Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
3 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu'ya Erzincan mı yakın, Ünye-Fatsa mı?
musakiroglu@mynet.com

Giresun’da bir demiryolu kampanyası başlatılmış. Ankara Erzincan üzerinden Kars’a uzanan demiryolu hattının Erzincan Gümüşhane üzerinden Giresun’a da bağlanmasını istiyorlarmış.

Giresunlular ayrıca daha önce havaalanı için ortak hareket ettikleri Ordu’yu bu sefer de demiryolu için birlikte hareket etmeye çağırmışlar.

Ordulular da ‘mal bulmuş mağribi’ misali bu çağrıya atladı; “Olur, birlikte hareket edelim. Ortak bir havaalanımız oluyor, ortak bir demiryolumuz da olsun” diyerek Giresun’la birlikte hareket etmek üzere harekete geçtiler.

Ordu merkez ilçedeki sivil toplum kuruluşları, belediye ve siyasiler Ankara’dan Erzincan’a, Erzincan’dan Gümüşhane’ye, Gümüşhane’den Giresun’a, Giresun’dan Ordu’ya uzanacak demiryolu hattı ile ilgili olarak Ankara’ya baskı yapmaya başladılar.

Demiryolun yoksa bir çaresine bakacaksın, demiryolu getirmeye çalışacaksın. Bu gayet normal ve olması gereken bir çalışmadır.

Ama Ordu, bu işe düzünden değil de tersinden bakarak hareket ediyor. Daha net anlatımıyla sağ kulağı sağ el yerine sol elle tutarak işi güçleştiriyor, mesafeyi uzatıyor.

Şimdi Türkiye haritasını önümüze koyalım ve bakalım. Erzincan nere… Ordu nere…

Ülkemizde şu anda batıdan doğuya Ankara üzerinden uzanan demiryolu hattı Sivas’ta ikiye ayrılıyor. Bu hattan birisi kuzeyden Erzincan, Erzurum, Karsı takiben sınır dışına çıkıyor.

Bir diğeri ise güneyden Elazığ, Muş, Van üzerinden sınır dışına çıkıyor.

En kuzeyde Karadeniz sahilinde ise demiryolu hattı Samsun’a geliyor, Çarşamba’ya kadar uzanıyor, burada kalıyor.

Haritaya bakalım ve Samsun’dan Karadeniz sahili boyunca Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa’ya, oradan da Batum’a ulaşacak bir demiryolu hattı ne kadar elzem, iyice bir görelim…

Bu böyle görüldüğü için de ilk etapta Samsun’dan Terme, Ünye ve Fatsa’ya kadar uzanan demiryolu yapımı için çalışma başlatıldı.

Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı yeni demiryolu ağı içinde Ünye-Fatsa demiryolu da yer almaya başladı.

Bakanlık ayrıca başlattığı bir çalışma ile Ankara’dan Samsun’a gelen demiryolu hattını Sivas’tan değil de Kırıkkale, Çorum üzerinden yeni hatla bağlamayı kararlaştırdı.

Ulaştırma Bakanlığı bunu niçin yapıyor? Karadeniz sahilinden Samsun, Ordu, Trabzon, Rize üzerinden Batum’a geçecek demiryolundan kısa ve kolay ulaşımı sağlamak için.

Bütün bunlar varken, sahilden demiryolu çalışmaları başlamışken Ordu’nun hiçbir çalışmanın olmadığı, akıllardan bile geçmeyen tali yoldan demiryoluna bağlanma fikri nerden çıktı ki?

Bu soruyu, biraz daha anlamlı hale getirerek sormak cevabı bulmayı kolaylaştıracaktır diye şöyle soruyorum.

Dolayısıyla Erzincan üzerinden tali oyarak demiryolu bağlanmasını isteyen Ordululara; “Ordu’ya Erzincan mı yakın, yoksa Ünye-Fatsa mı? Fatsa’ya kadar planlanan ve yatırım programına alınması an meselesi olan demiryolunun Ordu’ya bağlanması için çalışmayıp ta Erzincanlardan demiryolu bağlanmasını istemek neyin nesi?”

Cevabına gelince; doğalgazı bile Fatsa’ya kadar uzanan hattan değil de Sivas’tan özel hat getirerek alan Ordu’nun Ünye ve Fatsa ile hiçbir şey paylaşmama konusundaki tutumunun “Altınordu”ya rağmen sürdüğü gerçeğidir.

 

 

 Bu Haber 1864 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Yanlışlara devam Tarih : 9 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :Ordulu
Sayın Kıroğlu;Herşeyden önce yapılan bir yorum 1-2 gün sonra yayınlanmaz.Yorum karşı cevap demektir.1-2 saat içerisinde yayınlanırsa okuyucularında fikri olur.Yorumun hemen yayınlanmaması isteniyorsa o ayrı bir mesele.Ayrıca yorumumun 3 Ocak Salı cevabınızın 4 Ocak Çarşamba olmasına rağmen başlıkta bu günlerin Pazar olarak yer almasınıda anlamadım.Neyse konuya dönecek olursak,ben yorumumda Ordu İlinin, Giresun-Tireboluya gelecek demiryoluyla ilgili bir çalışması yok, o hattı desteklemiyor gibi bir laf etmedim.Aksine bu demiryolunu destekliyor dedim.Peşinden de bunun gerekçelerini anlattım.Sonrada Samsundan Ünye ve Fatsaya uzanacak demiryoluna kimsenin bir şey diyemeyeceğini söyledim.Ama bütün bunlar ortadayken siz kalkıp bana aynı şeyleri tekrarlayıp dünyadan haberin yok filan gibi laflar etmişsiniz. Tekrar söylüyorum Erzincan-Tirebolu demiryolu hakkında Ordu-Giresun birlikte hareket ediyor.Ama bu Samsundan Ünye-Fatsa'ya gelmesi planlanan demiryolu olmasın anlamına gelmiyor.Bana tavsiye ettiğiniz Ordu basınındaki bu konudaki haberleri iyi incelerseniz,bu hattın desteklendiğini ancak Samsun-Ünye-Fatsa-Bolamandan Ordu-Giresun hattına uzayan demiryolu hattının Ordu'nun önceliği olduğunun açıklandığını görürsünüz. Bununla ilgili son haber Ordu Olay gazetesinde İşadamları Derneği Başkanı Kadir Enginin açıklaması oldu.Onu okursanız Ordu'nun bu konudaki tavrını görürsünüz.Tabiki görmek isterseniz.
Başlık : Siz kendiniz inanıyor musunuz? Tarih : 4 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :Musa Ö. Kıroğlu
Ordulu mahlasıyla yazan sayın okurum, Sizin ya dünyadan haberiniz yok, ya da olan biteni gizlemek için özellikle bunu yapıyorsunuz. Siz hiç duymadınız mı Giresun ile Ordu'nun Enzincan üzerinden ortaklaşa demiryolu çalışması başlattığını... Giresun'da bunun için toplantı yapıldığını... Bununla ilgili olarak ortak bir deklerasyon yayınlandığını... Ordu'da sivil toplum kuruluşlarının ve belediyenin bu kampanyaya destek vermek üzere çalışma içine girdiklerini... Eğer bunları hiç duymadım diyorsanız dediğim gibi sizin dünyadan haberiniz yok. Siz bu konuda art niyetli değil de samimiyseniz araştırın, işin aslını öğrenin. Öğrenmeniz de çok kolay, geçen haftaki Ordu gazetelerine bakmanız yeterli. Tekrar ediyorum, siz gerçekten samimiyseniz Ordu'nun demiryolu için Samsun'dan başlayan Bolaman'a kadar projesi biten ve yakında ihalesi yapılacak olan yolun Ordu'ya bağlanmasını isterdiniz. Ne işiniz var ta Erzincan'larda...
Başlık : Yayınlanmayan yorum Tarih : 3 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :Ordulu
Bu yazıya yorum yaptım ama yayınlanmadı.Acaba neden yayınlanmadı.
Başlık : Yayınlanmayan yorum Tarih : 3 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :Ordulu
Bu yazıya yorum yaptım ama yayınlanmadı.Acaba neden yayınlanmadı.
Başlık : Yanlış Bilgiye gerek yok Tarih : 3 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :Ordulu
Sayın Kıroğlu;Bu yazınız maalesef yanlış bilgilerle dolu.Her şeyden önce Ordu’da; Erzincan’dan gelen demiryolunun Ordu’ya bağlanması gibi bir çalışma yok, devletinde böyle bir kaygısı da yok.Şu an gündemde olan demiryolu projesi Gümüşhane üzerinden gelecek demiryolunun Trabzon’a yada Tirebolu’ya inmesiyle ilgili.Trabzon lobisi Trabzon’a gelmesi için bastırıyor,Giresun ise Tirebolu için.Ordu bu konuda daha verimli olduğundan, bu hattın Ordu’ya da faydalı olabileceğinden vede her alanda hep bana hep bana diyen Trabzona karşı Giresunun yanında Tirebolu hattını destekliyor.Mesele bundan ibaret.Samsundan Ünye ve Fatsa’ya gelecek demiryolu için hiçbir Ordulunun itirazı olmaz, olamazda.Orduluların isteği Ünye-Fatsa olmasında neresi olursa olsun anlamındaki sözlerinizin iyi niyetle bir alakası olmadığı gibi Ordu’ya karşı aşırı bir art niyetli olduğunuzun göstergesi.Demiryolu konusunda ortada apaçık bilgiler varken, bu konuyu bilmeyen veya ilgi duymayan insanları böyle yalan yanlış bilgilerle donatmanın inanın ne size nede Ünye’ye Fatsa’ya faydası olur.En fazla Samsunlu ve Trabzonlu dostlarınızı memnun edersiniz. Bu mesajımı yayınlarsanız memnun olurum.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI