Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Ekim 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Siz olsaydınız ne yapardınız?
musakiroglu@mynet.com

Annemin birçok rahatsızlığı var. Bunlardan en önemlisi ve en zorlandığı rahatsızlığı şeker… Bu rahatsızlık vücudun birçok organını olumsuz etkiliyor. Bozuyor, tahrip ediyor, köreltiyor.

Bunlardan birisi de göz… Şeker, gözlerde iç kanamalara, iltihaplara yol açıyor. Görme oranını düşürüyor. Eğer gerekli tedaviler yapılmaz, önlemler alınmazsa hasta kör oluyor.

Annemin bu rahatsızlığından dolayı 3 yıldır hastane hastane, doktor doktor dolaşıyoruz. Bölgemizdeki birisi tıp fakültesi, birisi devlet hastanesi, üçü özel hastane, birisi ise özel göz hastalıkları merkezi olmak üzere 6 ayrı hastaneye sırasıyla gittik.

İlk gittiğimiz hastanedeki doktorla son gittiğimiz hastanedeki doktor arasında o kadar farklılıklar gördük ki…

Fakültede ilk gittiğimiz doktor baktı, “Şeker gözün arkasında tahribata yol açmış, kanama var. Lazer tedavisi yapmamız gerekiyor. Tedavi sonrası görme oranı artar, rahatsızlığı azalır” bilgilerini verdi.

Lazer tedavisi için aylarca bu hastaneye gittik, geldik. Tedavi bitti, ama annemin ne görüşü yükseldi ne de rahatsızlığı azaldı.

Sonra bir devlet hastanesine gittik, gösterdik. Doktor baktı, “Şeker göze vuruyor. Şeker oranına dikkat edilmesi gerekiyor. Hasta insülin kullanmalı” dedi. Hastamız zaten insülin kullanıyordu. Bıyık altı güldük, uzaklaştık.

Ardından bölgemizdeki özel bir hastaneye götürdük. “Hemen lazer tedavisi yapmamız gerekiyor” dedi. Lazer tedavisinin yeni yapıldığını söyledik. O zaman göze iğne vurulması gerektiğini söyledi. Korktuk, sanki geri kaçtık.

Bir başka özel hastaneye gittik. Hastanın, kataraktının bulunduğunu, operasyonla hemen alınması gerektiğini söyledi. Şeker hastası olduğunu, sıkıntı olup olmayacağını sorduk. “Hiçbir şey olmaz” dedi. Bu sözü bizi ikna etmedi.

Tuttuk bir başka özel hastaneye gittik. Doktor baktı etti, şeker tahribatının yüksek olduğunu, lazer tedavisi yapıldığı için yeni tedavinin mümkün olmadığını söyledi.

Hastanın kataraktının olup olmadığını sorduk. “Önemli derecede yok” dedi. Damla ve hap verdi. Bir süre kullandık. Annem biraz rahatladı. 7-8 ay sonra yine rahatsızlandı. Aynı doktora gittik, “Gözden iğne vurulması gerekiyor” dedi. Bu sefer artık kabullendik, iğneyi vurdurduk. Ama değişen pek bir şey olmadı.

6 ay sonra tekrar gittik, gözün arkasında iltihap olduğunu, bunun için hemen yeni bir iğne daha vurulması gerektiğini, yoksa gözün iyice görmez olacağını söyledi. Korktuk, vurdurduk. Baktık, yine pek bir şey değişmedi.

Son olarak ise bölgemizdeki özel bir göz hastalıkları merkezine gittik. Buradaki doktora baştan sona hastanın hastalık hikayesini anlattık. Başladı muayeneye, gözün görme oranı, göz kusurları, göz tansiyonu, göz anjiyosu, gözün genel durumunun tespiti, katarak ölçümü… Daha birçok işlem… Hepsi cihazlarla ve görüntülü olarak bakıldı. Ayrıca bütün bu işlemler sırasında bize de görüntüler izlettirildi, bilgi verildi.

Sonuçta; gözde şeker tahribatı, tahribat sonucu oluşan rahatsızlıklar bir bir oranlarıyla ortaya çıktı. Yapılması gerekenler sırasıyla belirlendi, değerlendirildi.

Sonuçta, yapılması gereken tedavinin önünde katarakt engelinin bulunduğu, bunun öncelikle alınması gerektiği belirtildi.

Şimdi, şöyle geriye doğru bakıp bir değerlendirme yapıyorum. Harcadığımız parayı, bizden ard arda yok şu iş için, yok bu iş için istenen fazladan ücretleri geçiyorum. Ve soruyorum; bize anlatılanların ve hastamıza yapılan işlemlerin hangileri doğru, hangileri yanlış?

Ayrıca şunu da soruyorum; siz olsaydınız böyle bir durumda ne yapar, hastanız için nasıl hareket ederdiniz?Bu Haber 3613 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI