Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
30 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Organize Sanayi yine mi 'dar sokağa' giriyor!...
musakiroglu@mynet.com

Ünye’de Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmaları 80’li yılların sonrasında başladı. Başladı başlamasına da sürekli engel yaşadı, sorunlarla boğuştu. Hep ‘dar sokak’larda kaldı. Bir türlü kurulup hizmet veremedi. Hatta 1990’lı yılların sonunda dar sokaktan ‘çıkmaz sokağa’ sürüklendi, orada ‘bitkisel hayat’a girdi.

Neyse ki geçtiğimiz yıl Ünye OSB önündeki yolundaki engeller kaldırıldı, girdiği “çıkmaz sokak”tan kurtarıldı.

Ancak gelinen noktada sokakta konuşulana bakılırsa Organize Sanayi yine ‘dar sokağa’ girme tehlikesiyle karşı karşıyaymış.

Geçmişi bir hatırlayalım;

Geçtiğimiz yıllarda bu iş niçin, hangi sebeple dar-çıkmaz sokağa girmiş/sokulmuştu? Önce bunun cevabını verelim. Verelim ki bugüne ışık tutsun.

Ünye OSB’si için 1989-90 yıllarında ilk çalışma başlatıldığında Ünye-Fatsa arası Yüceler Köyü’nde bir alan bu işe uygun görülmüştü.

Yer ile ilgili bürokratik bütün işlemler gerçekleştirildi. Sıra yerin kamulaştırılmasına geldi. İşte bundan sonra sorunlar başladı. Yer sahiplerinin itirazları hiç bitmedi. Sürekli itiraz, sürekli dava, sürekli mahkeme… Bir türlü anlaşma olmadı/olamadı. İşin önü tıkandı, Organize Sanayi Bölgesi dar bir sokakta sıkıştı, kaldı.

Sıkıştığı bu ‘dar sokak’tan bir türlü kurtulamayan Ünye OSB, daha sonra da kötü bir borç batağına girdi, bu sefer de ‘çıkmaz sokağa” saplandı.

Gelelim bugünkü ‘dar-çıkmaz sokak’ tehlikesine…

Geçmişte sokulduğu dar-çıkmaz sokaktan bir sene önce kurtarılan Organize Sanayi Bölgesi için son zamanlarda yeniden yer arama çalışmaları başlatıldı.

Yer olarak ta, Cevizdere mevkisinde son yıllarda gelişen doğal sanayi bölgesinin bulunduğu bölgede 800 dönümlük bir alanın uygun bulunduğuna dair bilgiler çıktı piyasaya…

Bu bilgilerin ardından ise; yerin çok pahalı olduğu, alınmasının mümkün olmadığı lafları dolaşmaya başladı sokakta.

Denildiğine göre; o bölgede bir dönüm yerin değeri 40 ile 50 bin TL arasında değişiyormuş. O halde 800 dönüm yerin alınması için nerden bakılsa 35-40 milyon TL para gerekiyor.

Bu paranın bulunması kolay değil, çok zor. Hadi diyelim ki siyasilerimizin iradesiyle sorun aşıldı, para temin edildi.

Bu sefer yatırımcıya arsa pahalı gelecek. Öyle ya; organize sanayi bölgesinde yatırım yapmak isteyen yatırımcının yer talebi 10 dönümden aşağı olmuyor. 10 dönüm yer için yatırımcı asgari 500 bin TL ödemek zorunda kalacak.

Türkiye’nin birçok yerinde bedava, ya da sembolik ücretlerle yatırımcıya yer verilirken niye yatırımcı Ünye’ye gelsin bu kadar parayı versin ki…

Eğer para bulunur, orası satın alınır, alınan para yatırımcıya yansıtılmaz da olay böyle çözülürse mesele yok.

Ama böyle yapılmaz/yapılamazsa Ünye Organize Sanayi Bölgesi bir kez daha “dar- çıkmaz sokak”ta sıkışır. Geçen 20 küsur yıla ilave biraz daha zaman kaybedilir.

Bu bilgileri tamamen sokaktan edindim. Umarım olay, sokaktaki bu bilgiler çerçevesinde gelişmez…

 

 Bu Haber 2565 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI