Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Kasım 2011 Pazar
MİSAFİR KALEM
Selim KIRCI / Ünye'de gençlik ve sosyal çevre

Nede güzel söylemiş Mustafa Kemal Paşa; “ Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri (Türkiye Cumhuriyetini ) ona bırakacağım ve gözüm arkada olmayacak “ diye.

Peki, şehitlerimiz en başta olmak üzere, büyük fedakârlıklar sonucu ülkemizi biz gençlere emanet bırakan atalarımız gençliğin şuan içerisinde bulunduğu tehlikeli durumu görseler acaba ne düşünürlerdi? Aslında Ünye’de de görüştüğüm birçok insana göre ki bunların başında eğitimciler ve aileler geliyor. Durum ülke genelinden pek farklı değil…

Gençlerimizin çoğu bilinçsizce kültür ve inançlarımızda yeri olmayan çevreler içerisinde yok olup gidiyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar gençler için en tehlikeli sayılan şeyler; içki ve sigaraydı. Maalesef günümüzde bunun yerini madde bağımlılığı alıyor. Ayrıca madde bağımlılığının orta öğretim seviyesine düşmesi ve gençlerimizin farklı kültürlere aşırı özenmeleri Türk gençliğinin kültür yozlaşması ve sosyal çevresizlik içerisinde yok olmasına neden oluyor.

En başta aileler olarak bilmeliyiz ki; çocuklarımız gençliğe adım atmaya başladıklarında kendilerini bir çevreye ait hissetmek isterler. Eğer biz onları doğru yönlendiremezsek kaçınılmaz sonuç; ya madde bağımlısı bir genç ya da gelecekle ilgili planları olmayan, kültür ve inançlarından yoksun bir genç grubu ortaya çıkacaktır.

Bu durumdan kurtarmak için çocuklarımız ile daha yakından ilgilenmeli, onları Spor ve Kültür- sanat faaliyetlerine yönlendirerek kendilerini o gruplara ait hissetmeleri sağlanmalıdır. Bir kaç kişi çıkıp “Hangi para ile “diyebilir. Onun çözümü ise; Ünye Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirilen kültür sanat kurslarını takip etmek ya da Ünye İlçe Spor Müdürlüğü’nün gençlerin yararına olan ücretsiz spor kursları olabilir.

Gençlerimizin kendilerini ait hissedecekleri bir çevreyi onlara oluşturmazsak onlar iyi ya da kötü kendilerini karşılarına ilk çıkan çevre grubunun içerisinde bulacaklardır.

Unutulmamalıdır ki; GENÇLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR.

                                                                               

 

 Bu Haber 2114 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI