Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Eylül 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Türkiye'nin ağır yükü
ecevit.osman@gmail.com

Orta Doğu ve bütün Dünyayı saran krizler zinciri içinde, elbette stratejik konumu sebebi ile Ülkemizin etkilenmemesi mümkün değildir. Gerek iç ve gerekse dış siyaset bakımından problemler sarmalı içinde olduğumuz gerçeğini de inkâr edemeyiz. Şurası da açıktır ki, içteki sorunların temelinde dış sorunlar, dış sorunların temelinde de iç sorunlar yatmaktadır. Bu bakımdan Türkiye’nin güçlü olabilmesi için öncelikle iç sorunlarını halletmesi gerekmektedir. Her gün PKK ve onunla ilgili illegal yapılanmaların, yürüttükleri terör olayları kamuoyunu bezdirmiş bulunmaktadır. Açıkça ifade etmek yerinde olacaktır ki, 30 yıla yakın süredir devam eden bu terörün onlara kazandırdığının ne olduğunu düşünmek gerekmektedir. Bütün bu olaylar Türkiye’ye çok şey kaybettirmiştir, ama PKK ile Kürtlere de bir şey kazandırmamıştır. Bu işi bir bilek güreşi veya sen bunu yaparsan ben de bunu yaparım şeklindeki bir mücadeleye sokmamak gerekir. PKK şunu unutmamalıdır ki, karşı olduğu T.C Devletidir ve bugüne kadar teröre taviz vermemiştir ve bundan sonra da vermeyecektir. Bu hareketlerin, konuşarak yapılacak olan demokratik hususlara zarar vermekte olduğu da açıktır. Ama, PKK Kürtlerin hakları yerine, içlerinde terörden beslenen ve terörün bitmesi ile onların da biteceğini bilenler tarafından tırmandırılmaktadır. PKK 30 yıldır anlayamadığı veya anlamak istemediği sonuca silah zoru ile mi ? ulaşabilecektir, onu zaman gösterecektir. Fakat, sonucun şimdiden belli olduğu gerçeği inkâr edilemez.

Başbakanımızın ABD ile Bileşmiş Milletleri ziyaretindeki gündemi içindeki en önemli sorun yine PKK terörüdür. Yalnız, ABD’nin terör anlayışı, Ülkemizdeki PKK terör anlayışından farklıdır. Bu bakımdan da, başbakanımız ile görüşmede, terörden ölenlerle ile ilgili olarak Obama’nın üzüntü mesajından ileri giden bir şey yoktur. BOP içindeki yapılanma ile, gerek İsrail ve gerekse ABD’nin çıkarları paraleldir. Önceden beri söylediğim ve yazdığım gibi, Obama’nın davranışını, “tavşana kaç, tazıya tut” kavramı içinde mütalaa ediyorum. Yani, bu konuda samimiyetinden emin değilim. ABD ve İsrail isterlerse PKK terörü bir günde biter. PKK’nın faaliyetleri, ABD ve İsrail’in çıkarlarına uygundur. Türkiye’nin Orta Doğu’daki stratejik önemi dolayısı ile oyalama politikalarına baş vurulmaktadır.

Birleşmiş Milletlerdeki gündemlerden bir tanesi ise, Filistin’in durumu idi. Filistin’in tanınması için Bileşmiş Milletlere müracaatı önemlidir, fakat daha önemlisi bunun kabulüdür. Bu konuda Batı, ABD ve İsrail’in gönüllü olmadıkları veya sempati beslemedikleri gerçeği ortadadır. ABD asla bu konuda İsrail’i gücendirecek veya onun istemediği kararı alabilecek güçte değildir. Görüşmelerden çıkan sonuç budur. Hatta, Türkiye’den İsrail ile ilişkilerini düzeltmesini Obama açık olarak belirtmiştir. Ayrıca, İsrail ile Kıbrıs Rum kesiminin petrol arama çalışmaları da ABD tarafından onaylanmış olarak kabul görmektedir.

İran ile olan ilişkilerde, Malatya’ya kurulacak radar erken uyarı sistemi problem olarak çıkmaktadır. Her ne kadar bu uyarı sistemi, füze rampa sistemlerini ihtiva etmemekle birlikte, Macaristan’daki füze sistemini uyaracaktır. ABD, İran’ın füze menzili dışında olacak şekilde, füze sistemini konuşlandırmıştır. Bunun üzerinde bir miktar düşünecek olur isek, düne kadar önemlerini kaybettiği için Türkiye’deki radar ve erken uyarı sistemlerini kapatan ABD’nin bu şekildeki uyarı sistemlerini gündeme getirmesinin temelinde yatan nedir. Kanaatime göre şu anda Rusya’dan olası bir saldırı beklemek mümkün değildir. Bu sistemin en önemli görevi; Orta Doğuda, ABD çıkarlarına karşı olacak saldırıları önlemek ve özellikle de, etrafı düşman Arap devletleri ile çevrili, İran tehdidi altında olan İsrail’i korumağa yöneliktir. Bunu bir miktar daha ileri götürecek olur isek, gerek sevilmeyen rejimi ve gerekse petrol kaynakları bakımından batının ağzını sulandıran İran’a karşı düşünülen bir planın parçası olabilir. Afganistan ile başlayan, Irak’taki olaylar, bahar rüzgarı denilen, ama benim kabul etmediğim ve Arap kışı dediğim faaliyetlerden sonra, yani Suriye’den sonra herhalde sıra İran’da olsa gerektir. Bu nasıl olacak? derseniz henüz bilmiyorum. Ama bir şeylerin düşüldüğü gerçeği ortadadır. Bütün bunlar Türkiye’nin yükünü artırmaktadır. Saygılarımla.

 

 Bu Haber 1688 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI