Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ocak 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Temcit Pilavı
ecevit.osman@gmail.com

Sözde Ermeni Soykırımını inkâr edenlere, ceza uygulamasının Fransa Ulusal Meclisi tarafından kabul edilmiş olması, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilere büyük bir darbe indirdiği gibi; 21. yüzyılı idrak ettiğimiz bu çağda, Orta Çağ düşünüşünün geri geldiği veya hortladığı anlamındadır. İşin garip tarafı şudur ki, kendi tarihini bilmeyen insanlardan her şey beklenir. Bizlere, 1789 tarihinden beri, fikir özürlüğünün sembolü olduğunu iddia eden bir milletin, bu kadar cehalet ve delalet içinde olması dünya ile birlikte, Türkiye’yi de şaşkına çevirmiştir. Acaba Nicolas Sarkozy, Voltaire’nin “Fikirlerinizden nefret ediyorum. Ama, onları savunmanız için hayatımı feda edebilirim” sözünü acaba okumuş mu ? Bana göre ya okumamış, yada siyasetin kirliliği içinde bunu inkâr ediyor. Bizdeki “Aslını inkâr eden haramzadedir” şeklinde ata sözü bunu açıkça ortaya koymaktadır.

Yalnız, hep batıyı suçlayarak ve kriz kararları ile de olayların önünü almak mümkün değildir. Uzun yıllardan bu yana tarih ile ilgileniyorum ve 10 yıldan uzun süreden beri, yüzlerce makale yazarak, Ermeni sorununu detayları ile kamu oyuna sunmuş bulunuyorum. Hatta bir seferinde 11 adet makale serisi ile Ermenilerin Anadolu’daki varlıklarından bu yana olan sorunları da masaya yatırarak okuyucularıma sundum. Elbette, bu konuda yazı yazan tek yazar da ben değilim. Lâkin, bu yazıların okurlar veya yetkililer tarafından okunduğunu söylemek de mümkün değildir. Batılılar bizi bizden iyi biliyorlar ve aynen bizim için söyledikleri şudur: Onlar önce kızarlar, aşırı tepki gösterirler, fakat kısa bir zaman sonra unuturlar ve kabul ederler. Bunu en az onlarca defa yazdım. Milletlerarası seviyede yapılacak olan çalışmaların uzun soluklu olduğunu, bir atımlık olmadığını; yıllarca, üzerinde ısrarla çalışmak lâzım geldiğini yazdım. Ama, Ermeniler konuyu, 1877’den beri bir adım bile geriye atmadan ileriye doğru  götürüyorlar. Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili olarak, yalan yanlış binlerce roman, kitap ve bine yakın film piyasaya sürülmüş bulunmaktadır. Evet, 1960’ lı yıllarda Erzurum’da Ermeni mezalimini gören insanları dinledim ve Atatürk Üniversitesince Ermeni meselesi ile ilgili olarak canlı, canlı bu mezalimi görenleri yaptığı konuşmaları içeren kongreyi izledim ve Ermenilerin olayı ne derecede saptırdıklarına şahit oldum.

Ermeni meselesi, devletin organize ettiği Ermenilere karşı bir soykırım olayı değildir. 1877-1878 (93 harbi) harbinde, Rus Çarı tarafından Ermenilere verilen büyük Ermenistan sözünden itibaren başlamış bulunmaktadır. Özellikle, Rusların idaresinde ve Ruslarla birlikte, Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı’da yapılanlar tarihe geçmiş olarak hafızalardır. Açıkça şunu söylemek gerekir ki, Kâzım Karabekir Paşanın Ermenileri Doğu Anadolu’dan çıkararak atmasından önce olan, Türkler ve Ermeniler arasındaki spontane bir olaydır ve Türkler burada mağdur durumdadır. Ermeniler mi, Türkleri yok etmişler; yoksa Türkler mi Ermenileri yok etmişler ? bu soruya cevap vermek ve bunu sayısal olarak ifade etmek mümkün değildir. Yalnız, Ermenilerin öldürdüğü Türkler, Türklerin öldürdüğü Ermenilerden fazladır. Ayrıca, Doğu Anadolu’daki Ermeni nüfusu, 600 veya 700 bin civarında idi. Bu nüfustan bir buçuk milyon Ermeni’nin öldürüldüğünü söylemek de mümkün değildir. Bunlara ilâve olarak, Doğu Anadolu’daki Ermeni nüfusu, genel nüfusun ortalama olarak % 12’si oranında idi. Bütün bunları bir araya getirdiğiniz zaman, soy kırımının olma ihtimali yoktur. Ayrıca, Osmanlı idaresinde bir milliyetçiliğin olmaması da buna manidir. Batı, kendi yaptığı soykırımlarındaki anlayış ile, Osmanlı anlayışını karıştırmaktadır. Osmanlıda batının kabul ettiği milliyetçilik kavramı bir suçtur. Evet, bunların hepsi Batı tarafından bizlerden daha iyi bilinmektedir. Bunun için tarihin vereceği karardan ve sonuçtan daima kokarlar. Çünkü, Ermeniler, Ortodoks- Hıristiyan’dır ve Müslüman Türk Cumhuriyetlerle, Türkiye arasına girerek ilişkilerin bozulmasını temin edecektir. Rusya dahil bütün batı bunu böylece istemektedirler. Mesele, Ermeni meselesi değil, batılıların çıkarı meselesidir. Korkarım batı giderek olmayan Ermeni soy kırımını bize de onaylatacaklardır. Sırada, ABD vardır ve bunu diğer Ülkeler takip edecektir. Allah encamımızı hayretsin diyerek, yeni yılınızı saygılarımla kutlarım.

 Bu Haber 1379 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI