Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İnadına dostluk, inadına işbirliği...
musakiroglu@mynet.com

Ünye ile Ordu arasında yaratılan tartışma ve çekememezlik yıllar yılı kendisini daha çok spor karşılaşmalarında göstermiştir.

Bu Fatsa ile yaşanan çekişme ve tartışmalarda da böyle olmuştur.

Gerek Ordu, gerekse Fatsa ile ne zaman bir spor karşılaşması olsa sanki “kutsal görev”miş gibi kavga çıkartılır, karşılıklı fiili saldırılar düzenlenir.

Ancak özellikle bu sene başlayan yeni bir sürece girildi.

Orduspor’un yeni yönetimi, özellikle Kulüp Başkanı Sn. Nedim Türkmen’in sağduyulu yaklaşımları ile birlikte Orduspor, Ünyespor, Fatsaspor başta olmak üzere Ordu’nun bütün spor takımları arasında çatışma yerine işbirliği dönemi başlatıldı.

Örneğin, Orduspor bu sezon için Ünyespor’a önemli maddi katkılar yaptı. Oyuncu desteğinde bulundu. Ünyespor’un sezon açılışında geldi, açılış maçı yaptı.

Yine Orduspor kulübü tarafından il genelindeki 42 amatör spor kulübüne yeni sezon öncesi malzeme desteği yapıldı.

Kısacası Orduspor ilimizin Süper Lig’deki yüz akı olarak ayrıca il merkezimizin de takımı olması hasebiyle “ağabeylik” görevini son derece medeni çerçeve içinde göstermeye başladı.

Bu yeni süreç il içindeki bütün spor kulübü yönetimleri tarafından doğru algılandı ve işbirliğine karşı sıcak yaklaşım gösterildi.

Tabi, henüz yeni başlayan bu dostluk ve işbirliği döneminin daha çok başındayız.

Yalnız, bu sürece hemen intibak edemeyip bir süre daha beyninin arkasındaki saldırı “kutsal görevi” kapsamında hareket edecek olan bir grup fanatiğe (spor diliyle holigan) dikkat edilmelidir.

Şunu iyi bilmek gerekir ki bunlar yeni başlayan dostluk ve işbirliği sürecinde bir süre daha karın ağrısı olmayı sürdüreceklerdir.

Nitekim Ünyespor’un sezon açılışı sırasında tribünlerde olsun, stat lavabo ve tuvaletlerinde olsun, yolda durup dinlenilen tesiste olsun yapılanlar bunun en tipik gösterisidir.

Burada “Şu kulüp ya da kulübün taraftarları suçludur, çünkü suçu onlar işlemiştir.” şeklinde olayı karşı tarafa yükleme anlayışından özellikle sakınmak istiyorum.

Bunu şunu için yapıyorum; holigan ruhlar bir tarafın gerçeği değil tüm tarafların gerçeğidir. Dolayısıyla benim holiganım masumdur gibi yaklaşımlardan özellikle sakınmak gerekiyor.

Suç işleyenler sorumsuz, yaptıklarıyla aslında daha çok kendi takımlarına zarar veren birçoğunun yaşı 18’i bile bulmayan, henüz kimliği ve kişiliği gelişmemiş çoluk çocuk takımıdır.

Ama benim bir şüphem var. Sanki bunların arasında provokatörler (kışkırtıcı) bulunuyor. Bunlar bu çoluk çocuğu kışkırtıyor.

Tabi, gerek holiganlar gerekse eğer varsa kışkırtıcılara karşı esas görev emniyet güçlerinindir. Emniyet güçleri, suç oluşması öncesinde önleyici tedbirleriyle ve suç sırasında olay çıkartanlara karşı tutumlarıyla yasal bütün görevlerini sonuna kadar yerine getirmeliler.

Ayrıca bir görev daha var ki bu görev çok daha önemlidir. Başta “Abi kulüp” olarak Orduspor yönetimi olmak üzere ilimizdeki profesyonel, amatör bütün spor kulüp yönetimleri, yaşanan ve yaşanması muhtemel bu olayların dostluk ve işbirliği sürecini engelleyemeyeceğini her fırsatta göstermeli, sürekli dile getirmeliler.

Bu fanatikleri, bu holiganları bulunduğu ruh durumu içinde boğmanın ya da adam etmenin tek ilacı ve tedavisi “inadına dostluk, inadına işbirliği”dir.

Böyle olursa göreceksiniz bakın zaman içinde bu dostluk ve işbirliği nasıl galip gelecek.

 Bu Haber 2383 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI