Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Eylül 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Nasıl bir arap baharı
ecevit.osman@gmail.com

2011 yılında başlayan veya başlatılan Arap ülkelerindeki kaos’un kısa zamanda durulacağını ümit etmek mümkün görülmemektedir. Doğrusunu söylemek gerekir ise bu hareketlerin “bahara” benzer bir tarafını da kimileri gibi ben de göremiyorum. Her gün onlarca hatta yüzlerce insanın öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı, ülkelerin harap olduğu duruma bahar demek pek mümkün olmasa gerektir. Fakat, asıl olan bir şey vardır ki, bu karmaşadan kârlı çıkacak olan batılılar için elbette bu bir bahardır. Batılılar, kendi ülkelerindeki demokrasiden asla taviz vermemekle birlikte, gelişmemiş ülkelerdeki, halkların ezilmesi, öldürülmesi onların umurunda değildir. Irak’ı işgal eden ABD ve İngiltere ile koalisyon güçlerinin verdikleri zayiat yüzlerle ifade edilmekle birlikte, bu dönemde Irak’ta 1,5 milyondan fazla Irak’lı öldürülmüştür. Her zaman ifade ettiğim gibi, eğer bir batılı ölecek olur ise, bu çok önemli bir olaydır. Ama, az gelişmiş ülke insanından yüzlercesi, binlercesi, hatta milyonlarca insan ölecek olur ise bu sadece, zayiat rakamıdır.

 Şu anda, Libya’da ve Suriye’de kan durdurulamamakta, diktatörlerin kendi halklarına reva gördükleri kıyımı izah etmek de mümkün değildir. Bu olayların sebepleri nelerdir, yanlışlıklar nerededir, ne yapmak gerekir diye düşünmek gerekir. Sonuca gidebilmek içinde, bu olaylarda kim kârlı çıkacak “o” belirlenmelidir. Bu ülkelerdeki yaşayan halkların demokratik hakları ve yaşamları batılıların umurunda değildir, sadece ve sadece bu ülkelerdeki batılıların çıkarları önemlidir. Irak’ta ABD boyunun ölçüsünü almıştır ve bataklıktan halâ kendisini çıkaramamaktadır. Bu bakımdan diğer Arap ülkelerinde taşeron kullanmakta, Libya’da bu işi muhaliflerin üzerine yıkarak başarıya ulaşmış olarak görülmektedir. Mısır’da nihai duruma erişilmiş, Libya’da ise kısa bir süre sonra bu gerçekleşecek, bunu ise Suriye takip edecektir. Sıranın kendisine geleceğini çok iyi tahmin eden İran ise, elbette Suriye’nin yanında yer almaktadır. Plan şudur, Orta Doğu’daki Müslüman Arap ülkelerine vaat edilen demokrasi ile, bu ülkelerdeki doğal kaynakların batılılar tarafından işletilmesini sağlamaktır. Bunda da batılılar başarılıdır, zira Orta Doğudaki şeyhler, krallar ve diktatörler batılıların işlerini kolaylaştırmaktadır. Ülkenin bütün kaynaklarını sömürerek, milyarlarca dolarlık servetler edinen diktatörlerin yerini, batılı ülkeler alacak ve bu arada sözde demokrasi havarileri olarak idareyi ele alarak iktidara gelecek idareciler de boş olan ceplerini ve kasalarını doldurmağa çalışacaklardır.

Osmanlılarda batılılaşma hareketi, 1839 Tanzimat fermanı ile başlamış, 1877-78’deki I. meşrutiyet ve 1908’deki II. meşrutiyete rağmen demokrasi gelememiştir. Nihayet, 23 nisan 1920  TBMM’ sinin toplanması ile “Milli iradenin tezahürü” ve sonra 29 ekim 1923 Cumhuriyetimizin ilânı ile yeni bir döneme gelinmiştir. M. Kemal Atatürk’ün liderliğinde birkaç demokrasi denemesi de akim kalmıştır. Ancak, 1946 yılında çok partili sisteme geçilmiş  ve 14 mayıs 1950 yılında DP’nin iktidara geldiğini görüyoruz. Demokrasiyi içine iyice sindirememiş bir toplum olarak, muhalifleri düşman kabul etme, iktidarda olan partinin sadece TBMM’deki çoğunluğa dayanarak, belirli gruplara karşı olan hareketleri, TSK’nın 1960 ve 1980 yıllarında idareye el koymalarının önünü açmıştır. Bunun yanında 1971 yılındaki, post modern müdahaleyi de unutmamak gerekir. 1980 yılından sonra da demokratik sisteme dönülmekle birlikte, müdahale ve muhtıralar eksik olmamıştır. Halen, Ülkemizde demokrasinin evrensel normlara göre oluştuğunu veya oluşabildiğini söylemek mümkün değildir. Temennim yeni yapılacak olan Anayasa ile bütün bu eksiklikler tamamlanır ve barış içindeki demokratik ülke haline geliriz. Kısa bir tarihçesini verdiğimiz Türkiye’deki demokrasiye geçiş çalışmaları aşağı yukarı 100 yıllık süreci içine almaktadır. Arapların M. Kemal Atatürk gibi bir liderleri de yoktur. Bu bakımdan Arap baharını bu yüzyılda gerçekleşmesi mümkün değildir, ama belki gelecek yüzyıl veya yüzyıllardan ümidimiz olabilir. İnsana değer veren demokratik idarelerin bütün İslam Ülkelerinde de gerçekleşmesi temennisi ile ramazan ve zafer bayramınızı kutlar, saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 2428 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI