Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Eylül 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yalnızlaşmak
ecevit.osman@gmail.com

Türkiye ile İsrail'in siyasi bakımından bozulan ilişkile-rine bakarak, İsrail'in Orta Doğuda yalnız kaldığını düşünmek hatalıdır. Tarihin ilk çağlarından bu yana İsrail Orta Doğu'da yalnızdır ve çeşitli kavimler ile devletlerden çok zulüm görmüşlerdir. 2000 yıl kadar önce de, Bizanslı komutan general Titus tarafından vatanlarından kovulmuşlardır. Yalnız, şu anda İsrail yalnız değildir. Batı ve başta ABD'leri İsrail'in yanındadır. Bileşmiş milletlerin Gazze ablukası meşru bulunuşunun sebebini bu izah etmektedir. Bunun aksine olarak, bana göre Türkiye, kendini yalnızlığa itmektedir. Komşuları ile "0" problem politikası elbette alkışlanacak bir görüştür. Fakat, bunun sadece görüş olarak kaldığını görüyoruz. Çevremizin ateşten bir çember olduğu paranoyasına girmek istemiyorum. Ama, lütfen çevremize bir bakalım: İran ile olan ilişkilerde nereye geldiğimiz ortadadır. Azerbaycan'ı iki devlet tek millet gibi kardeşlik nutuklarından sonra küstürdüğümüz gerçeğini inkâr edemeyiz. Azerbaycan bize düşman olmamakla birlikte, can dostumuz da değildir. Irak ile ilişkilerimi burada yazmak bile istemiyorum. Zira, ne olduğu belli olmayan bir komşumuzdur ve PKK'nın en önemli destekçisidir. Suriye ile ise, nerede ise savaş halinde bulunacağımız bir duruma geldik. Mısır mı ? Libya mı ? Yunanistan mı ? dostumuz. Başbakanımızın Gazze'ye geçebilmesine dair Mısır'ın takındığı durum ortadadır. Eğer, Başbakanımız Gazze'ye geçerse, tanrı gibi karşılanacak sözlerine rağbet etmiyorum. Kimse kusura bakmasın; Arapların dostluklarına asla güvenmiyorum, zira  başbakanımız posterlerle kurtarıcı ilân eden ülkeler şimdi düşmanımızdır. Dış politikada " Türkiye'nin dostu yoktur. Düşmanı da yoktur. Sadece Ülkemizin çıkarları vardır" sözü unutulmamalıdır.

Son haberlere göre PJAK ile İran'ın kıyasıya mücadeleye girmesi, İran'ın Türkiye lehine hareket ettiği anlamında değildir. Son günlerde PKK'nın Türkiye'de Terör faaliyetlerini tırmandırmasının temelinde de yatan aynı sebeptir. İsrail, İran'a karşı PJAK ve Türkiye'ye karşı da PKK kozunu kullanmaktadır. Başından beri İsrail, BOP projesi içinde yer alan Kürt devletinin kurulmasını desteklemektedir. Bu bakımdan gerek batı ve gerekse ABD politikalarına bu durum paralellik arz etmektedir. İsrail dışişleri bakanı Lieberman bunu açık olarak ifade etmiştir. Burada unutulmaması gereken diğer bir husus ise, ABD parlamentosuna sunulmak üzere bekleyen "Sözde soykırım önergesinin" de bulunmasıdır. Gerek İsrail, gerekse ABD ile ABD'deki Ermeni Diyasporası için bu durum kaçırılması mümkün olmayan bir fırsattır. ABD, Temsilciler Meclisine defalarca sunulmasının önlenmesinde, Türkiye'den ABD'ye giden yetkililerin Musevi cemiyetleri ile olan ilişkileri bilinmektedir. Öyle tahmin ediyorum ki, bu önerge münasip bir zamanda yine gündeme gelecek ve İsrail bu kozunu da kullanacaktır. Elbette, bu önergenin kabul edilmesi, Türkiye açısından bir son değildir. Yalnız, her kabul gören soykırım önergesi ile Türkiye'nin Milletlerarası seviyede hareket sahasının giderek daralması anlamındadır. Bu bakımdan Kürt'lerin istekleri ile Ermenilerin istekleri paralellik arz etmekte, her iki taraf da Türkiye'yi düşman kabul ederek birleşmektedirler. Bundan da, üçüncü ülke olarak İsrail kârlı çıkmaktadır.

Türkiye Dışişleri politikalarını uzun vadeye yayarak tekrar gözden geçirmesi ve bu politikalar oluşturul iken tarihi gerçekler gözden kaçırılmamalıdır. Daha önce de yazdım: Türkiye, İsrail ve Hıristiyan Dünya ile olan problemlerinde sahaya 1-0 yenik olarak çıkmaktadır. Batının görüş açısına göre, "Hıristiyanlar arasındaki problemlerde, çifte standart" yoktur. Yalnız, taraf Müslüman bir ülke ise, suçlu Müslüman ülkedir. Gazze ablukasının meşru olmasının başka bir izahı yoktur. Daha önce de yazdım, fakat tekrar yazmakta yarar vardır. ABD dahil, batı niçin hep İsrail'in yanındadır ? Cevap ise basittir. Bugünkü Dünya'da hak ile adalet paranın yanındadır. Dünya para piyasasının patronları da Musevilerdir. Yani Dünyanın dümeni onların elindedir. Bunun inkâr edilecek bir tarafı da yoktur. Hep M. Kemal  Atatürk' ün"Türkiye'nin batıda hakkı olan hürmeti ve takdiri görmesi, ancak onlar kadar güçlü olması ile mümkündür" sözünde düğümlenmektedir. Güçlü günlerin ümidi ileBu Haber 1537 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI