Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Ağustos 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
2015 Ünye Kültür Sanat Merkezi...
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz Cumartesi günü Ünye’de konusu ve katılımı itibariyle ilginç denilebilecek bir toplantı yapıldı.

 2015 Ünye Kültür ve Sanat Merkezi adıyla Ünye Müzeevde yapılan toplantı, yayın grubumuz Medya Ajans’ın Canik Dergisi sponsorluğunda düzenlendi.

Toplantıyı bize öneren 2015 Ordu Kültür ve Sanat Merkezi kurucusu Ordu Olay Gazetesi Sahibi Sn. Zeki Özel’di.

 Sunucu ise; Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarih Araştırmacısı ve Ordu Tarihi üzerine çalışmalar yapan Sn. İbrahim İzman’dı.

 Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu başta olmak üzere konuyla ilgili olan hemen herkesin katıldığı toplantı hem katılımın çokluğu hem de katılanların niteliği itibariyle dikkat çekti.

 Nedir peki bu 2015 hedefli kültür sanat merkezi çalışmaları? Ünye’de bu toplantı neden yapıldı?

 Bu çalışma; önce Ordu merkezde başlatılan Ordu genelinde tarihi alan ve mekânlarla, kültür ve sanat değerlerinin tespiti, bakım ve düzenlemelerinin yapılması ve turizmin hizmetine sokulması çalışmasıdır.

 Ordu merkezde başlatılan ancak merkez dahil 19 ilçeyi kapsayan alandaki çalışmaları daha hızlı ve kolay kılmak için, işin başında olanlar merkezin Ünye ve Fatsa ayaklarının da hareket geçirilmesine karar vermişler.

 Ünye’deki toplantı işte bu nedenle yapıldı. Ayrıca önümüzdeki günlerde Fatsa’da da  yapılacak.

 Bilindiği gibi Ordu’da son yıllarda turizm alanında son derece önemli çalışmalar yapılıyor. İl genelinde bu alanda sonuç alıcı fevkalade işlere imza atıldı.

 Ünye’de belediye tarafından başlatılan alt yapı ve restorasyon çalışmaları, tanıtım faaliyetleri ve fuarlara katılımlar sonucu turizm alanında ilçemizde ciddi seviyelerde turizm bilinci gelişti.

Bu bilincin il genelindeki çalışmalarla buluşması ve belirlenecek yol haritasıyla birlikte hareket edilmesi ise gelinen noktada kaçınılmaz bir durumdur.

 Çünkü İkizce’deki Gençağa Kalesi’ni, Ünye’deki tarihi kaleyi, Fatsa’daki Çıngırt Kalesi’ni, Ordu’daki Kurul kayalıklarını birbirinden bağımsız ele almak, turizme bu haliyle sunmak eksik bir çalışma olur.

 Bu kalelerin ortak tarihleri vardır. Ve bu ortak tarih, kaleleri o gün de bu gün de birbirine bağlayan çok önemli bir bağdır.

 Yine bir başka örnek; Ünye’deki Osmanlı, Rum, Ermeni mimarisinin örneklerini olan tarihi evler Fatsa ve Ordu’dakilerle birlikte ele alınarak bir bütünlük arz edebilir.

Örnekleri çoğaltmak mümkün… Bugün bütün bu örneklerden daha önemlisi, bunları Ordu, Ünye, Fatsa işbirliği ile ortak bir çalışmayla bir paket halinde turizmin hizmetine sunmaktır.

İşte Cumartesi günkü toplantı bu maksat ve hedefle düzenlenen bir toplantıdır. Toplantıda görüldüğü kadarıyla maksat hasıl olmuş; Ordu, Ünye, Fatsa olarak birlikte çalışmanın önemi anlaşılmıştır.

Ayrıca şunu da özellikle belirtmekte yarar görüyorum; toplantıya Ordu’dan katılımın yanında Fatsa’dan da bir grup katılmış, önerilerini dile getirmişleridir.

Bu toplantı bir kez daha şunu göstermiştir ki: Ordu, Ünye, Fatsa arasında bazılarının yarattığı suni çekişme ve tartışmaların temeli yoktur. Asıl temel birlikte yaşanan hayat ve ortak tarih-kültür ve sanat temelidir.Bu Haber 2835 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI