Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ben bu oyunu 35 sene önce yaşamıştım...
musakiroglu@mynet.com

35 sene önce Trabzon’da Hürriyet’te çalışırken aynı zamanda o yılların çok satan gazetelerden birinin de temsilciliğine bakıyordum.

 

Hürriyet’te pek rastlamadım, ancak o gazetenin bazen haber boyutu olmayan istekleri gelirdi.

 

Örneğin, “…….. kişi hakkında özel bir araştırma yapmamız gerekiyor. Bütün hayatını, her şeyini, her sözünü, kelimesini, harfini izleyelim. Hiçbir teferruatını atlamamaya özel özen gösterelim. Dosya hazırlayıp en geç şu tarihte ulaştıralım.”

 

Bu demek oluyordu ki; gazetecilik değil de dedektiflik yapacağız.

 

Sonra bir bakmışsın gazetede bir kampanya başlamış, o kişi hakkında günlerce süren “kara propaganda” yapılıyor.

 

Tabi olay bizce çok barizdi… Birisi ya da bir grup birini yemek mi istiyor… Gazeteyle anlaşılıyor. Ardından çoğu düzmece, yanlış… Kafa karıştırmaktan öte gitmeyen bilgilerle o kişi hakkında bel altı/bel üstü vuruş başlıyordu.

 

Bu oyunu daha 20’li yaşlarımın başında 35 sene önce böylelikle seyredenlerdenim.

 

O günden bugüne basında zaman zaman kampanya olarak sürdürülen bu tür yayınların altında bir oyun olduğunu gayet net ve rahat anlarım.

 

Bu bilgilerimden hareketle; son ayların en belirgin oyununun Hemşehrimiz İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin üzerinde oynanmak istenen oyun olduğunu görüyorum.

 

Sn. Şahin, bakan olur olmaz PKK ile mücadele konusunda gösterdiği kararlı ve kati tavrıyla terör örgütünün bütün rahatını/hesabını bozdu.

 

Bölücü hainlerin ellerini-kollarını sallaya sallaya hareket etme zemini ayaklarının altında kaydıkça ve üst üste yedikleri darbelerle sarsıldıkça İçişleri Bakanı hakkında başladılar farklı kollardan kampanyaya…

 

Sözüm ona İçişleri Bakanı Sn. idris Naim Şahin’le, Başbakan ve partisi arasındaki ilişkiyi bozmak, sağlıksızlaştırmak için medyanın kendilerine yakın, ya da satın aldıklarıyla kampanyaya başlattılar.

 

“Beyaz”ı, “kara” göstererek ve pireyi deve yaparak yaklaşık 6 aydır bu kampanya sürdürülüyor…

 

Kampanyadaki birinci malzemeleri; bakanın konuşmalarından cımbızladıkları bazı kelimelerle; “Bakan gaf yaptı” nidaları…

 

Gaf dedikleri kelimelere bakıyorsunuz, bir insanın günlük hayatta gayet rahatlıkla kullanabildiği, kullandığı takdirde de karşısındaki insanların hiçbir beis görmedikleri kelimeler, deyimler…

 

Ama kampanya var ya… Vur da bir şekilde nasıl vurursan vur…

 

Son zamanlarda ise bu birinci maddeye ikinci bir madde eklendi… Karakolda dayak…

 

İzmir’de bir karakolda bazı sorumsuz, görevinin fevkinde olmayan polisler bir kadına dayak atıyorken karakol kameraları bunu çekmiş. Bu dayak olayı ve görüntüler savcılığa intikal ettirilmiş, olayla ilgili soruşturma başlamış.

 

Aradan geçmiş altı ay… Bu karakol kamerası görüntülerini ele geçiren medyanın bir kesimi son günlerde köpürte köpürte bunları ha bire yayınlıyor.

 

Olay olmuş, savcılığa gitmiş, 6 ay geçmiş, soruşturması sürüyor. Üstelik İçişleri Bakanı bu olayı tasviplerinin mümkün olmadığını belirtiyor ve özür diliyor.

 

Ama durmuyor, kampanya bütün şiddetiyle sürüyor. Kampanyacı basın ve sokaklarda kendilerini ‘kadın hakları savunucusu’ ilan edenler ha bire tazyikteler.

 

Bunların amacı gerçekten kadın haklarını savunmak mı? Bakan Şahin işte bunu sorguluyor. Örnekler veriyor, özellikle terör örgütünün hamile anneleri öldürdüklerinden örnekleri sergiliyor. Diyor ki; “Madem kadın haklarını savunuyorsunuz, bunlar karşısında niye susuyorsunuz?”

 

Millet de soruyor; “Niye susuyorsunuz?”

 

Dedim ya; “Ben bu oyunu 35 sene önce seyretmiştim.”

 

35 sene önce belki yutturulabiliyordu… Ama bugün artık birkaç ahmak veya kasıtlı dışında bu oyun tutmuyor.

 

 Bu Haber 2696 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kalemine sağlık Tarih : 20 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :Ayhan DOĞAN
Sn. KIROĞLU, Sadece kalemine sağlık. Sn. İ. Naim ŞAHİN hakkında yürütülmek istenen mesnetsiz kampanya, ancak; bu kadar doğru, isabetli kaleme alınabilir ve yorumlanabilir. Gönülden teşekkür ederim.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI