Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Belediyelerin ve belediye başkanlarının işi zordur
musakiroglu@mynet.com

Belediyeler bu ülkenin durumu en zor kurumlarıdır. Niye derseniz?

Birincisi; belediyeler halka en yakın, günlük hayat içinde halkla birebir muhatap olan kuruluşlardır. Bu nedenle yaptıkları ya da yapmadıkları işler saati saatine izlenir. Sıcağı sıcağına takip edilir. Yani kendini gizleme, perdeleme imkanı olmayan kurumlardır belediyeler.

İkincisi;  vatandaşların talebi günübirliktir. Hiç eksik olmaz, her an her saat ama büyük ama küçük sürekli talep yağar belediyelere…

Üçüncüsü ise; bu taleplerin yerine getirilmesi için bekleme süresi tanınmaz. Herkes talebinin çarçabuk görülmesini ister.

İşte bunlardan dolayı belediyeler sürekli tıknefes çalışmak zorunda olan, gece gündüz hizmet beklenen kurumlar olarak diğer kurumlar arasında durumu en zor kurumlardır.

Çok az istisnası hariç belediye başkanları da öyledir. Siyasetçiler içinde durumu en zor olan ve sürekli olarak beyinleri iş takibi, hizmet aktarımı ile meşgul olup bu nedenle beyinleri sürekli zonklayanlar onlardır.

Ayrıca günlük hayatın içinde vatandaşa en yakın siyasetçiler belediye başkanlarıdır. Hemşerileriyle hep iç içedirler. Bu nedenle sürekli dinlemek… Sürekli anlatmak… İşlerin takibi için sürekli talimatlar vermek… Yapılan işleri yerinde görmek, incelemek için tabiri caizse 24 saat ayakta olmak zorunda olan siyasetçi olarak belediye başkanlığı çok zor, zahmetli, meşakkatli bir iştir.

Sonra teşekkürden çok tepki, eleştiri alırlar… Bakın buna bir örnek vereyim… Bu ara babaocağının bulunduğu Ortasaraçlı’dayım. Ortasaraçlı son yıllarda belediyeden hizmetlerin en büyüklerinden birini alan bir mahalledir.

Burada kanalizasyon şebekesi yoktu. Evlerin tuvaletleri bahçelere akardı. Bu bahçelerde ise yıllardır sebze yetiştirilir. Bunlar evlerde yenilir ya da pazarda satılırlar. İşte bu sebze yetiştirilen bahçelere kanalizasyon olmadığından insan dışkısı akıyordu, düşünebiliyor musunuz…

İki yıl önce buraya kanalizasyon döşendi. Evlerin kanalizasyonları merkezi kanalizasyona verildi. Bağ bahçe pislikten, sağlıksızlıktan kurtuldu.

Eskiden mahallede nefes alırken derinlerden kanalizasyon kokusu gelirdi. Şimdi ise mis gibi tabiat kokusu geliyor insanın burnuna.

Tabi, kanalizasyon döşenirken yollar kazıldı. Ana cadde çok geçmeden yeniden asfaltlandı. Ancak ara yollardaki bir iki noktada döşeme sıkıntısı yaşanıyor. İşte buna bizim Ortasaraçlılar öylesine içerlemiş, öylesine kızmışlar ki… Akşam sohbetimiz sırasında belediyeye ve belediye başkanına sitem üstüne sitem yağdırıyorlardı.

Onlara; “Bakın bu yollar çok büyük bir hizmetin yerine getirilmesi için bozulmuş. Önemli olan kanalizasyonumuzdu. Yoldaki tamir işi nedir ki? Kaldı ki belediyeye konu aktarılsaydı şimdiye kadar on defa yapılırdı” dedim. Ve o anda akşamın geç saatinde telefonla Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Kemal Çöp’ü aradım. Yol ile ilgiyi sorunu ve mahallelinin talebini aktardım.

Kemal Bey, yola beton dökülmesi için sıraya aldıklarını, en geç 15 gün içinde sorunun giderileceğini, belirterek; “Mahalleliye hizmetlerin takibinde gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Selamlarımı iletirseniz sevinirim” dedi.

Mahalleliye durumu anlatım, selamı ilettim.

Komşularım bunu duyunca; “Ağzımız alışmış ya… Belediyeye ‘vurmadan’ duramıyoruz. Ama haksızlık yapıyoruz. Aslında bizim belediye teşekkür borcumuz, hatta daha da ilerisi bir ziyafet borcumuz var” diyerek, fındık sonrası için borçlarını ödeme kararı aldılar.

 Bu Haber 2193 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI