Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
21 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
AK Partili miyim?
musakiroglu@mynet.com

Biz, yayın grubu olarak ta baştan ‘beyaza beyaz, karaya kara demek’ ilkesini kendimize rehber edindik. Böylece 2002’den bu yana kendi cenahımızda bu ilkeden hareketle yayınımızı sürdürüyoruz.

 

Dedim ya; ‘beyaza beyaz, karaya kara’ diyerek yayıncılık yapıyoruz. Ama toplumun sosyal ve siyasal gerçeği ile bizim bu ilkemiz çoğu zaman ters düşebiliyor.

 

Toplum farklı sosyal değerleri olan, farklı siyasi kanaatlere sahip bir yapı gösteriyor. Dolayısıyla birinin ya da bir tarafın ‘beyaz’ dediğine, diğer kesim ‘kara’ diyebiliyor.

 

Örneğin; AK Partili olan bir kesimin doğru bulduğu, alkış tuttuğu bir hizmeti CHP’liler yanlış görüp tepki gösterebiliyor. Bunun tam tersi CHP’lilerinkine de AK Partililer yanlış diyor.

 

Bu da en normal ve olması gereken bir durumdur. Demokrasi bu farklılıklar üzerinden, bu tür farklılıkların kabulü üzerinde kurulursa gerçek demokrasi olabilir.

 

Ama bizim durumumuz farklı. Toplumun bir kesimine dahil olup o minvalde yayın yapamayız. Biz haberlerimizde, yoruma girmeden, haberin en yalın halini veririz. Haberi okuyan kendince ne görüyor, nasıl değerlendiriyor… Hangi yorumu yapıyor… Bunlar okuyanın kendine kalmıştır. Biz işin o yanıyla ilgilenmeyiz.

 

Dolayısıyla kimse bizi haberlerimizden hareketle “şucu”, ya da “bucu” olarak değerlendiremez. Değerlendirmemeli… Aksi takdirde haksızlık eder.

 

Gelelim köşe yazılarımıza… Köşe yazarları basın yasası sınırları içinde kalmak üzere yazdıklarında özgürdürler. Bizim gazetedeki yazarlara bu sınır dahilinde kaldığı sürece hiçbir surette müdahale olmaz.

 

Kaldı ki; bizim yazarlarımız zaman zaman aynı gazetede birbirlerini bile eleştirebilirler. Bu bizim demokratik yayıncılık anlayışımızın en açık göstergesidir.

 

Ancak, bir konu var… Örneğin; ben yazılarımda bir partinin doğru bulduğum, toplum menfaatine uygun gördüğüm söylem ya da hizmetlerini dile getirmiş, tebrik/teşekkür etmişsem, bu partinin muhalifleri hemen damgayı basar “Bak gördün mü …… partili olmuş” derler.

 

Tersi de olur, eğer o muhalefet partisinin doğru bir söylemini ifade edersem, bu sefer öbürleri; “Bak gördün mü …… partili olmuş” damgasını basarlar!

 

Bunu sık sık yaşarım. Ama aldırış etmem. Bilirim ki yaptığım işin doğasında bu vardır, olacaktır.

 

Yalnız son zamanlarda bırakın uzağı, en yakın çevremden bile “Sen artık iyice AK Partili olmuşsun” sözlerine sık sık şahit olmaya başladım.

 

Soruyorum, “Bunu nerden çıkardınız?” diyorum. 

 

Yazılarımda AK Partilileri tebrik ettiğimi, teşekkür ettiğimi söylüyorlar.

 

Onlara diyorum ki; “İsteyen istediği partiden olabilir. Bu kişinin en                           doğal-demokratik hakkıdır. Ama karıştırılmasın benim bakışım partili bakışı değil, bir hakkın tesliminden ibarettir. Ünye’de çevre yolu gibi… Bölge Devlet Hastanesi gibi… Yeni şehir suyu projesi gibi… Sıvı atık arıtma tesisleri gibi… Uluslararası standartlarda stadyum ve kapalı spor salonu ve benzeri bir çok hizmet gibi bırakın ilçe ölçeğini, il, hatta bölge ölçeğinde hizmetleri tebrik edip teşekkür etmek sadece benim değil, aslında herkesin vicdani görevi dahilindedir.”

 

Aynen böyledir… Yaptığım şey; AK Parti’nin doğduğum, yaşadığım, günü gelip öldüğümde toprağına yatacağım şehrime yaptığı hizmetlere karşı şükran borcunun dile getirilmesidir.

 

Ayrıca önemli olan benim AK Partili olmam ya da birilerinin beni AK Partili görmesi değildir. Yeter ki hizmet gelmeye devam etsin… Asıl önemlisi budur.

 

 

 Bu Haber 1920 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI