Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Ekim 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'nin "Fahri Hemşerileri"...
musakiroglu@mynet.com

Fahri hemşerilik; bir yerleşim bölgesinde oralı olmayan birinin çokta üstüne farz olmayan, daha çok gönüllülük esasına dayalı olarak verdiği hizmetlerin karşılığı olarak onuruna verilen kıymetli bir unvandır.

 Ben fahri hemşerilik tabiriyle 1981 yılında Isparta’da karşılaştım. O yıllarda Senirkent ilçesinin Ulubey Kasabası’nda kalıyordum. Kasabada bir yangın çıktı. Komşunun evi yanıyordu. Yangın evin ‘hayat’ denilen bölümünde çıktığından giriş kapısı alevle sarılmış, evin içine girilmesi imkansızlaşmıştı.

Evde beşikte bebek varmış. Herkes bebeğin kurtulması için panik halinde bir şeyler yapmaya çalışıyor, daha çok çırpınıp feryat ediyordu.

Ben, ani bir refleksle bahçe duvarından evin arka tarafına atladım. Pencereden baktım, beşik görünüyordu. Alevler henüz beşiğin bulunduğu odaya kadar gelememişti.

Pencere demirli olduğundan içeri girmek zordu. Kısa zamanda içeri girmek için ise tek çare duvarı delmekti. Evin duvarına dayalı, toprak kazmada kullanılan bel denen tarım aletini kaptım, saman ve çamur karışımıyla yapılmış yığma taş duvarda delik açmaya çalıştım.

Odanın kapısı açıktı, evin salon bölümüne kadar ulaşan alevleri görüyordum. Alevlerin odayı basması an meselesiydi.

Çok zorlanmadım, girebileceğim kadar büyüklükte delik açtım. İçeri girdim, beşikteki kundağından bebeği çözdüm. Kaptım, delikten dışarı attım, peşinden ben de çıktım.

Duvara tırmandım, seslendim, bebeği babasına uzattım.

O yıllarda bugünkü gibi öyle itfaiye teşkilatı, yangına anında müdahale gibi imkanlar yoktu. Hele kasaba ve köyler için böyle bir imkan hiç yoktu. Ev kısa sürede yandı, çöktü, yok oldu.

Bu olay üzerine kasabanın belediye başkanı davet etti. Belediyede bir program düzenlemiş. Programda beni kasabanın “Fahri Hemşerisi” ilan etti.

İşte bu olayla birlikte öğrendim Fahri Hemşerilik unvanını.

Sonra, Ünye’ye geldiğimde 1990’lı yılların sonunda Ünye Belediye Meclisi, halka yakınlığı ve verdikleri hizmetleriyle Ünye’nin çok sevdiği Kaymakam Sn. Ümmet Kandoğan’ı Ünye’nin Fahri Hemşerisi ilan etti. Bunu da yazılı bir berat olarak kendisine sundu.

O anda anladım ki benim Fahri Hemşeriliğimde bir eksiklik olmuş. Şöyle ki; kasabanın belediye meclisi karar alarak beni Fahri Hemşeri ilan etmemişti. Beratsız, belgesiz sözlü olarak Fahri Hemşeri ilan edilmişim yani. Neyse…

Ünye Belediye Meclisi takip edebildiğim son yıllarda birisi Sn. Ümmet Kandoğan… Birisi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bir süre dekanlık yapan, yaptığı çalışmalarla bu okulu gerçekten yükseköğrenim kurumu haline getirerek, ilçemizdeki yükseköğretimin sağlıklı temelini atan Sn. Prof. Dr. Osman Ecevit’i Fahri Hemşeri ilan etti.

Bu ara haberlerden okuyarak öğrendim. Ünye Belediye Meclisi aldığı kararla; geçtiğimiz aylarda Ünye’den Ödemiş’e atanan Müftü Sn. Mustafa Bilgiç’i Ünye’nin Fahri Hemşerisi ilan etmiş. Haberi okuduğumda çok sevindim. Çünkü Mustafa Hoca, bu onuru yerden göğe hak eden birisiydi.

Gerek Ümmet Kandoğan, gerek Osman Ecevit, gerekse Mustafa Bilgiç ilçemizdeki gayretli çalışmaları, geride bıraktıkları eserleri ve örnek idareci tarzlarıyla bizim zaten hiç unutmadığımız, unutamadığımız dostlarımız olarak belleklerimizde hep yaşıyorlar. Ama Fahri Hemşerimiz olmaları onlarla aramızda ayrı, çok anlamlı bir bağ oluşturdu.

Şimdi şöyle, verilen bu üç hemşerilik beratını da gözden geçiriyorum… Ünye Belediye Meclisi o kadar doğru, yerinde ve gerçekten hak edene Fahri Hemşerilik unvanı vermiş ki…

 Bu Haber 2209 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI