Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Uysal ve Ecevit'in yeni kitapları...
musakiroglu@mynet.com

Bu ara iki yeni kitap okudum. Birisi ekonomi üzerine bir araştırma diğeri ise bir şiir kitabı…

 

Ekonomi üzerine olan kitabı eski milletvekillerimizden Sn. Cemal Uysal yazmış.

 

Şiir kitabını ise Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin eski dekanlarından Prof. Dr. Sn. Osman Ecevit yazmış.

 

Her iki kitabı da yazarları imzalamış, şahsıma hediye etmişler. Çok teşekkür ederim. Ellerine, beyinlerine sağlık…

 

Sn. Cemal Uysal iktisat üzerine eğitim almış, bu alanda uzmanlaşmış, bürokraside üst görevler yapmış… Genel müdürlük görevleri sonrası emekliliğinde siyasete girmiş… Bir dönem de milletvekilliği yapmış Ünye’nin yetiştirdiği çok değerli bir şahsiyettir.

 

Aynı zamanda ekonomi alanında araştırmalarıyla da tanınan 1977’de yayınladığı Sosyal Güvenlik Fonları, 1981’de yayınladığı Türkiye’de Enflasyon Çıkmazı, 1983’de yayınladığı Serbest Piyasa Ekonomisinde İstihdam ve Ücret Seviyesinin Teşekkülü Meselesi adlı üç kitabı, elliyle yakın bilimsel makalesiyle Sn. Uysal alanında ne derece akademisyen birisi olduğunu ortaya koymuş yetkin bir bilim adamıdır.

 

Ben kendisinin kitap ve makalelerinin büyük bir kısmını okuyamadım. Ancak, şahsıma hediye ettiği son kitabı olan İktisadi Kalkınmanın Sosyal Cephesi’nin baştan sona, yer yer altını çizerek okudum.

 

Bir kere şunu söyleyeyim, bu kitapla birlikte çok şey öğrendim.

 

Sn. Uysal’ın; “Yeni küresel/liberal oluşum nasıl ki ekonomik açıdan inkarı mümkün olmayan bir gerçekse, ortaya çıkardığı sosyal sorunlar da diğer önemli gerçeği oluşturmaktadır” bakışından hareketle kaleme aldığı kitabını, günümüz dünyasında moda olan liberal devletin sosyal sorumluluğunun ne olması gerektiğini merak eden herkes mutlaka okumalıdır.

Bu arada Sn. Uysal’la ilgili olarak milletvekili seçildiği sırada 2002 yılında şöyle demiştim bir yazımda; “Sn. Uysal adı gibi birisi, uysal, yumuşak huylu. Aynı zamanda  akademisyen ve bilim adamı. Bu iki özelliği ile Uysal, siyasete ters yaratılmış. Keşke siyasete hiç girmeseydi de akademisyen birisi olarak araştırmalarına devam etseydi.”

Nitekim Sn. Cemal Uysal siyasetle pek uyuşamadı. Bugün artık o alandan uzakta…

Kendisine buradan, başarılarının daim olması dileklerimi sunarken, yeni araştırmalarını dört gözle beklediğimizi belirtmek isterim.

****************        ***************

İkinci kitaba, yani şiir kitabının yazarı Sn. Osman Ecevit’in “Güneşin Doğduğu Yer” adlı şiir kitabına gelince.

Osman Hocamızın bir şiir kitabı da Ünye’de dekanlık görevi sırasında 90’lı yılların sonlarında yayınlanmıştı. O kitaptan tanıyorum Hocamızın şiirlerinde saflığı ve masumiyeti ifade eden satırları.

Sn. Ecevit; fakültemizi her türlü gerilikten, ilkellikten, içinde bulunduğu kömür deposundan gün yüzüne çıkartıp gerçek bir bilim yuvası yapan idareci olarak ilçemiz tarihine adını yazdırmış, Ünye’nin de Fahri Hemşerisi unvanıyla ödüllendirilmiş bir başarı sembolüdür.

Ecevit Hocamızın şairlik yanı onun içinin, yüreğinin yerinde duramaması, dile gelmesidir adeta.

Kitapta her şiir, her satır kendi içinde baştan sona saf ve masumiyet yüklü duygu seliyle coşuyor.

Bir de kitabını sonlandırdığı “Kaderin kadrin bilinmemekse, ne gam; Hak vâki olunca bilinse bile…” sözü beni ta içten, yüreğimin derinliklerinden etkiledi.

Herkesi bu söz üzerinde biraz durmaya, düşünmeye davet ediyorum.

 Bu Haber 2611 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI