Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
O hakim ve Yargıtaycıların kızı, torunu yok mu?
musakiroglu@mynet.com

Biz yayın grubu olarak, özellikle tecavüz olayları olarak ortaya çıkan toplumda infial uyandıran, nefret ve iğrenç duygular yaratan haberleri prensip olarak yayınlamayız.

Bunu şunun için yaparız… Birincisi; dediğim gibi nefret ve iğrenç duygularına yol açtığı için… İkincisi ise; mağdurların deşifre olmasını, gelecek hayatında zarar görmesini önlemek için sorumlu yayıncılık gereği böylesi haberleri yayınlamayız.

Ancak, bu tür bazı olaylar vardır ki kamuoyuna iyice mal olmuş ya da mal edilmiştir. Kamuoyu o davayı örnek yaparak, bu tür suçların önlenmesi için olaya müdahil olur.

Örneğin Hüseyin Üzülmez davası… Çocuk yaştaki bir kıza cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 70’ini aşmış Hüseyin Üzülmez’in hakkında açılan dava bütün toplumun tepkisini çeken ve takibine aldığı bir dava olmuştu.

Kamuoyunda Mardinli NÇ davası olarak bilinen dava da işte böyle bir davadır. Mardin-Kızıltepe’de 13 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etmekten sanık 33 kişi aleyhine açılan dava da aynı şekilde kamuoyunun tepkisi ve takibine dönüşen bir dava olarak Türk adalet tarihine geçti.

Dava 7 yıl sonra önceki gün nihayet sonuçlandı.

Sonuçlanmasına sonuçlandı da karar kafa karıştırdı. Hiç kimsenin vicdanına sağmadı, toplumda kabul görmedi.

İçlerinde Mardin Kızıltepe’de görevli önemli resmi görevlilerin ve bürokratların da bulunduğu davanın bu kadar uzun sürmesi zaten kafaları karıştırmıştı.

Kaldı ki kafalar çok daha baştan sanıkların tümünün serbest bırakılması ve dışardan yargılanmasının sağlanmasıyla karışmıştı.

Böylesine üst üste kafa karıştırarak süren davaya özellikle kadın gönüllülerden avukatlar müdahil olmuş, işin üstüne üstüne gitmişlerdi.

Ayrıca gerek Mardin bölgesinde gerekse Türkiye çapında tepki grupları oluşmuş, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için yoğun mücadeleler edilmişti.

Ama yerel mahkeme hiçbir şeyi duymadı, hiçbir şeyden tınmadı. Vicdanlarından geldiğine inandığım sesi de dinlemediler.

Yasayı evirdiler çevirdiler verebilecekleri en az cezayla her birinin birer sapık olduğuna inanılan suçluları adeta koruma altına aldılar.

İşin çok daha ilginç yanı, yerel mahkeme kararının Yargıtay’ca da doğru bulunup karara bağlanması…

Hani derler ya… Tuz kokarsa her şey biter…

Yargıtay üyeleri de bu karara katılıp tasdik etmişlerse hukukta tuzun kokmadığını kim söyleyebilir?

Ey Kızıltepe’deki ilgili yerel mahkeme hakimleri, ey Yargıtay’da kararı onayan yüksek hakimler tecavüze uğrayan bu çocuğun kendisini olsun, annesini-babasını olsun bir kez gözünüzün önüne getirdiniz mi?

Bir kez olsun onların yerine kendinizi koydunuz mu?

Kesinlikle ne gözünüzün önüne getirdiniz, ne de kendinizi onların yerine koydunuz.

Böyle olsaydı, karar bu şekilde çıkmazdı.

Sizin adaletiniz böyle demiş olabilir ama İlahi Adalet böyle demez iyi bilin... O günü zamanı gelir ne der? Sizi de NÇ’nin ailesinin durumuna düşürür mü Allah bilir…

 Kurban Bayramınızı en içten duygularımla kutlar, sağlık ve huzur içinde nice bayramlar dilerim.Bu Haber 2120 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kaleminize sağlık Tarih : 5 Kasım 2011 / Pazar Üye Adı :Aynur Zeren Tan
Musa hocam toplumumuzun kanayan bir yarasıdır.Hassasiyetiniz bir beyden geldiği için çok önemli.Kaleminize yüreğinize sağlık
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI