Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Ekim 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
DOLARIN YÜKSELİŞİ
ecevit.osman@gmail.com

Dünya ekonomisinin temelleri reel sektörün yerine, daha ziyade spekülatif bir piyasanın esiri olarak ortaya çıkmaktadır. Dünya’daki bazı gruplar, bu durumun farkında oldukları için son zamanlarda yatırımlarını altın üzerinden değerlendirmeğe başladılar ve bunun sonucu olarak ta altın fiyatlarının uçtuğunu görüyoruz. Altın fiyatları dolar karşısında bile % 80’lere varan ölçüler içerisinde değer kazanmıştır. Daha önceki bir makalemde de üzerinde durduğum gibi, spekülatif bir piyasada ekonomik olarak ele alınacak yatırım değerlerinin ne olduğu üzerinde çekinceler ortaya çıkmaktadır. Spekülatif olarak büyüdüğünü zannettiğimiz Dünya ekonomisi, yuvarlanırken büyüyen bir çığ gibi bir düzeyden sonra parçalanmaktadır. İşte bu anlarda ise Dünya ekonomisindeki krizler olarak ortaya çıkmaktadır. Dünyada en önemli konvertıbl parası olarak uluslar arası düzeyde dolar en önde gelmektedir. Bu bakımdan da dolardaki değişiklikler Dünya ekonomisini büyük ölçüde etkilemektedir. Yalnız, Dünyadaki ülkelerin durumuna bir göz attığımız takdirde, borçlu olmayan ülkenin olmadığını görüyoruz. İşin en garip tarafı ise Dünyanın en borçlu ülkesi ise ABD’dir. 2011 yılında 11.207.309 milyon euro borcuna karşılık, 3.540.035 milyon geliri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak yıllık gelirinin 3 katı borcu bulunmaktadır. Yunanistan’ın bu borcu ise 5 katıdır. Dünyaya bir göz attığımız zaman, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, Türkiye, ABD’leri, yıllık gelirlerinin 2 ile beş katı arasında değişen oranlarda borçludurlar. Bu durum karşısında şöyle bir soru akla gelmektedir: Dünyanın birinci ekonomisi olarak ABD yıllık gelirinin 3 katı borçta ise, bu ülkelerin kime borçlu olduğunu düşünmek gerekecektir. Daha önce de üzerinde durduğum gibi, bütün bunlar gerçek midir ? Yoksa sanal bir Dünyada mı yaşıyoruz ? Para babaları kimlerdir ? Bu bana Osmanlı Devletinin son zamanlarında, İstanbul’daki azlıklardan aldıkları borçları hatırlatmaktadır. Klasik olarak düşüncelerimizde yer eden, her şeyin devletten beklendiği ve birikimlerin sadece devlet olduğu anlayışın çok gerilerde kaldığı gerçeği ile karşılaşmaktayız. Artık, devletler yerine, belirli kuruluş ve kimilerinin ekonomiyi ellerinde tutukları bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bütün bu verilere rağmen doların yükselişi biraz garip bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Klasik olarak öğrendiğimiz ekonomi bilgileri, paralardaki emülsiyon miktarı ile birikimler ve varlıklarının arasında bir ilişkinin olma gereği ortadadır. Dolar bütün bunların dışındadır. Dünyada durmadan basılarak ihraç edilebilen bir paradır ve muhtemeldir ki, emülsiyon hacmi ile ilgili olarak hesaba kitaba gelmeyen bir paradır. Buna karşılık böyle bir paranın diğer paralar karşısında değer kazanması şaşılacak bir durumdur. Özellikle, Çin’in yüksek değerde dolar ve altın rezervi olduğu bilinmektedir. Bütün bunlara rağmen dolarda düşüş olmaması çok enteresan bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat, buradaki en önemli durum, Dünya ticaretinin yapıldığı para olarak ortaya çıkan doları Ülkeler piyasaya sürmekte tereddüt göstermektedirler. Zira, bu paraların piyasaya sürülmesi kendi ekonomilerini de ortadan kaldıracaktır. Bundan yararlanan ABD’de piyasaya dolar sürmekte bir beis görmemekte, karşılığı olmayan bu para ile Dünyada hakimiyetini sürdürmektedir. Bu durumun nereye kadar gideceğini tahmin etmek mümkün değildir. Yalnız, bu durum böyle devam ettiği müddetçe Dünya daha birçok ekonomik krizlere gebedir ve ekonomik krizlerle karşılaşılacaktır. Bütün bunlardan parayı ellerinde tutan spekülatörlerin kârlı olduklarını ve olacaklarını ifade edebiliriz. Elbette, spekülatif olarak ortaya çıkan kazançlar de reel sektörlerin ellerindeki, avuçlarındaki her şeyi alıp götürecektir. Zira, bu spekülatif kazançların bir yerden beslenmesi ve bunun bir yerlerden çıkması gerekir.

Türkiye bu dalgalanmaların içinde yıllık 171.013 milyon euro’luk gelire karşılık, toplam 203.659 milyon euro’luk borcu ile dünyadaki diğer ülkelere oranla oldukça iyi bir ekonomik yapıdadır. Yalnız, her şeyin birbirine bağlı olduğu bir dünyada, bizden kaynaklanmasa bile, Dünya ekonomik krizi, domino etkisi ile, geminin çapası gibi bizi de çekebilir. Saygılarımla.

 

 

 

 Bu Haber 1767 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI