Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
3 Ocak 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İŞGÂLİN ARDINDAN
ecevit.osman@gmail.com

20 mart 2003 tarihinde başlayan savaş ile birlikte, 9 yıl süren Irak’ın işgâlinin sözde sona erdiğini görüyoruz. Bu savaşa ait resmi istatistikleri şu şekilde ifade edebiliriz: Savaşta 4500 Amerikan askeri ölmüş; buna karşılık olarak, resmi rakamlara göre, 104 ile 113 bin Iraklı sivil hayatını kaybetmiş bulunmaktadır. Yalnız, birçok yetkili bu rakamların çok daha yüksek olduğunu, hatta milyonla bile ifade edilebileceğini ifade etmektedirler. Bunun yanında, bu savaşın ABD’ne bir trilyon dolarlık bir mali yükü de bulunmaktadır. Bu istatistik analizleri bir şekilde yorumlayacak olur isek, değişik bir manzara ortaya çıkacaktır. Bir Amerikan askerine karşılık olarak, en azından 25-30 Irak’lının öldüğü gerçeğine karşılık, bana göre bu oranın çok daha büyük olduğu ortadadır. Diğer bir deyimle, Saddam Hüseyin’in öldüreceği sivilleri, Amerikan askerleri öldürmüş oldu. Arap cehennemi veya Arap baharı fark etmiyor. Öldürüleceklerin sayısı da, öldürüleceklerin sınıfı da değişmiyor. Bu filmi biz çok önceleri de gördük. 40 yıllık Şah idaresinde 200 bin kişinin idam edildiği İran’da, mollalar ilk birkaç yılda, bir milyonun üzerinde insan öldürdüler. Az gelişmemiş ülkelerde kader hiç değişmiyor: Savaşta da ve barışta da insanlar ölüyor. Gelelim bir trilyonluk savaş maliyetine: Bu maliyet ABD’nin içinde olan bir maliyettir. Bu paranın büyük bir kısmı, silah imalatçıları, pazarlayanları ve petrol firmalarının cebine gitmiştir. Yani, diğer değimle paranın büyük bir çoğunluğu ABD içinde kaldığı gibi, silah imalatı ve bunun satışına dayanan ekonomi de canlanmıştır. Amerikalı bunu çok iyi bilmekte ve kaz gelen yerden tavuğu esirgememektedir.

Şimdi de bu savaşın Irak’a getirdiklerine bir bakalım: Geride yıkılmış, viran ve insan kaynakları yok olmuş bir ülke bırakarak ABD çekilmektedir. Savaş suçlusu olarak da, Irak kaç yıl daha savaş tazminatı ödeyeceğini Allah bilir. Diğer bir şekilde baktığımız zaman, ABD’nin Irak’tan çekilmiş gibi görünmesine rağmen, 16 bin Amerikalının orada kalmış olması da, çekilmenin pek de gerçekçi olmadığını ortaya koymaktadır. ABD çıkarlarını garantiye almadan Irak’ı terk etmez ve terk etmemektedir. İşgalin diğer boyutuna da bir göz atalım. Irak’ın işgalinden önce öne sürülen hangi kitle silahı veya silahları bulunmuştur ? Bu soruya verilecek cevap ise koca bir hiçtir. Pekala, ABD Irak’ı terk ederken, Irak’ta nasıl bir demokratik yapının tesisini gerçekleştirmiştir ? Buna da verilecek cevap basittir, Irak’ı peşmergelikten yetişmiş, devlet tecrübesi olmayan cahil insanlara teslim etmiştir. Bu filmleri, Kore, Kamboçya, Vietnam, Pakistan savaşlarında gördük. Dünyanın neresinde olursa, olsun ABD müdahale ettiği ülkeleri viran halde bırakarak çekilmiştir. Elbette, bunun dışında başka bir durum da gerçekleşemez. Dünya imparatorluğuna soyunan bu devletin başka türlü hareket etmesi de beklenemez ve çıkaramayacağı kadar büyük lokma, takılıncaya kadar hep yemek durumundadır. Irak meselesinde gafil avlanan bazı devletler de şimdi gözlerini açmış olarak beklemektedirler. Birkaç gün önce yapılan toplantıda, Ülkemizin savaş hazırlığı içine girmesine paralel olarak, Rusya’nın da aynı kararı alması şakası olmayan ve ciddi durumlar olarak ortaya çıkmaktadır.

ABD’nin Irak’ı işgalinden en zararlı çıkan ülke, Türkiye olmuştur. Amerika destekli olarak, İsrail’in İran’a müdahalesinde, yine en zararlı çıkacak ülke Türkiye olacaktır. Elimizde gerçek istihbaratların eksikliği sebebi ile, birçok konuda kesin karara varmak mümkün olmamasına rağmen, ortalıkta düşüncelerimizi bulandıran hususların olduğu gerçeği ortadadır. ABD’nin Orta Doğu’da her hareketi ile, bir yağlı karaya bulaşmaktayız ve bundan kurtulamamaktayız. Bütün bunların temelinde, Hıristiyan Batının Orta Doğu’nun yeniden yapılanması ile ilgili planları yatmaktadır. İşin garip tarafı, batılıların hep yaptıkları gibi, Müslüman’ı, Müslüman ile kırmaktadırlar. Daha önce de üzerinde durduğum gibi, 1700’lü yıllardan bu yana atılan, Müslüman devletler arasındaki, nifak tohumları çimlenmiş, büyüyerek meyvelerini vermeğe başlamıştır. Orta Doğu’daki kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen tiranlar bunlardan bir şey çıkaramamakta, anlayamamaktadırlar. Allah’tan onlara akıllar vermesini dilerim, onların en büyük gafleti, kinlerinin gözlerini kör etmiş olmasıdır.  Saygılarımla.

 Bu Haber 1249 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI