Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Özal iki yönlü biriydi...
musakiroglu@mynet.com

ANAP’ın kapatılması sonrası biz eski ANAP’lıların önemli bir kısmı partisiz olarak hayata devam ediyoruz.

Partisiz geçen yıllarımda siyaseten uzun süre birlikte yürüdüğümüz ANAP’lı arkadaşlarla olan yakınlığım hep devam edegelmiştir.

Geçtiğimiz hafta sonu da Türkiye’nin Hırvatistan’la oynadığı milli maçı izlemek üzere eski ANAP’lı üç beş dostla oturduk.

Maçtaki durumumuz canımızı sıktı, sinirlendik… Başka kanallara bakmaya başladık.

Bu arada Ülke TV’de Turgay Güler’in “En Sıradışı” adıyla sunduğu programa takıldık.

Programda eski başbakan ve cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın daha önce hiç yayınlanmamış 19 yıl öncesinde yapılmış bir mülakatı gösteriliyordu.

Geçmişimizde ANAP’lıyız ya, tabi ki heyecanlandık. Programı ilgiyle izledik.

Özal mülakatında, yapılanları ve kısa sürede çağ atlayan Türkiye’yi anlattı. Bundan sonrası için de neler yapılması gerekiyor, hedeflere işaret etti.

Rahmetli Özal mütedeyyin, dini duyarlılığı ileri seviyede bir başbakan ve cumhurbaşkanı olarak bilindi, tanındı milleti tarafından.

Ülke yönetiminde ise reformcu, ilerlemeci, teknik gelişmelere açık, çağdaş dünyayı iyi takip eden ve bunları ülkemizde gerçekleştirmek isteyen birisi olarak çalıştı hep.

Bu iki özelliği Özal’ı farklı kıldı. Önceki başbakanlardan ve cumhurbaşkanlarından farklı yaptı insanların gözünde.

"Ama bir yanı daha var ki..."; bazılarına hoş gelebilir ama bana hiç hitap etmedi.

 

Şahsi hayatında olmadık, kendisinden hiç beklenmeyen tavır ve davranışlarıyla Özal beni çoğu kez şaşırtmıştır.

Rahmetlinin bu yanlarını ise ANAP’lı arkadaşlarla hep tartışmışımdır. Benim bu konudaki kanaatlerimi kabul eden arkadaş ta olmuştur, kabul etmeyen de…

İlginçtir, o akşam Sn. Turgay Güler’in programında Özal’la ilgili gösterilen görüntülerde de beni şaşırtan bir şeye daha şahit oldum.

Programda Özal, sık sık kullandığı dini terminoloji ile dindar yanını çok net ortaya koyarken, diğer yandan İslam dininin kesinlikle ret ettiği bir şeyi daha yapıyordu. Programa çağrılan falcı bir bayana ‘tarot’ denen faldan baktırıyordu.

Ayrıca falcının söylediklerini öylesine dikkatle dinliyor, söylenenlerden etkilendiğini öylesine gösteriyordu ki; izleyen herkesin Özal’ın fala inanan birisi olduğuna şahitlik etmemesi imkansızdı.

Arkadaşlarla tartıştık bu konuyu. İki arkadaşımız fala inanmanın son derece insani bir durum olduğunu söyledi, işi yumuşatmaya çalıştı.

Ama ben ve diğer arkadaşlarım Müslüman olan, ayrıca topluma liderlik yapan birinin fala inanmasının, fal baktırmasının katiyetle doğru olmadığını dile getirdik.

Özal böyle birisiydi. O’nun ülke idaresindeki başarılarının yanında kendini idare etmesindeki başarısızlığı ve çelişkileri kendi adına şanssızlığı olmuştur.

Ancak dindar ve demokrat bir lider olarak kalbimdeki müstesna yerinde hep yaşayacaktır. Ebedi alemde Allah’ın rahmetini görsün.

 

 
Bu Haber 1896 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI