Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
27 Ekim 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Serin kanlı olma zamanı
ecevit.osman@gmail.com

Zaman, serinkanlı olma zamanıdır. Gözyaşlarımızı dışarıya değil, içimize akıtma, ateşin düşerek yaktığı yeri saklama zamanıdır. Hiç kimsenin esatiri konuşmalarla halkımızı galeyana getirmemesinin gerektiği zamandır. Ben kimseye lanet etmiyorum, kin de duymuyorum, zira PKK ve yandaşları kinlerinin kanı içinde boğulacaklardır. Yalnız içimdeki acı o kadar büyük ki, burnumun direğinin durmadan sızladığını hissediyorum. Allah’tan şehitlerimize rahmet diliyorum. Âğûş’unu açmış olarak Peygamber onları sinesinde ağırlayacaktır. Şehitlerimizin yakınlarına sabırlar diliyorum. Burada şunu da açıkça ifade etmek istiyorum ki, kandırılarak dağa çıkan ve ölen Kürt’lere de açıyorum. Zira onları da analar doğurmuştur, onların da acıları büyüktür. İçimden artık bu son olsun demek geliyor ama daha çok şehitlerimizin olacağını hissediyorum. Çünkü PKK durmayacak ve yeni, yeni eylemlerine devam edecektir.  

Açılımla beraber, Habur’dan giren PKK’lıların şımarıkça davranışlarına şahit olduk. Daha sonra da, PKK, adında barış olan ve barışla ilgisi olmayan partinin açıklamalarını hep gördük ve Öcalan’ın isteklerini okuduk. TBMM çatısı altında, savaştan bahseden, daha yemininin mürekkebi kurumamış milletvekiline hayretle şahit olduk. Evet, gönüllerinden geçen savaş ise, biz savaşa hazırız; ama elbette tarihin hiçbir döneminde terörle bir yere gitmek mümkün olmamıştır ve teröristler kendi kin duyguları ve kanları içinde yok olmuşlar ve olacaklardır. Yapılmak istenen şudur: Öcalan, PKK ve adında barış olan fakat, barış ile ilgisi olmayan savaş partisi, bu baskılarla; kamu oyunda kaos yaratarak, ne isterlerse verelim, bu beladan kurtulalım çabasındadırlar. Bu konuda yılgınlığa düşmemek, serinkanlı olmak gerekir. Elbette, onlara, istedikleri toprakları verebiliriz: Nasıl mı? Oraları nasıl ve ne kadar şehit kanı ile aldı isek öyle alabilirler. Bu da açıkça böylece biline.

1984 yılından bu yana, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu terör belası ile mücadelede bazı taktileri geliştirmesi ve mücadele etmesi gerekirdi. Etten bir duvar ile mücadele etmek mümkün değildir. Öncelikle, şunu ifade etmek gerekir ise, istihbarat ve tedbirlerde eksiklikler vardır. Özellikle, istihbaratla ilgili korucuların yerlerinde olmayışı büyük bir zaaftır. Burada, katı bir milliyetçilik yapmak istemiyorum, ama Kürt korucu bize ancak böyle hizmet eder. Bazı şeyleri yapmaz veya yaptırılamaz. Başından beri, hep yazdığım gibi, bu terör belası sadece Türkiye’nin problemidir. ABD ile istihbaratı paylaşmak, İran, Irak, Suriye ve İsrail’den yardım istemek ağırıma gidiyor, yanlış ve maksatlı istihbaratları onların olsun.  Dış siyaset icabı bir gün bizimle olurlar, ertesi gün ise biz sırt çeviriler. Öteden beri, anlatamadığım kimilerinin anlayamadığı bir husus gerçekleşti. Dünya kamuoyunun önünde, 1027 tutsak Filistinliye karşılık bir tutsak İsrail askeri değiştirildi, 1=1027.

Resimlere bakıyorum; sınır karakolu, tabiri yerinde ise çok güzel, ayna gibi, hedef olacak şekilde yapılmış. Karakollar yerin altında ve koruganlar şeklinde inşa edilmelidirler. Geceleyin yardımın ulaştırılamayacağı sözünü de, anlamış değilim. Diğer önemli bir husus, 200-300 teröristin sınırdan sızdığı ifadelerine de inanmıyorum. Bu teröristlerin en az % 95 sınırlarımız içindedir. PKK dersini iyi çalışmış, kör noktalarından hareket etmeği biliyorlar. Biz istihbarat bakımından çok zayıf durumdayız. Onların elinde ise ileri derecede istihbarat bulunmaktadır. 20 bin askerle yapacağımız sınır ötesi harekatta, teröristler buharlaşarak kaybolacaklardır. Zira PKK’lılar geceleyin terörist, gündüz ise normal vatandaş veya köylü durumundadır. Bir kasabanın altını üstüne getirdikten sonra, teröristlerin buharlaşarak yok olmalarının nedeni nedir? Bunu düşünmek gerekmez mi?

Önemli bir husus üzerinde daha durmak istiyorum. Bütün televizyon kanalları, gazeteler askerlerin arazideki bütün hareketlerini vermeğe mecburlar mıdır ve bu habercilik midir? Cahillikten kaynaklanan ve bu kendi kendini ele vermek değil midir?

Van’da meydana gelen deprem dolayısı ile Ülkece yastayız. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyor, sağ kalanların yaralarının bir an önce sarılmasını temenni ediyorum. Allah’tan böyle afetleri bir daha göstermemesi dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1790 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI