Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Ağustos 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yanlış yöntemler
ecevit.osman@gmail.com

Öncelikle şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek, yüreğim sızlayarak, yazıma başlamak istiyorum. Bu eylemi yapan PKK terör örgütünü lanetliyor ve artık yeterli tedbirlerin alınma gereğini de burada hassasiyetle vurguluyorum. Her Türk vatandaşı gibi, yaşam hakkı, devletin güvencesindeki şehitlerimizin de hakkıdır. PKK terörü ile 30 yıldır mücadele eden, daha doğrusu mücadeleden öte savaş halinde olan Türkiye’nin, terör ile mücadelede belirli yöntemleri ve taktikleri geliştirmiş olması gerekir iken, aynı minval üzere olayların devam etmesi üzücü bir durumdur. Bu süre içinde de, 7 binden fazla güvenlik görevlisi şehit verilmiş, 30 binden fazla masum vatandaşımız can vermiştir. Daha önce de üzerinde durduğum gibi, terör ile mücadelede silahlı mücadele önemli olmakla birlikte, tek yöntem de değildir. Ayrıca, düzenli ordunun terör ile mücadelesi biraz garip kaçmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekir ise, tank ve top ile terör mücadelesi yapılamaz. Bu şekildeki beyanlar birçok kişi tarafından daha öncede ifade edilmiştir. Size saldıranlar hangi yöntemi kullanıyorsa, aynı yöntemlerle mücadele etmeniz gerekir. Öteden beri, TSK kuvvetlerine bu işin havale edilmesi, idare edilenlerin açısından kolay bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır.

Seçimden sonra İmralı ve BDP’nin isteklerinin yerine getirilmediği takdirde terör faaliyetlerini başlayacağı kimilerince ifade edilmiştir. Bu gün “PKK yanlış yapıyor”  ifadesini kullananın ne kadar samimi olduğunu düşünmek gerekecektir. Açıkça burada bir şeyi ifade etmek gerekir ki, Türkiye kendini savunma pozisyonundadır. Fakat buna karşılık, terörün durması için TSK’nın silahları bırakması gerekiyor imiş. Saldırgan ve kana doymayan PKK’nın silahı bırakması daha kolay değil midir ? Çünkü, PKK terörü olmasa bile TSK silah başında ve vatan müdafaasına hazır durumdadır ve hazır durumda olacaktır. Öncelikle şu iyice anlaşılmalıdır ki, PKK’nın gerekçesi Kürt hakları ise, yöntem de asla bu değildir. Demokrasi, barıştan bahsedecek ve sonra terör faaliyetleri ile masum insanları katledeceksiniz ve buna insanların inanmasını bekleyeceksiniz. Baştan beri, TC Devleti bir terör örgütü ile anlaşmaya gitmemiştir  ve gitmeyecektir. Adında barış olmasına rağmen, barış ile ilgisi olmayan partileri var ve eğer hakları gasp ediliyor ise, bunların söz konusu edileceği yer TBMM’ dir. Bunun dışındaki yöntemler hiçbir zaman başarılı olmamış ve Ülkemizde de başarılı olması mümkün değildir. Tam olarak bilmiyorum ama, TBMM ‘inde 100 den faza Kürt asıllı milletvekili var, Kürt asıllı bakanlarımız var. Kürtlerin istediği demokratik özerklik, İmralı’daki zatın serbest bırakılması, Kürtçe eğitim(anadilin konuşulması hariç), Güney Doğudan vergi alınmaması, buna mukabil bütçeden yatırımların artırılmasının istenmesi gibi hususlardan kabulü mümkün değildir.

Şu gerçek olarak ortaya çıkmıştır ki, açılımla birlikte, yaptıkları şımarıkça hareketler, Kürtlerin daha demokrasi ile ilgili davranışlar ve demokrasi kültürü bakımından yoksun olduklarını ortaya koymuştur. İstemesek de, bu işin hallinde silahlı mücadelenin daha uzun süre devam edeceği sonucuna varmak mümkündür. Yalnız, terörle mücadelede taktik değiştirmek ve onlar bizi köşeye sıkıştırmadan önce, onları silah bırakacak şekilde yöntemler uygulanmalıdır. Bunu yapamadığımız takdirde, batıdaki sempatizanlar devletler, İmralı, BDP ile bunların silahlı örgütleri, PKK ve KCK ile başımızı çok ağrıtacağa benzemektedirler. Artık, şehit cenazelerinde; “kanın yerde kalmayacak”, “bunun diyetini çok ağır ödeyecekler” gibi sözlerden vazgeçerek, başımızı öne eğerek, nerede hata yaptığımızı düşünmemizin zamanı gelmiş, hatta çoktan geçmiştir. Haberlerdeki, “PKK’nın Çukurca’daki saldırısında 8 şehit verilmiştir. Kaçan teröristlerin takibine geniş çapta başlanmış, takviye güçlerin sevkıyatı yapılmış, uçaklarımız Kandili bombalamışlar” gibi, klişe haberlerden Türk halkı bıkmıştır. Kanlar yerde kalmakta, şehitlerimizin ruhları muazzep olmakta, kemikleri sızlamakta ve Türk halkı büyük bir acı içinde olayları seyretmektedir. Sadece şehit ailelerinin ocaklarına değil, bütün ocaklara ateş düşmektedir. Tedbirlerin alınarak artık kanın durması gerekmektedir. Tabiatıyla bunu yaparken Türkün onuru da korunmalıdır. Saygılarımla.

 

 

 

 Bu Haber 1748 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI