Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yardım öğrenciye değil aileye verilsin...
musakiroglu@mynet.com

Oldum olası öyle ulu orta, bağıra çağıra yapılan yardımlara gıcık olurum. Yardım edilenin deşifre edildiği, fotoğraflanıp orada burada yayımlandığı yardımları yardımdan falan saymam, yanlış ve mahzurlu bulurum.

Geçen senede yazmıştım… 1996 yılında Ünye İmam Hatip Lisesi’nde, 1999 yılında Ünye Kaymakamlığı önünde yaşadığım, yapılan yardımların şirazesinden çıkartılıp reklam ve propagandaya dönüştüğü durumlara gösterdiğim tepkiyi dile getirmiştim.

Yine geçen seneki yazımda özellikle ilköğretim okullarında yardım adı altında, muhtaç olan ve ihtiyaç sahibi ilan edilen öğrencilere yönelik yapılan yardımların, yardım etmekten çok bu minicik yüreklerin onurlarıyla oynamak olduğuna dikkat çekmiştim.

Hatta bu yazımı takiben tesadüf olsa gerek Milli Eğitim Bakanlığı’nca, böylesi yardımların gözetim altına alındığı, hiçbir şekilde çocukların ortaya çıkartılıp yardım yapılmaması belirtilmişti. Bakanlık açıklamasında ayrıca; yardımın aileye, yani eve götürülerek en gizli yollardan yapılması gerektiğine işaret etmişti.

Geçtiğimiz yıl böyle öğrencilere yardım yapılan bir okulun öğretmeniyle görüşmemde aynen şöyle söyledi: “Ben de ilkokulda okurken böyle yardım almıştım. Sınıfta 6 kişiye kıyafet ve ayakkabı yardımı yapılmıştı. Yardım sonrası sınıftaki diğer öğrenciler bize hep acıyarak, ayrıca gizli-açık küçümseyerek baktılar. O yaşta nasıl ağırıma gitmiş, nasıl üzülmüştüm… Şimdi de çalıştığım okula geliyorlar, ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım yapıyorlar. Geçmişte benim yaşadığım ağır duyguları şimdi bizim okuldaki çocuklar yaşıyor. Bunu o öğrencilerin gözünden, yüzünden, beden dilinden çok net anlıyorum. Ama ne yapabilirim, bir laf etsem altında kalırım. Mecburen susuyorum.”

Bu ara, bir dernek yönetiminin İstanbul’dan tedarik ettiği yardımları Ünye’deki ve Çaybaşı’ndaki bazı okulların öğrencilerine dağıttıklarını okudum bizim gazeteden.

Bu yardımı tedarik edip yayınlayanların niyetlerinden hiç şüphem yok. Ayrıca bir kısmını çok yakından tanıyorum. İyi niyetlerinden adım gibi eminim.

Ama yardım ediş biçimleri çok yanlış, çok mahzurlu.

Bu derneğin aynı şekilde geçen senede böyle yardım kampanyası olmuştu. Ve ben o zaman da bu yanlış ve mahzura dikkat çekmiştim.

Bu dostlara, bu yardımsever hemşerilerimize tavsiyem yaptıkları bu yardımları gizli yapmalarıdır. Yardımları öğrencinin kendisine vermeyip anne ya da babasına ulaştırsınlar. Anne-babalar da bayram öncesinde, bayram hediyesi olarak bu yardımları çocuklarına versinler. Çocuklarına bayram hediyesi kıyafet almak                      anne-babanın görevidir. Böylelikle hem çocuklar mutlu olur. Hem de gücü yetmediği için çocuklarına bayram hediyesi alamayan anne-babalar mutlu olur.

İşin çok daha güzel tarafı yardım gizli yapılmış olur ve asıl maksadına ulaşır.

Gazetemizde bir haber daha vardı. İkizce Kaymakamı Sn. Ali Doğan’ın girişimleri ile bir firmadan temin edilen 194 bin lira değerindeki 627 paketlik yardım İkizce’deki ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmak üzere gönderilmiş.

Gelen yardımları kaymakamlık teslim almış. Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile de öğrencilerin ailelerine ulaştırmış.

Bakın doğrusu bu. Böyle yapıldığı takdirde minik yüreklerin onurlarıyla oynanmaz, daha bu yaşlarda ezilmenin, ezik kalmanın ağırlığı altında kalmazlar.

İşte İkizce’deki bu yardım şekli örnek alınmalı, yardım bu şekilde dağıtılmalıdır.

NOT: Yarınki yazımda yardım sırasında karşılaşılan manzara ve isteklere değinecek, asıl göreve dikkat çekeceğim.

 

 Bu Haber 2387 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI