1957 yılında uçaktan çekilmiş bir resmi var. Bu resim benim evimin duvarında da asılı. Bir o resme bakıyorum, bir de şu andaki mahallenin yeni vaziyetine.

Diyorum ki; keşki burası aynen kalsaydı, hatta sahil yolu da buradan geçirilmeyip o canım tarihi mekanlar bugüne kalsaydı. Ve restorasyonları yapılıp turizmin hizmetine sokulsaydı.

O zaman ne olurdu biliyor musun Sayın Hocam; Ünye’nin ne fabrikaya ihtiyacı kalırdı, ne de başka yatırımlara…

Mahallenin o haliyle turizme kazandırılması Ünye’yi tanıtır, bırak Türkiye’de dünyada öne çıkarır. Turizm gelirleriyle zenginleştirir, geliştirirdi.

İşte böyle İsmail Hoca…

Siz, siz olun böyle hamasi/popülist söylemlerden uzak durun. Hem zararlı düşünüyorsunuz, hem de bilim adamlığınıza halel getiriyorsunuz.

 

 Bu Haber 2684 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Daha başka ne denir? Tarih : 19 Ağustos 2011 / Pazar Üye Adı :bilgin hasdemir
Edebiyat, mizik, resim ve benzerlerinin oluşturduğu bir kavram olan sanat'ın dil'i; din' ve de ırk'ı olamaz... Bir sanat dalı alanında akademisyen olan kişi kendini bu çerçevenin dışına sıradan bir vatandaş olarak çıkartıyor... Yoksa bilim'de, bana göre diye bir anlayış yoktur... Ayrıca Ordu asırlarca kültür ve sanata damgasını vurmuş ve vurmakta olan; aydınlar yatağı bir kenttir... Orduda adama öyle işkembe-i kübradan attırmazlar...Atarsa cevabını da alır... Bu güne dek alanlar çok oldu; yenileri sıraya girmiş anlaşılan...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI