Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Muhteşem Yalan..."
musakiroglu@mynet.com

Televizyonda gösterilen Muhteşem Yüzyıl dizisinin baştan ilkini ve ikincisini seyrettiğimiz sıralarda dizi çeşitli çevrelerden sert tepki ve eleştiriler almıştı.

Sonra bu eleştiriler azaldı, kesildi…

Kendi kendime sordum, yapılan eleştiriler dikkate alındı ve senaryo düzeltildi de o yüzden mi bu eleştiriler durdu, dedim.

Ama yok, senaryoda değişen bir şey olmadı.

Aksine dizi ilerledikçe iş iyice rayından çıktı…

Padişahlık kolaymış, ben de yaparım…

Kanuni Sultan Süleyman Batı dünyası tarafından istenmeye, istenmeye Muhteşem Süleyman olarak anılır. Kanuni dönemi ise Muhteşem Yüzyıl olarak tarihimizde yaşanmış altın bir dönemdir.

Kanuni, babası Yavuz Sultan Selim’den 6 milyon 557 bin 000 km. kare olarak devraldığı İmparatorluk topraklarını, 14 milyon 893 bin 000 km. kareye çıkarmış dünya tarihinde eşine az rastlanır bir devlet adamıdır.

Ayrıca, imparatorluk idaresinde uygulamaya koyduğu özellikle adaleti tesis etmeye yönelik ıslahat hareketleri 16. yüzyıl dünyasının örnek düzenlemeleri olarak tarihe kayıt düşülmüştür.

Muhteşem Yüzyıl dizisi, ilk duyumda adından hareketle Muhteşem Süleyman’ın padişahlığı dönemindeki başarıları, Osmanlı İmparatorluğu’nun büyüyüp gelişerek nasıl dünya gücü olduğunu anlatan bir dizi algılaması yaratıyor insanda…

Ama ben başından bu yana izliyorum, böyle bir algılamaya yol açacak örnekleri bulamadım dizide.

Tersine dizi bende kasıtlı ve karalayıcı bir dizi algılaması yarattı.

Dizide, tarihimizdeki muhteşem bir dönem, muhteşem oyunlarla kirletiliyor, muhteşem yalan-dolanlarla küçük düşürülmeye çalışılıyor. 

Diziyi seyreden ilköğretim 7. sınıfındaki yeğenimin, “Padişahlık çok kolaymış. Ben de yapabilirim.” dediğini duyduğumda işin vahametini tam olarak fark ettim.

Bu diziye özellikle dikkat…

Yeğenimin bu sözleri; “Adamlar maksadına ulaşmış. Muhteşem Süleyman dönemini ve Muhteşem Yüzyıl’ı asırlardır hazmedemeyen Batı’nın tek dişli canavar ruhları, bu diziyle birlikte ezikliklerinden biraz olsun kurtulmuş olmanın mutluluğunu yaşıyorlardır, diye düşünmeye başladım.

Dizi; hiçte söylenildiği gibi bir dönemi kendi içinde kurgulayıp anlatmaya çalışan masum bir senaryo değil…

Bilakis; bir milletin tarihindeki muhteşem bir dönemi karalamaya, milletin bugünkü neslinin kafasını karıştırmaya yönelik kasıtlı olarak yazılmış, ikiyüzlü bir senaryodur.

Yasalar belki bu dizinin gösterilmesini engelleyemiyor. Ama biz bu diziyi tarihimizle ilgili oynanan oyunları görmek, uyanık olmak için izleyelim.

Yalnız, çocuklarla ilgili tedbirli olalım. Eğer yaşı yetiyor, algı kabiliyeti gelişmişse işin içindeki puştluğa dikkat çekip doğrusunu anlatarak çocuklarımızın diziyi öyle izlemelerini sağlayalım.

Böyle yapmaz da milletimizin tarihindeki dünyaya örnek muhteşem dönem ve başarıların  karalanmasına, perdelenmesine göz yumar, kayıtsız kalırsak bu dizi ve arkasından başka dizileri devreye sokanlar muradına ererler.

Aman dikkat…

 

 

 Bu Haber 2438 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI