Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Aralık 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Şeytan Üçgeni
ecevit.osman@gmail.com

Ben bunu daha önce yazmıştım demeği pek istemiyorum, aynı zamanda da sevmiyorum. Ama ben Suriye ile ilgili olarak dış siyasetimizin değiştirmediği takdirde, işlerin buraya kadar gelebileceğini yazmıştım. Elbette, bundan da asla gurur da duymuyorum, zira Ülkemizi idare eden parti hangisi olursa olsun, Türkiye’nin dış siyasetinin iyi olmaması beni üzer. Türkiye şu anda; İran, Suriye ve Rusya’nın şeytan üçgeninde yer aldığı gerçeği inkâr edilemez. Zira, bu üç ülkede füzelerini Ülkemize çevirmiş durumdalar. Özellikle, İran kendisine Amerika Bileşik Devletleri veya İsrail’den yapılacak olan müdahale de, Türkiye’yi de taraf olarak kabul edecek ve saldıracağını ifade etmiştir. Herhalde, Şahap füzeleri ABD veya İsrail’e yetişemeyeceği için hedef olarak Türkiye’yi seçmiş olsa gerektir.

Üzerinden çok uzun zaman geçmiş değil ve hafızlarımızda yer etmiş olarak; Sayın Başbakanımızın Suriye’de ve İran’daki karşılanışını gözlerimin önüne getiriyorum. O zaman da, bu ülkelerin dostluklarından bir şey çıkmaz, yarın bayraklarımızı bile yakarlar diye yazmıştım. Demokrasinin olmadığı bu ülkelerden her şey beklenir. Özellikle de, kendilerini köşeye sıkışmış olarak görürlerse, akrebin kendisinin de ölmesini göze alarak yaptığı gibi, her şeyi yapabilirler. Cahil diktatörlerin kendilerinden başka kimseyi sevmediklerini ve ülkelerinde kendi çıkarlarının koruması için kan döktüklerini; Arap baharı denilen, fakat bana göre Arap kışında bunu fazlası ile gördük. Amerika Bileşik Devletleri dahil bütün batılı ülkelerde ekonomik krizler birbirini takip etmektedir. Bunun sebebini daha önce de birkaç defa yazmıştım. Batının ekonomik olarak yükselişi, az gelişmiş veya gelişmemiş ülkelerin yer altı ve yer üstü kaynaklarını sömürmekten geçmektedir. Zira, onlar kendilerini bu dünyanın efendisi olarak kabul etmekte ve Dünyanın bütün servetleri onların olmalıdır. Özellikle de, gelişmemiş ülkelerdeki karışıklıklar veya bu ülkelerin ezelden beri aralarında sürdürdükleri düşmanlıklar ve kin tohumları, onların ekmeklerine yağ sürmektedir. Bu bakımdan son bir defa daha, bu az gelişmiş ülkelerin kaynaklarını sömürmeğe doğru gitmektedirler. Bu bakımdan, menfaat olunca, bu çıkar şebekeleri aralarındaki anlaşmazlıkları unutabilmektedir. Orta Doğu’daki ülkelerin büyük bir çoğunluğu Müslüman olmalarına rağmen, kinleri ve düşmanlıkları o kadar fazla ki, Hıristiyanlardan yardım istemekte beis görmemektedirler. İnşallah, bu ülkelerin akılları başlarına gelmesi, ülkelerinin ellerinden gitmelerinden önce olur. Ülkemizde bile, Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalist ve haçlı zihniyetine karşı açmış olduğu savaşı halâ anlayamayanlar var. Eski Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ın “Sizin Atatürk’ünüz var” sözünü unutmayalım. Batılılar tarafından 20. yüzyılın en büyük devlet adamı olarak seçilen, M. Kemal Atatürk’ün şimdi onlar tarafından kötülenmesinin temelinde yatan nedir ? Cevap gayet basittir: Zira, onun kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin üniter yapısı onların emellerine ters düşmektedir. Onlar, ucuza satın alınabilecek insanların peşindedirler. Onun için ucuz insanlar yolu ile ona saldırmağa ve Türk Milletinin gözünden düşürmeğe çalışıyorlar. Batılılara karşı verdiğimiz İstiklâl savaşımızı bile, bir isyan olayı ve Türkiye Cumhuriyetini ise İngiliz’lerin bağışı olarak göstermeğe çalışmaktadırlar.

Suriye, İran ve son olarak da Rusya’nın füzelerini Türkiye’ye çevirmiş olmaları veya çevirdiklerini ifade eden beyanları beni asla korkutmamaktadır. Onların bu davranışlarını yerine getirmeleri mümkün olmayan palavralar olarak kabul ediyorum. 21. yüzyılda üç ülke bir ülkeyi, yani Türkiye’yi füzeleri ile ateş altına alacak ! Bunun imkân dahilinde olmadığı gerçeği ortadadır. Bu gerçekle birlikte, eskiden beri bilinen, Ülkemizde atom başlıklı füzelerin mevcudiyetini herhalde bu ülkeler de bilmektedirler. Burada esas olarak üzerinde durmak istediğim en önemli husus şudur ki, Orta Doğu’da barışın tesisi için çaba sarf etmeleri gereken ülkelerin savaşa doğru gitmelerini anlayamıyorum. Savaşların galibi yoktur. Zafer her zaman barıştan yanadır. Silahlanma yarışı bırakılır ise, Dünya’da aç ve açık kimse kalmaz. Dünyada ve Orta Doğuda barışının hükümran olması dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1762 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI