Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bir ambulans için neler çekmiştik...
musakiroglu@mynet.com

1997 yılıydı. O yıllarda artık tarih olan Anavatan Partisi’nde 2. başkanlık yapıyordum. Başkanımız çok sevip saydığım Mehmet Tapçı ağabeyimizdi.

Mehmet Abi ile birkaç işin takibi için Ankara’da bulunduğumuz bir sırada Meclis’te ANAP Ordu Milletvekili Sn. Nabi Poyraz’a uğradık.

Sn. Poyraz telefonda birisiyle ambulans görüşmesi yapıyor, Ordu ili için 3 tane ambulans istiyordu.

Telefon konuşması bitti. Kendisine, “Ordu’ya üç ambulans mı gelecek?” diye sorduk.

“Evet” dedi.

Bunun üzerine birisini Ünye Devlet Hastanesi’ne istedik. Çünkü Ünye Devlet Hastanesi’nde uzun süredir ambulans yoktu. Çok acil durumlarda eğer hastanın şansı yaver giderse sağdan soldan temin edilen ambulanslarla ileri sağlık kurumlarına sevk yapılabiliyordu.

Bunu anlattık Sn. Nabi Poyraz’a…

Irın-kırın etti. “Şükrü Bey’e rağmen benim Ünye’ye ambulans vermem yanlış olur” dedi. Şükrü Bey o ara Ankara’da değildi, Avrupa’da toplantıdaydı. Nabi Bey, Ünye ile ilgili olarak ondan habersiz hareket etmek istemediği için böyle söylemişti.

Ama biz ısrarımızı sürdürdük. Söz aldık. Sonra ard arda bir çok engele rağmen uzun uğraşlar sonucunda üç ambulanstan birini Ünye’ye getirmeyi başardık.

Ayrıca ne yaptık onu da belirtmeden geçemeyeceğim. Ambulans Ünye Devlet Hastanesi’ne geldiğinde gittik adaklık bir koyun aldık, kestik. Çünkü adamıştık…

Düşünebiliyor musunuz, koskoca Ünye Devlet Hastanesi yıllar boyu ambulanssızdı ve biz gelen ambulansı büyük bir hizmetten sayıp adak kestik.

Bugünkü gazetemizde ise 112 Acil Servis ambulansları ile ilgili bir haber var.

Bakın haberde ne deniyor…

“Ordu ili geneline hizmet veren 112 Ambulans Başhekimi Dr. Adnan Sert yaptığı açıklamasında; “Ordu genelinde 26 istasyon, 40 tane ambulansımız var. Şu anda istasyon sayımız ve ambulans sayımız ile ilimizin her yerine kısa zamanda ulaşıyor, hastalarımızın hizmetine koşuyoruz. Helikopter ve uçak vasıtasıyla da hasta nakillerimiz gerçekleşiyor. 2009'un sonundan bu zamana kadar 82 kez helikopter, 9 kez ise uçak ile hasta taşıdık.”

 

Bu haberi okuyunca birden 14 yıl öncesine 1997’lere gittim ve yukarıda anlattığım hatıramı sizlerle paylaştım.

 

Hani, “Nerden nereye…” diye bir sözümüz vardır. Bir durumdaki ‘beklenmedik’ değişikliği anlatmak için kullanırız.

 

10 küsur yıl önce ambulansı olmayan koskoca bir hastaneden, istenilen her an doktoruyla, sağlık elemanlarıyla günün her saati ayağa gelen ambulans hizmeti… Yetmedi ambulans helikopter ve uçakla acil hasta nakli…

 

Şimdi bu sözü ben kullanmak istiyorum; nerden nereye…

 

 Bu Haber 2607 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI