Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
28 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Müdür Bey, bu işin hesabını biraz zor verir
musakiroglu@mynet.com

Ordu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemek çeşitleri dalında bir yarışma düzenlemiş.

Yarışma bu… Düzenlenebilir…

Kaldı ki üniversiteler bulundukları yerin sosyoekonomik, sosyokültürel hayatlarını araştırır, katkı yapar… Gelişmelere destek olur.

Bu anlamıyla, ODÜ Meslek Yüksekokulu bünyesindeki Otel-Lokanta İkram Hizmetleri Bölümü tarafından düzenlenen yarışma bölümün eğitim formatına son derece yakışmış.

Ayrıca bu yarışma, Ordu’da unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerin yaşatılması için de fırsat sunmuş olacağı için iyi düşünülmüş bir yarışma olmuş.

Buraya kadar tamam…

Ama bir ayrıntı var ki, 279 yemek çeşidinin yarıştığı koskoca bir yarışmayı perişan edip bırakıyor.

Ayrıntı şu; yarışmanın sebze yemekleri kategorisinin birincisinin bu okulun Müdürü Yrd. Doç. Dr. Veli Türkmenoğlu’nun eşi Hanife Türkmenoğlu, 2. sinin de müdürün baldızı Hatice Kılıç’ın olması.

İşte bu ayrıntı kafaları fena karıştırdı. Yarışmanın meşruiyetine gölge düşürdü. Okul Müdürü Veli Türkmenoğlu’na karşı tepki üstüne tepki yarattı.

Olaya şöyle masumiyet cephesinden bakmaya çalışalım. Müdür beyin eşi ve baldızı yaptıkları yemeklerle bir yemek yarışmasına katılamazlar mı? Katılırlar tabi ki, neden katılmasınlar…

Peki dereceye girip birinci, ikinci olamazlar mı? Bal gibi olurlar. Herkesin olduğu kadar, derece yapmak onların da hakkı, kim ne diyebilir?

Dedim ya; bu bakış masumiyet penceresinden bakış…

Diğer bakışa, yani kafaların karıştığı pencereden bakışa gelelim bir de.

Bu okulun müdürü kim? Yrd. Doç. Dr. Veli Türkmenoğlu,

Eşi kim? Hanife Türkmenoğlu.

Baldızı kim? Hatice Kılıç.

Veli Türkmenoğlu’nun müdürü olduğu okulda yarışma yapılıyor. Yarışmaya katılan eşi yarışma birincisi, baldızı ise yarışma ikincisi oluyor.

Soruyorum; bu yarışmada eşinin ve baldızının aldığı dereceler hak edilmiş, masum dereceler olsa bile Müdür Bey, bunu kime anlatabilir? Bu işe kim inanır?

Yine soruyorum; bu olay Müdür Bey’in başından geçmese de bir başkasının başından geçseydi acaba Müdür Bey, yarışma sonucunu haklı ve masum bulur muydu?

Benim bildiğim hangi yarışma olursa olsun, yarışmayı düzenleyenlerin ve yarışma jürisinin yakınlarının bu yarışmaya katiyetle katılamayacağı diye bir kural vardır.

Bu yarışmada hatanın birincisi budur. Eğer bu kural konulsaydı okul müdürünün eşiydi, baldızıydı yarışmaya katılamazdı.

Şimdi de düşülen çıkmazdan gazetelere yeni bir haber yansıdı. Müdür Beyin eşi ve baldızı yarışmadan kazandıkları altınları Van depremine yardım olsun diye bağışlamışlar.

Derler ya; özrü kabahatinden büyük… Bu da böyle bir şey olmuş…

Madem kazanılan altınlar Van depremi için bağışlanacaktı, bunun açıklaması niye dereceleri alıyorken yapılmadı da, bu skandalın dedikodusu piyasaya düşünce yapıldı? Sormazlar mı insana…

Neresinden bakılırsa bakılsın Müdür Bey bu işin hesabını biraz zor verir…

 Bu Haber 1772 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI