Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Acı su ile ilgili söylenenlere dikkat...
musakiroglu@mynet.com

Gazetemiz köşe yazarlarından Sn. İsmail Sarı, Ünye için Allah’ın lûtfu olarak ifade ettiği acısuya haksızlık yapılıp, bazılarınca karalanmak istendiğini yazmış son yazısında.

 

İsmail Hocamız iyi ki de bu konuya dikkat çekmiş. Çünkü ben de ilk kez Kurban Bayramı’nda duydum… Daha sonra da bazı yerlerde birkaç kez daha dile getirildiğine şahit oldum; acısu hakkında ileri geri konuşuluyor.

 

Deniyor ki; “Acısu tahlilde çok bozuk çıkmış… İnsan sağlığı için zararlıymış.”

 

Gerçi bu tahliller kimin tarafından yapılıyor ya da yaptırılıyor, ortada bir belge yok.

 

Ama şu bir gerçek ki acısu kesinlikle bölgemizin en kaliteli suyudur. Bunun böyle olduğuna ben ta 1965 yılında şahit oldum ilk kez.

 

O yıllarda bizim Orta Saraçlı’da şehir suyu yoktu. Evlerin suyu çeşme ve kuyulardan taşınarak temin edilirdi. Özellikle yaz aylarında su sıkıntısı çekilen mahallemizin orta yerinde yeni bir çeşme yapılması için çalışma başlatıldı.

 

Su bir hayli uzak yerden geleceği için taşıyacak boruyu devletten yardım olarak almak istedi mahalleli. Devletin boru vermesi için de gelecek suyun sağlıklı ve kaliteli olması şartı varmış.

 

Kaynağında pırıl pırıl bütün billurluğu ile çıkan suya çok güvenen mahalleli gidip bir kavanoza kaynaktan numune su aldı, Samsun Toprak Su’ya tahlile gönderdi.

 

Ancak numune sonucu, suyun yeterli sağlık şartlarını taşımadığı ortaya çıktı. Boru verilemeyeceği belirtildi.

 

Bunun üzerine, birileri akıl verdi. Civarda suyuna güvenilen çeşmelerden numuneler alındı, götürüldü. Bu sulardan hangisi sağlıklıysa onun mahalleye onun getirileceği söylendi. Ama hepsi de sağlıksız çıktı. Böylelikle boru yardımı almak imkansızlaştı.

 

Aslında, o yıllarda millet suyun sağlıklısını, sağlıksızını düşünecek durumda değildi. Çeşme yapılsın, mahallenin orta yerinde su aksın da ne olursa olsun diye düşünüyordu. Ama boru parası çok tuttuğu için de harekete geçemiyordu.

 

O ara, bir akıl daha verildi bizim mahallenin büyüklerine. “Gidin numuneyi acısuyun kaynağından alın, onu tahlil ettirin” denildi.

 

Nitekim öyle yapıldı, bizim mahalleye gelecek su diye acısudan numune alındı. Götürüldü, tahlil ettirildi. Sonuç, fevkalade sağlıklı, temiz ve kaliteli çıktı. Böylelikle boru alma hakkı doğdu.

 

Bakın şu çok önemli. Tahlil sonucunu almaya giden mahalle büyüğümüze Samsun Toprak Su’daki görevli demiş ki; “Bu zamana kadar laboratuara bu kadar kaliteli su numunesi gelmedi.”

 

Dediğim gibi, bundan 47 yıl öncesinde acı suyun kalitesiyle ilgili bu bilgileri öğrenmiştim.

 

Yıl 1991… Annem böbreğinden rahatsız, taş gelip böbrek alt kanal ağzını tıkamış. Acil ameliyata alındı. Ameliyatı o yıllarda Ünye Devlet Hastanesi’nde çalışan Bevliyeci Necmettin Şahinkaya yaptı.

 

Ben de böbreklerinden rahatsız birisiydim ve 1974’ten beri her yıl üç dört kez böbrek sancım oluyordu. Yataktan tavanlara sıçrıyordum ağrıdan-acıdan.

 

Doktora bunu anlattım. Dedi ki; “Ünye’deki acı su senin böbreklerinin ilacı. Günde en az üç litre bu sudan iç, hiçbir şeyin kalmaz.”

 

Dediğini yaptım şükürler olsun böbrek sancılarından kurtuldum. Acısudan eve su taşımakta zorlandığım için son yıllarda Ayder suyu içiyorum. O da öyle son derece kaliteli ve sağlıklı bir su. Böbreklerime ilaç gibi geldi.

 

Gelelim, acı su ile ilgili edilen sözlere…

 

Bunlar ya kasıtlı, uydurma sözlerdir. Ticari menfaate yönelik olarak edilebilir.

 

Ya da doğrudur, acı suya bozuk su karışıyordur.

 

Bunun için de, belediye zaman zaman acı suyu tahlil ettirip sonucunu kamuoyu ile paylaşırsa problem ortadan kalkar.

 

Dedim, ya acı su Ünye’ye Yaradan’ın bahşettiği doğal bir ilaç... İsmail Hocamın da dediği gibi Allah’ın bir lûtfudur.

 

Hiçbir karalama bu gerçeği ortadan kaldıramaz.

 

 

 Bu Haber 1802 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI