Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bir yanlışın 14 yıllık faturası...
musakiroglu@mynet.com

1997 yılında Ünye Belediyesi Şeyh Yunus Tepesi’ine su deposu yaptırdı.

Böylelikle Curi Deresi’ndeki kuyulardan çekilen sular bu depoda toplandı. Buradan da Gölevi, Saraçlı, Çınarlık ve Saca mahallelerine daha tazyikli su verildi.

Bu mahallelere su verilmesi için de eski hat iptal edildi, yeni ve tazyikli suya dayanıklı su boruları döşendi.

Su borusu döşenirken o sırada, Ortasaraçlı’da yapılan işe şahit oldum.

Gördüğüm kadarıyla iş makinesi boruların döşeneceği kanalı açıyor. Birkaç kişi kanala boruları döşüyor. İş makinesi dönüyor, kanal açarken çıkan toprağı boruların üzerine geri kapatıyordu.

Teknik eleman değildim, ama yapılan iş bana ters gelmişti. Çünkü daha önce Isparta’da bulunduğum yıllarda Uluğbey kasabasının su döşeme işinde sürveyanlık yapmıştım. Oradan bazı bilgilerim vardı. Bir kere borular yeterli derinlikte döşenmeli. Üstlerine en az 50 cm. kum ve çakıl konulmalı, sonra üstü çıkan toprakla kapatılmalıydı.

Burada kanal derinliği 1 metreden azdı, ayrıca üstleri taş-toprakla dolduruluyordu.

Ayrıca su borusu döşeyen işçiler son derece kaba-saba çalışıyor. Borular özellikle ağız bölgelerinden çatlıyor, çatlak çatlak döşeniyordu.

Gittim durumu belediyeye bildirdim.

Sonraki gün baktım hiçbir şey değişmemiş. Yapılan iş bütün kusuru ve eksiğiyle aynen sürüyordu.

Sonra ne oldu?

Yanlış döşeme yüzünden arabalar özellikle ağır kamyonlar bu su borularını sık sık patlattı. Borulardan kaçan sular yeraltından kendine yol aradı. Öyle ki bir süre sonra Ortasaraçlı’nın orta yerinde öyle bir heyelan oluştu ki, mahallenin yarısı tehlike altına girdi.

Diğer taraftan kaçak sular sık sık yol boyu yüzeye çıktı. Asfalt yol sürekli bozuldu. Belediye ne yapsa asfaltı tutturamadı. Yol zemini sürekli bozuk kaldı.

Bu sıkıntı 14 yıldan bu yana sürüp geliyor.

Sonuçta tonlarca su boşa aktı. Korkunç ziyan oluştu.

Yolda yapılan çalışmalar boşa gitti. Milyarlar tutan zarar meydana geldi. Ayrıca insanlar, yollarını doğru dürüst kullanamadı.

Hele heyelan tehlikesi mahalle sakinlerinin uykusunu kaçırdı. Kaçırmaya da devam ediyor. Yetkililer geldi, sondajlar yaptı. Ama nafile, tehlike sürüyor.

Belediye’deki yetkililer bir süredir, buradaki su hattının değiştirileceğini söylüyordu.

Dün mahalleye gittiğimde belediye ekipleri çalışmaya başlamış, yol boyu yeni su borusu döşüyordu. Baktım bu sefer önceki hata yapılmıyor. Kanal derin açılıyor. Su boruları itinalı döşeniyor, ayrıca boruların üstü tamamen kumla kapatılıyordu.

“İşte bu kadar…” dedim.

Ne olurdu sanki zamanında da böyle yapılmış olsaydı da 14 yıl boyunca süren sıkıntı yaşanmasa, bu kadar zarar-ziyana yol açılmasaydı…

 Bu Haber 2355 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI