Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Kasım 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Geç kalmadık mı ?
ecevit.osman@gmail.com

Bu haftanın medyadaki gündemi, KCK ve bunun Türkiye’deki yapılanması idi. Yine, televizyonlardaki programlarda değişik konuşmacılar ahkâm kesmeğe ve bununla ilgili olarak bilgiler vermeğe devam ettiler. Doğrusunu isterseniz, verilen bilgilere göre, illegal olarak faaliyet gösteren KCK’nın yapılanması ve faaliyetleri ile ilgili olarak saklı, gizli bir şeyin olmadığı ortaya çıktı. Öteden beri, Ülkemizde anlayamadığın husus; bazı yasal olmayan örgütlerin devlet eliyle kurulması veya illegal olarak kurulmuş olan örgütlerin faaliyetlerine göz yumulmasıdır. Bunun en önemli örneğini hizbulllah örgütünde ve bunun faaliyetlerinde ortaya çıktı. Ülkemizin birçok yerinde yuvalanmış olan bu örgütün belirli bir dönem sonra, tu-kaka haline getirilerek mücadele edildiğini, bu örgüt mensuplarının tutuklandığını ve infaz yasasının sözde yanlış uygulanması ile salıverildiklerini, yanlışlık anlaşılınca salıverilenlerin buharlaştığını gördük. Bütün bu olanlarda kasıt var mı idi ? bilemem, fakat demokratik bir hukuk devletinde olmaması gereken hususlardır.

Başta, ABD olmak üzere birçok devletlerin taşeron olarak, illegal yapıları kurduklarını ve bunları kullandıklarını biliyoruz. Taliban bunlardan bir tanesidir ve ABD’nin ve Dünyanın başına bela olmaya da devam etmektedir. Özellikle, demokratik ülkelerin liderleri şunu açıkça bilmelidirler ki, belirli gayeleri yerine getirmek için kurulmuş illegal kuruluşlar, belirli bir görevi veya görevleri yerine getirdikten sonra, onları kitap gibi kapatamazsınız. Kan dökmeğe ve can almaya alışmış olan bu yapılar, daha sonra kendi yasalarına göre kan dökmeğe ve can almağa devam etmişlerdir. Predatorlar et ile beslenirler ve bunların davranışlarının değişmesi mümkün değildir. Hiç bir şey bulamazlar ise kendilerini yaratan güçleri veya kendi kendilerini yerler. Habur’dan ülkemize gelen PKK’lılara veya illegal diğer kuruluşlara, açılım içinde yaranmak için, bunlara göz yumuldu ise, bu çok yanlış bir tutumdur. Bu illegal kuruluşlar, onu, bunu, sonra da bizi yemeğe başlar. Terörün genel kuralı budur. Devamlı yemek mecburiyetindedir, yediğinin kim veya ne olduğu önemli değildir.

KCK ile ilgili olarak edindiğim bilgiler, daha önceki bildiklerimden çok farklı olarak ortaya çıktı. KCK, PKK’nın şehir yapılanması olmayıp, illegal olarak kurulmuş olan Kürt hareketinin esas yapısı imiş. Buradan şunu çıkarabiliriz ki, bu Türkiye Cumhuriyeti içinde bir devlet kurulma çalışmalarının sonucudur. Bütün bunların düğümlendiği kilit isim ise Öcalan olarak ortaya çıkmaktadır. İşin tuhaf olan tarafı ise bu teşkilatları kuran ve idare eden de Öcalan’dır. 30 bin kişinin katili, cani ve ömür boyu mahkumun yaptığı işlere bakınız. İnsanlık adına, hukuk adına, kanunsuzluğun ve hukuksuzluğun daniskasını yapan şahıs, batının koruması altında bütün bunları yapabilmektedir. Tabiatıyla şu anda yapılması istenen hamle ise, Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır. Bu durumda, Öcalan’ın mahkum veya serbest olmasının bir farkı olmasa gerektir. Mahkum olduğu yerden bütün bunları yapabildiğine göre, onu İmralı’da tutmanın anlamı var mı, yok mu ? düşünmek gerekir. Öcalan’la birlikte, onun organize ettiği, üst yapı KCK ve buna bağlı olarak faaliyet gösteren, PKK, PJAK ile diğerleri; en kötüsü de, TBMM içinde grup kurmuş bulunan BDP ‘liler, devlet içinde devlet görünümündedirler. İşin diğer önemli tarafı ise, bütün bunların batıdaki destekçileri, durumu içinden çıkılmaz bir duruma sokmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile asker ve kolluk güçleri durumun vahametini göz önünde tutarak gerekli önlemleri almaları gerekir. Çünkü nifak ve ihanetin tohumları devletin içine kadar sızmıştır.

Şehitlerimizin acılarının dinmesine fırsat kalmadan, yaşadığımız Van depremi ile kaybettiğimiz 601 vatan evladı, 2000 den fazla yaralı ile yüreklerimiz dağlandı. Bir daha bu acılarla karşılaşmamayı Allah’tan diler, kurban bayramınızı kutlarım.

 

 

 

 

 Bu Haber 1278 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI