Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Ekim 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye-Akkuş arası güzergahı değişiyor mu?
musakiroglu@mynet.com

Ünye Akkuş arası bilindiği gibi Ünye’yi Niksar, Tokat, Sivas, Adana, Akdeniz’e bağlayan çok önemli bir karayolu güzergahıdır.

Bu güzergahın Ünye’den başlayan ve Akkuş’a kadar devam eden bölümünde son aylarda güzergah değişikliği yapılacağı konuşulmaya başlandı.

Gerçi bu zamana kadar ne karayolları ne de siyasiler tarafından bu yönde bir açıklama yapılmadı. Ancak, nerdeyse hemen herkes konuyla ilgili bir şeyler biliyor, bir şeyler konuşuyor sokakta.

Hatırlarsak, Ünye-Akkuş güzergahı Niksar’a kadar geçen yıl duble yol programına alınmıştı

Şimdi ise yolun mevcut güzergah üzerinden değil de Çimento Fabrikası yanından Cevizdere boyunca Saraycık, Yeşilkent Beldesi, Tekkiraz ve Fatih beldeleri bölgelerinden Yenikent, Ortaköy, Dereköy boyunca Akkuş bölgesine uzanacağı, buradan da Kızılelma ve Çayıralan beldeleri dahilinden Akkuş merkezi yakınlarına çıkacağından söz ediliyor.

Aslında bahse konu bu Cevizdere hattı yeni bir proje değil. Ta 1990’lı yıllardan beri eski bakan ve milletvekilimiz Sn. Şükrü Yürür’ün de üzerinde çok kafa yorup çalıştığı, adına “Dereyolu Projesi” dediği bir proje.

Cevizdere boyunca bu hattı en yakından bilen, hat boyunca güzergahın nasıl bir güzergah olabileceğini en iyi gören-gözlemleyenlerden birisi de benim.

Bir kere Cevizdere boyunca ırmak yatağını takip ederek yapılması düşünülen hat mevcut yola göre meyili/yokuşu çok az.

Ayrıca yolun geçeceği hat güney cephesine bakıyor. Bu nedenle kış mevsimi boyunca sis/duman, karlanma/buzlanma durumu yine mevcut yola göre çok çok avantajlı.

Bir yol, güzergah için çok önemli kriterler olan bu özellikler Cevizdere hattında yeni bir yolu hep akıllarda tuttu. Olabilirliği değerlendirildi yaklaşık 20 yıldan bu yana.

Ben bu bölgede yeni yapılacak bir yolun, mevcut yolun duble yola çevrilmesinden daha masraflı olacağını düşündüm. İşin daha az masrafsız ve erkenden bitmesi için de hükümetin 2002’den bu yana başlattığı duble yol programına mevcut yolun alınmasını yazıp durdum.

Ama, şimdi duyuyorum ki Cevizdere hattından yapılacağı söylenen yeni Akkuş güzergahı, mevcut yolun duble yola çevrilmesinden daha az masrafsız ve kolay yapılabilecek bir yolmuş.

Tabi, bunlar söylentilere dayalı bilgiler.

Ama şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki Cevizdere hattı Akkuş güzergahı için en ideal hattır. Eğer, burada yapılacak bir yolun bırak mevcut yola harcanacak paradan daha az parayla yapılacağını, biraz masraflı bile olsa buradan yapılması ideal olanıdır.

Cevizdere hattını Akkuş’a kadar gören-bilen birisi olarak bunu çok rahatlıkla ifade edebiliyorum.

Tabi, sonuçta karar siyasilerin ve karayollarınındır. Sanırım yakında iş sokakta konuşulmaktan çıkar, resmi açıklamaya dönüşür. Böylelikle, Akkuş’a uzanacak duble yolun hangi hattan yapılacağı netlik kazanır.

 

 Bu Haber 4232 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : yeşilkentten geçecek otoyol ile ilgili Tarih : 10 Mart 2013 / Pazar Üye Adı :mustafa kaymak
ben bu yol ile ilgili kesin bir bilgi almak istiyorum ama hiç bir bilgiyenet bir cevap alamıyorumbazı söyletiler haziranda ihalesi verilecek diyor bazı kişilerde ihale verildi yakın bitarihte yani haziran veya temmuzda istimlaklar başlayacak diyorlar bende ona göre arazilerime yani fındık bahçeine gübre ilaç ve saire çalışmalrımı yapacağım bunu içi kesin bir bilgi almak istiyorum ?. saygılarımla/selamlar/ ünye /yeşil kentten /mustafa kaymak...
Başlık : dogru bir purje Tarih : 1 Mart 2013 / Pazar Üye Adı :yasar dalgıç
yapıl ması gereken bir yol
Başlık : ünyeden niksar tokatdere yolu geçeçeği doğrumdur Tarih : 10 Şubat 2013 / Pazar Üye Adı :mustafa kaymak
saygılarımla selamlarımı sunarım ünye çimanto fabriksı cevizdere saraycık yeşil kentten duple yol geçece kesinlik kazandığın söylüyorlar kesin ise ne zaman yapılacğından dolayı bir bilgi almak yada bilgilendirilm.ek isterim saygılarım /SELAMLAR-.YEŞİLKENTLİ-MUSTAFA KAYMAK
Başlık : yeni güzergah Tarih : 13 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :erdoğan küçük
bu güzargahta yapılacak yeni yol çok iyi olacağını düşünüyorum bölge halkı için bir takım ististam olabilir güzargah üzerinde birtakım tesisler vesaire birçok iş yerleri açılabilir iyi olacağını düşünüyorum çünkü birtakım sosyal tesis yapımına elverişli yerler var bende o güzargahı bilen birisi olarak rampasıs ve virajsız yolar iyi olacaktır
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI