Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Ocak 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Sabun Köpüğü
ecevit.osman@gmail.com

Fransız ulusal meclisinde, sözde soykırım kanununu inkâr edenlere ceza uygulaması ile ilgili kanunun kabul edilmesine karşılık olarak, yeri, göğü toz duman edecek şekildeki yazılar, sözler ve beyanatlar bir anda sabun köpüğü gibi bitiverdi. Televizyonlar ve gazetelerde gündem hemen  tamamen değişiverdi. Bir hafta önceki yazımda da söylediğim gibi, bir atımlık barutumuz vardı, onu attık ve iş bitti. Ne zaman Fransız Senatosuna gelir, bilemeyiz. Ama, o zaman da atıp tutarız ve daha sonra kabul etmesek de, sesimiz çıkmadığı için zımnen kabul etmiş oluruz. Başından beri üzerinde durduğum husus şudur ki; uzun soluklu tedbirleri ya bilmiyoruz  veya üzerinde durmuyoruz. Ayrıca, sözde soykırımı ile ilgili olarak yazılan yazılar ve makalelerdeki çoğu fikirleri de kabul etmem mümkün değildir. Aradan birkaç gün geçmiş olması ve biraz olayların soğuması ile kimileri, aba altından sopa göstermeğe başladı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Alman Nazi İdaresinin Yahudilere uyguladığı soykırımı dolayısı ile, İkinci Dünya Savaşının bitmesi ile gündeme gelen soykırım kanunu 1948 yılında kabul edildi. Bu kanun incelendiği zaman her şey açıkça ortaya çıkmaktadır. Burada soykırımı, “Bir devletin veya yönetimin, diğer bir ırk veya milleti, sistemli olarak yok etme hareketi” olarak ifade edilmektedir. Elbette,1948 yılında kabul edilen bu kanunun geriye doğru işlemesi de, milletlerarası hukuk bakımından mümkün değildir. M. Kemal Atatürk, burada da büyüklüğünü göstererek, Genç Türkiye Cumhuriyeti devletinin; Osmanlı Devletinin devamı olmadığını ortaya koymuştur. Eğer, bunun aksine hareket etmiş olsa idi, Osmanların bütün günahlarını yüklenmiş olacaktı. Elbette, şunu da açık olarak belirtmek gerekir ki, eğer mağlup iseniz, suçlusunuzdur. Aynı husus Lozan’da da gündeme gelmiş ve Türk tezi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin (Daha doğrusu, o zaman Cumhuriyet ilân edilemediği için, Türkiye Büyük Meclisi hükümetinin) Osmanlı Devletinin devamı olmadığı üzerinde inşa edilmişti. Buna rağmen, yine de Osmanlı Devletinin duyun-i umumi borçlarını, yeni kurulan T.C üstlenmek durumunda kalmıştı. İşin tuhaf tarafı bu borçların 1954 yılına kadar ödenmeğe devam ettiğini ve bu tarihte bitiğini çok az kimse bilir. Bu bakımdan TC ‘nin hangi şartlarda nasıl kurulduğunu bu husus açıkça ortaya koymaktadır. Kimi kendini bilmezlerin, Cumhuriyetimizi kuranları kötülemelerini anlamak da mümkün değildir.

Bu noktadan bakıldığı zaman, Milletlerarası seviyede, kimilerinin de yazdığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti devleti suçlu durumunda değildir ve burada iki nokta çok önemlidir. Birincisi; Türkiye Cumhuriyetinin, Osmanlı Devletinin devamı olmadığıdır. İkincisi ise, 1948 yılında kabul edilen soykırım kanunun içine, 1915 yılında Ermenilere karşı yapılan tehcir veya sözde soykırım kanunu içine girmemesidir. Bunun böyle olması bizi rehavete sevk etmemelidir. Zira, oynanan bu oyunun arkasında, diğer bazı oyunlar bulunmaktadır. Türkiye, AB’ye üye olmak için gayret sarf etmekte ve bununla ilgili olarak, AB müktesebatı içindeki bir çok hususa imza atmış bulunmaktadır. Elbette, başta AHİM kararları olmak üzere, birçok hususa bizi ilgilendirmez dememiz de mümkün değildir. Ermeniler, Fransa’nın aldığı bu kararı diğer birçok ülkeye teşmil edecek şekildeki çalışmaları devam ettireceklerdir. Açıkça ifade etmek gerekir ise, birçok devlet Fransa’nın yolundan gidecektir. Bugün Dünyadaki 19 devlet sözde soykırımı kabul etmiş bulunmaktadır. Bu sayı giderek fazlaşacak ve Türkiye’nin milletlerarası seviyedeki siyasi hareketlerini kısıtlayacak duruma getirecektir. Eskilerin deyimi ile “su uyumakta, fakat düşman uyumamaktadır”. Burada en önemli sorun, “Ben soykırımı yapmadım tezi”nin savunmasının zorluğudur. Ama, bizim yapmadığımız; fakat, yapmak durumunda olduğumuz husus şudur: Ermeni sorunu başta olma üzere, diğer sorunlarla ilgili olarak, departmanların kurulması ve bunların Dünya çapında çalışmalarına devam etmeleridir. Bu kurullarda bilim adamları da yer almalı, sadece kriz zamanlarında değil; yılda 365 gün, haftada 7 gün ve bir günde 24 saat çalışma yapılmalı, problem çıkmadan önce müdahale edilmelidir. Bizim bu problemlere müdahalelerimiz köprünün üzeriden sular aktıktan sonra olmaktadır. Yeni yılda bu tip sorunlarla karşılaşmamak dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1514 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI