Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Aralık 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İran
ecevit.osman@gmail.com

1623 ile 1669 yılları arasındaki Osmanlılarla-İran savaşlarını sona erdiren, Kasr-ı Şirin Antlaşması ile, iki ülke arasındaki 2185 km olan sınırlar belirlenmişti. Bundan sonraki olan savaşlarda ise hep bu antlaşma esas alınmıştır. Bu antlaşmadan sonra, değişik şekildeki idarelerle ortaya çıkan İran ile Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında uzun boylu sorunlarda meydana gelmemiştir. Bu bakımdan gerek Osmanlılar ve gerekse Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uzun bir sınır komşuluğu olan bu ülke ile doğu sınırlarını her zaman güvencede hissetmiştir. Mezhep farklılıklarından dolayı gibi görülen tarihsel anlaşmazlıklar ve  savaşların temelinde, daha çok güçlü iki devletin stratejik konumlarının verdiği egemenlik problemlerinde yatmaktadır. Aşağı yukarı 350 yıla varan bu durgunluk veya barış döneminin bozulma durumu ile karşı, karşıya olduğu gerçeği inkâr edilemez.

Amerika Bileşik Devletlerinin önderliğinde gelişen, Orta Doğudaki sözde Arap baharından sonra sıranın kendisine geldiğini hisseden İran kendini köşeye sıkışmış olarak görmektedir. İran, özellikle de, son yıllardaki askeri harcamalara öncelik vermekte ve bununla ilgili olarak Uranyum saflaştırma tesislerinin varlığı da ortadadır. Yalnız, İran’ın atom bombası yapma projesinin neresinde olduğu bilinmemekle birlikte, sadece kendi teknolojisi ve kaynaklarının yanında, buna Rusya’nın da yardımının olduğu gerçeği inkar edilemez. İran’ın Uranyum-238’dan plütonyum’u elde edip, etmediğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Plütonyum, yapay olarak elde edilen bir maddedir. Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında elde edilen bu maddenin 15 kadar izotopu bulunmaktadır. Atom bombasının yapımı için de mutlaka bu maddeye ihtiyaç vardır. İşte, İran’ın plütonyum elde etmede hangi safhada olduğunu anlamak için de, ABD’nin insansız casus uçaklarının devamlı olarak İran’ı gözetlemelerinin temelinde bu yatmaktadır. Bir Amerikan insansız casus uçağının düşürülmesi ile ilgili haberlere geçen durum da ABD’nin bu faaliyetlerindendir. Ayrıca, bu ABD kendi çıkarlarına karşı koyan tek ülke olarak İran’ı görmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında, ABD’nin Çin’i ekonomik ve askeri olarak kuşatma çalışmaları içinde yer alan ülkelerden sadece İran’ın kendine muhalif olarak kalması de problemin diğer tarafıdır. Bütün bunların yanında, azalan Dünya petrol kaynaklarından, ABD’nin el atamadığı İran petrol rezervleri bulunmaktadır. Elbette, Dünya imparatorluğu için en önemli husus enerji, yani diğer bir deyim ile petroldür.

Yukarıda üzerinde durulan konular bakımından, İran’ın kapalı bir kutu olması sebebi ile, karar vermek pek kolay değildir. İran neler yapabilir, bunu açıkça bilmek de mümkün değildir. ABD ve İngiltere’nin Irak’a müdahalesinden önce, Saddam Hüseyin’in hezeyanları gibi, davranışlar mı ? Yoksa cidden içi dolu olan tehditler midir ? Bunu anlamak oldukça güçtür. Bu konuda, ABD’nin de istihbarat bakımından eksik olduğu ortaya çıkmaktadır. Bütün bu olayların içinde, ABD bir tarafa iki ülke tehdit altındadır. Bunlardan birincisi İsrail ve ABD’nin müttefiki olması bakımından diğeri Türkiye’dir. Yukarıda üzerinde durduğum gibi, bana göre kendinden fazlaca emin olmayan veya olamayan İran’ın Orta Doğu’da geriye dönüşü olmayan ve ortalığı daha da karıştıracak bir savaşı çıkarabilir mi veya buna teşebbüs etme cesaretini gösterebilir mi ? İşte, cevap verilemeyen soru da budur.

Böyle bir savaşın uzak bir ihtimal olmasına rağmen, Orta Doğu’da ortaya çıkan bu durum Ülkemizi derinden etkilemektedir. Türkiye’nin doğal gaz bakımından İran’a bağlı oluşu, diğer doğalgaz bakımından bağlı olduğumuz Rusya’nın da, İran’ın yanında yer alması da Ülkemizi enerji bakımından krize sokabilir. Komşuları ile “sıfır” problem çalışmaları ile ortaya çıkan Ülkemizin, bırakın bunu yapamadığını, daha önceden müttefik olduğu ülkelerle de arasının bozulma gerçeği ortadadır. Lütfen, bu fikrimi bir paranoya olarak kabul etmeyiniz ama, Orta Doğu, çok eskimiş ve dikiş tutmayan kumaş gibi; lime, lime elimize gelmektedir. Dost, düşman ve kardeşlik birbirine karışmış; yeni, yeni nifak tohumların çimlendiği bir ortam haline gelmiştir. Her yeni gelişme Türkiye’yi etkilemekte ve istemesek de problemlerin içinde kendimizi bulmaktayız. Gerçek barış için temennilerim ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1923 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Çok güzel bir yorum Tarih : 22 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :İsa SARI_Samsun
Sn Hocam, Devletimizin uluslar arası politikalarında,diş ilişkilerimizde hassasiyetle takip ettiği,insanımızın kafasındaki İran meselesini çok net olarak tasvir etmişsiniz. Bu çalışmanızdan dolayı sizi kutluyorum. Saygılarımla.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI