Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Eylül 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Olmadı sil, yeni baştan
ecevit.osman@gmail.com

Birinci Dünya savaşından yenik olarak çıkan Osmanlı İmparatorluğu topraklarını, harita üzerinde çizim yaparak, taksim ederek, suni yeni devletleri kuran batılılar, uzun bir süreden beri fikir değiştirmiş olarak, bu yaptıklarını beğenmemiş olacaklar ki, Orta Doğunun yeniden yapılandırılması üzerinde çalışmaktadırlar. Ama, bu yapılandırmada elbette, bugünkü duruma göre ve değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çıkarları üzerinden kurgularını düzenlemektedirler. Hep kullandıkları sloganlar ise, Orta Doğu’daki halkların demokratik haklarının çiğnenmesidir. Orta Doğu’daki halkların demokratik halklarının, batılıların nazarında zerre kadar değeri yoktur. Elbette, kendi çıkarları için bir kılıfın bulunması gerekecektir. Bu da oradaki halkların demokratik hakları ve onları idare edenler tarafından sömürülmeleridir. Önümüzdeki en iyi örnek Irak’tır. Bir şey yanlış anlaşılmasın, asla bunun için Saddam haklıdır, diyerek onu müdafaa etmek istemiyorum. Yalnız, batılıların göz diktikleri Irak’ın kaynakları, onların yerine Saddam tarafından sömürülüyordu. ABD ile İngiltere’nin Irak’a müdahalesi ile Saddam devrilmiştir. Ama, yıllar geçmiş olmasına rağmen Irak’a demokrasi gelmediği gibi, perişan bir yaşam, kendilerini bile idare edemeyen idareciler ile 1,5 milyon Irak’lının yaşamını yitirdiği bir iç savaşı görüyoruz. PKK’yı destekleyen ve toprak bütünlüğü olmayan bir kaos ortamı ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Bütün bunlardan sonra; Mısır, Tunus, Libya ve Suriye’de bu kervana katılacak, açıkça burada ifade etmek isterim ki, kaos ortamı bu ülkelerde de on yıllar veya yüzyıllarca sürecektir. Tadını bilmedikleri demokrasi meyvesini veya demokrasi vahasını arayıp duracaklardır. Çünkü, onların eğitim düzeyleri ve anlayışları demokrasiyi anlamlarına engeldir. 1950 yılında iktidara gelen DP dönemindeki demokrasi anlayışı, bir il veya ilçede bir demokrat partilinin telgrafı çektiği günün ertesinde, kaymakam  veya valinin tayin olması idi. Bir ilçede bir yetkili 7 sefer kaymakamı tayin ettirmiş ve sonunda yorulduğu için bu işi bırakmıştı.

1215 yılında Büyük Özgürlük Sözleşmesi (Magna Carta Libertatum) kralın bazı haklarından, halkı lehine feragat etmesi ile imzalanmış, 1789 ile 1799 arasında büyük halk hareketi ile ortaya çıkan Fransız İhtilâl veya Devrimi demokrasi için atılmış adımlardır. Yalnız, batılı ülkelerde demokratik halkların beyannamesi kan ile yazıldığı ve bu haklar kan ile alındığı için, halklar bunun kıymetini bilmekte ve buna sahip çıkmaktadırlar. Açıkça ifade etmek gerekir ki, demokrasinin kıymetini bilmemek, onun en büyük düşmanıdır. Bunun için de, demokrasinin bilincinde olan bireylerin oluşturduğu nesiller yetiştirmek gerekmektedir. Çok ileri bir medeniyet seviyesinde olan Antik çağ ve Roma medeniyetinden sonra Avrupa’nın karanlık orta çağa girmesi, Vatikan’ın “Sizler hiçbir şey düşünmeyiniz. Zira, Tanrı size İncil’de her şeyi verdi” sözü olmuştur. Bundan sonra da, Tanrı adına din adamları konuşmaya başlamış ve her ilerici hareket, Kilislerin kurduğu Engizisyon mahkemeleri tarafından cezalandırılmış ve bu kişiler yakılarak ortadan kaldırılmıştır. Ancak Batı alemi, kilisenin bilim üzerindeki baskısını, Rönesans ve Reform ile kaldırdıktan sonra kendine gelebilmiş; sanat, bilim ile teknolojinin yolu açılmıştır. Batı karanlık orta çağı yaşarken, bilime değer veren Osmanlılar Büyük bir imparatorluk kurmuşlardır. Fakat, medreselerde fen, matematik ve tıp bilimlerinin kaldırılarak, orada sadece dini bilgilerin verilmeğe başlanması ve buna ilâve olarak beşik ulemasının ortaya çıkışı, Osmanlıların sonunu getirmiştir.

Kısaca özetlemek gerekir ise, bir ülkede demokrasinin gelişmesi, serpilerek büyümesi ve buna bağlı olarak ülkenin gelişmesi için; demokrasiyi bilen ve bunu içinde hazmetmiş bireyler ve nesilleri yetiştirmekle mümkün olmaktadır. Bunun aksine, kaderci ve bütün benliğini, kıymeti kendinden menkul, sözde ilâhi güçleri kendinde barındırdığını iddia edenlere biat ederek, düşünmeyen bireylerle demokrasiyi sindirmek ve ülkeye getirmek mümkün değildir. Dünyada birçok ülkede gördüğümüz ve adında demokrasi olmasına rağmen, demokratik olmayan ülkeler bulunmaktadır. İnsanlık adına, insanlık onuru için, özellikle Müslüman Ülkelere demokrasinin hükümran olması dileği ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 2395 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI