Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Kulaklara küpe olsun...
musakiroglu@mynet.com

Önceki günkü ‘Dikkat çeker tabi ki’ yazım üzerinde sohbet ettiğim bazı dostlar AK Parti’deki gruplaşmalardan ve yaşanan bazı olaylardan örnekler verdiler.

 

Verilen örneklerin ne kadarı doğrudur, ne kadarı uyduruktur bilemiyorum. 

 

Ama bildiğim ve asıl önemlisi; bu gruplar arasındaki rekabetin şirazesinden çıktığı gerçeğidir.

 

O yazımda da demiştim. Siyasi partilerde, hedefi olan siyasetçiler arasında rekabet olacaktır. Olması da son derece doğaldır.

 

Ama bu rekabet “Benim olduğum yerde ona yer yok.”, “Onun olduğu yerde ben yokum” şeklindeki mesafe koymalara ve uzaklaşmaya vardırılırsa hem siyasetçilerin kendileri açısından, hem partileri açısından, hem de hizmet alımı açısından sıkıntılar baş gösterir.

 

Yine o yazımda demiştim, siyasetçinin kendisine ve partisine verdiği zarar kendisini ve partisini bağlar.

 

Ama hizmet alımı/aktarımı konusundaki zarar öyle değildir. Bu zarar kendisini ve partisini aşar, milleti bağlar.

 

1983’ten beri Ünye’de siyaseti yakından takip ediyorum.

 

Partilerinde bu tür sürtüşme ve kavga nedeni olan siyasetçiler hizmet alımlarında öyle sıkıntılara yol açtılar ki…

 

Gerçi, bu tür siyasetçiler siyasi alanda uzun süre kalamadılar, elendiler.

 

Ama sonuçta hem kendilerine hem de millete zarar vererek elendiler.

 

Aslında gözden kaçırılan, siyasetçilerin hataya düştükleri asıl gerçek mensup oldukları birimdeki takım kaptanına rağmen duruş sergilemeye kalkmalarıdır.

 

Sn. Şükrü Yürür, 1983’ten 2002’ye kadarki 5 dönem milletvekilliği sırasında Ordu’nun ve Ünye’nin siyaseten takım kaptanlığını yapan siyasetçidir.

 

Kim bu takım kaptanının işaretini en iyi takip etmişse Sn. Yürür’le siyaset yapmaya devam etmiş… Kim ki işaretini algılamaktan uzaklaşmış, ya da işarete gerek duymamışsa dökülmüş, siyaseten bitmiştir.

 

Hele bazı ahmak siyasetçiler vardır ki; onlar takım kaptanının koltuğunun altında aday olmayı başarmış, seçilmiştir. Ama bir süre sonra bakarsınız; ‘kerameti kendinden menkul şeyh’ havalarına girmiş, tabiri caizse ‘uçmaya’ başlamıştır. Bu tür siyasetçilere ‘gaz verip’, ‘gaza getirip’ uçmasına yelken açanlar kendisinden ellerini çektiklerinde öylesine yalnızlığa, çaresizliğe düşerler ki bu ‘kerameti kendinden menkul şeyh’ misali kanatlanan siyasetçiler…

 

Bizim gibi demokrasisi henüz oturmamış ülkelerde siyaset acımasızdır, vefasızdır, nankörlüğün cirit attığı zor bir arenadır.

 

Yine bizim gibi ülkelerin siyasi hayatında takım kaptanı önemlidir. Takım kaptanın her sözü, her işareti doğru ve eksiksiz algılanmalıdır.

 

Siyasetçi eğer bir takım kaptanıyla birlikteyse, eğer takım kaptanının istemesi ve işareti sonucu yanında yer almışsa o takım kaptanını dinleyecek… Her sözüne ve her işaretine dikkat edecektir.

 

Ben derim ki; siyasetçilere bu sözlerim küpe olsun…

 

 

 Bu Haber 1925 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : BAKAN ÜNYE MENŞEİSE FARK EDER Tarih : 19 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :H.BALCI
1983 YILINA KADAR ORDU VE HAVLESİ İSTEDİĞİ GİBİ AT OYNATTILAR MEMLEKETTE NE KENDİLERİNE HAYRI OLDU NEDE ÇEVRESİNDEKİ İLÇELERİNE SADECE YAPTIKLARI BİRBİRLERİNE DÜŞÜRÜP KIRDIRMAKTI ONU İYİ BECERDİLER,YILLAR SONRA GERİ PLANDA BIRAKTIKLARI NÜFUS OLARAK İLİYLE HEMEN YAKINLAŞMAYA VARAN İLÇESİNDEN BİR MİLLETVEKİLİ BAKAN OLDUĞUNDA SUS PUS OLDULAR.AMA HEP İÇLERİNİ KEMİRDİLER ÇÜNKÜ O DÖNEMDE OLDUĞU GİBİ BU DÖNEMDEDE ÜNYELİ AYNI İLÇEDEN BİR BAKAN ÇIKMASI (ÜNYE MENŞEİ)OLMASI ORDULU SİYATÇİLERİ HER ZAMAN HUZURSUZ ETMİŞTİR.ŞU ANDA SESLERİNİ ÇIKARTAMIYOR OLMALARI ORDU-GİRESUN ARASINA HAVA ALANI GİBİ BİR YATIRIMIN YAPILACAĞI OLMASINDANDIR.GÜÇ ŞU ANDA ÜNYE MENŞEİNDEDİR.BUDA GÖSTERİYORKİ DİĞER ORDULU SİYASETÇİLERİNİN ÜNYE MENŞEİNİN ALTINDA EZİLDİKLERİNİ VE BUNUN İŞARETİ OLARAK EN BÜYÜK İLÇESİNİN OLAĞANÜSTÜ KONGERİNDE BAKANLARINI YALNIZ BIRAKMALARIDIR.BU İLERİKİ ZAMANLARDA DAHADA ÇOK FARK EDİLECEKTİR.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI