Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Altın Ordu" önündeki yanlış zihniyeti kınıyorum
musakiroglu@mynet.com

12 Haziran’ı milat kabul ettik. Ordu merkezinin, ilçeleriyle özellikle de Ünye ile arasındaki yanlış rekabete dayalı çekişmeden vazgeçilmesi için yeni bir sayfa açtık.

Açtık ve bununla ilgili de içten ve samimi bir tavır içine girdik.

Başta “Altın Ordu” düşüncesinin mimarı İçişleri Bakanı Ordulu Hemşerimiz Sn. İdris Naim Şahin başta olmak üzere siyasetin, sivil toplum kuruluşlarının ve basının önemli bir kesimi bu yeni yolun taşını döşemeye başladılar.

Ne kadar kısa zamanda ne kadar çok taş döşenir, Ordu ilindeki birlik ve beraberliğin yolu ne kadar çabuk yapılırsa çekişmeyle kaybedilen yılların telafisi o kadar erkenden kazanılmış olur. Bunu böyle bildik, biliyoruz.

12 Haziran’dan itibaren bu zihniyetle hareket ettik. Ünye’de, çok net olarak bu zihniyetin varlığına ve kabul edilmişliğine şahit oldum.

Bayram sırasında birkaç kez Ordu’ya gittim. Ordu cadde ve sokaklarında olsun, park ve bahçelerinde olsun, teleferikte, Boztepe’de olsun daha önce hiç görmediğim sayıda Ünyeli gördüm.

Sordum, “Ne o, hayrola Samsun’dan vazgeçildi de, günübirlik alışverişe, gezmeye-tozmaya Ordu’ya mı gelmeye başladık” dedim.

Hemen herkes, Ordu ile birlik içinde olmanın öneminden ve gereğinden bahsetti.

Aldığım her cevap beni sevindirdi. Aldığım cevaplardan, aramızda yıllara dayalı saçma-sapan çekişmenin çabuk ortadan kaldırılacağı izlenimini edindim.

Biz de basın olarak bu yeni yola taş döşemeden hareketle Ordu merkez basını ile ilişkilerimizi sıcaklaştırmak, birlikte hareket edebileceğimiz alanlarda işbirliği yapmak üzere yeni bir tavır belirledik.

Bunun sonucu olarak 2015 Ordu Kültür Sanat Platformu’nun Ünye toplantısını Ordu Olay Gazetesi ile birlikte yaptık. Platform çalışmasını bundan böyle birlikte sürdüreceğiz.

Durum böyle bu minvalde sürerken yeni yola taş döşemeyip tam tersine yol üstüne taş koyarak birlik ve beraberliğin tesisine engel olanlar var.

Böyle hareket eden bazılarını anlayabilirim. Çünkü yılların fanatikleri var ve bunların birden değişmesi imkansız.

Ama bazıları var ki, bunlar birlik ve beraberliğin önderliğini yapması gereken kişiler ya da kurumlar. Örneğin; ticaret ve sanayi odaları... Bu kurum reel sektörün bir araya geldiği, olaylara duygusal planda bakmaktan çok gerçekçi bakmanın tek yol olduğunu bilen çok önemli bir sivil toplum teşkilatımız.

Ama son günlerde çok enteresan bir olay yaşadık. Yaşanan olay Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Servet Şahin’le ilgili…

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Sn. Murat Yalçıntaş ve beraberindeki 60 meclis üyesi önceki hafta bölgemize geldiler. Heyetin bölgemize girişinde Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Çakırtepe’de kendilerine bir kahvaltı programı düzenledi.

ÜTSO Başkanı Sn. Hasan Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre; heyetin Çakırtepe’deki programa katılması Sn. Servet Şahin tarafından engellenmiş. Sn. Şahin, kahvaltı programını Terme sınırları dahilindeki başka bir tesise kaydırmış.

İşte enteresan olan bu… Ordu’da reel sektör temsilcisi olan Sn. Servet Şahin’in bu hareketini, “Ünye olmasın da, isterse Ordu dışında bir tesis olsun” tercihini anlamakta zorlanıyorum.

Temennim, Sn. Şahin’in konuyu anlatan yeterli bir gerekçesinin olmasıdır.

Eğer yoksa Sn. Şahin’i şiddetle kınıyorum.

Bir de şunu belirteyim; “Altın Ordu” hareketi bu ve benzeri çatlak yaratanları ayakları altına alarak ileriye, birlik ve beraberliğe doğru her şeye rağmen devam edecektir.

Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.Bu Haber 2621 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ÜNYENİN ADI YETER Tarih : 26 Eylül 2011 / Pazar Üye Adı :H.BALCI
Sayın KIROĞLU değerli gazeteci büyüğüm,yılların deneyimli usta kalemi olan ağabeyim,siz ne zaman Orgümüşe çalardunun ÜNYE me,bir iyiliği dokunmuştur.ÜNYE me bir şeyler yapılacağı zaman ilk engel ve taş koyan Ordu değilmi dir.ÜNYEM de yirmi yıl dır,temeli atılan havaalanına taş koyan il yabancı şehirmi dir.Yoksa bizlere şirin gözüktürülmeye çalıştırılan Ordu değilde başka bir şehirmidir.Orduyu ne kadar altın suya bulandırsanızda bir gün sonra gümüşe çalar.Ordunun kendine hayrı yok.Onlar el ile işbirliği yaparak seni beni yarı yolda bırakırlar.Onun içindir ki Ordu için hiç şaşırma.Bir tek bildiğim bu gibi durumlarda tek kelime ÜNYEMİN ADI YETER..SAYGILARIMLA....
Başlık : Birlik,duygularınızı paylaşıyorum. Tarih : 26 Eylül 2011 / Pazar Üye Adı :İsa SARI-samsun
Sayın Kıroğlu. Bu yeni hamle döneminde Altın ORDU söylemi mayasının tuttuğunu, birlik ve beraberlik mesajlarının taraflarca benimsendiğini, mesajın samimi olduğunu, hemen herkezce benimsendiğini,doğru algılandığını düşünenlerdenim. Bu anlattığınız son olayı, geçen hafta sizin haber sayfanızdan okuyunca hayli üzülmüştüm. Bu çağrılara icabet etmemeyi anlayabilirim ama, karşı bir gurup ve taraf oluşturmayı asla anlmıyorum. Bu düşünce ve davranışta olanları sizinle birlikkte kınıyor ve duygularınızı paylaşıyorum. selamlarımla.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI