Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Ocak 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dost mu, düşman mı ?
ecevit.osman@gmail.com

Bu haftaki yazıma başlamadan önce, daha önceki makalelerimde de değindiğim bir husus üzerinde kısaca durmak isterim. Bilindiği üzere, 1901 yılında İsrail devletinin kurulması için, Yahudi Haham Theodor Herzl, II. Abdülhamit’i ziyaret ederek; 1492 yılında, Osmanlı İmparatorluğunun bir atıfet göstererek, İspanya ve diğer Katolik Avrupa devletlerinden çıkarılan Musevileri kabul ettiğini, Filistin’de bir İsrail Devletinin kurulmasına izin vermesini istemiştir. Theodor Herzl, Musevi asıllı banker Rothschild ailesinin finanssal desteğini alarak,  II. Abdülhamit’e bir dizi öneri ile gelir. Dış işlerinde, Osmanlı devletine bağlı olarak kurulacak olan İsrail Devleti, bir Osmanlı Paşası (Valisi) tarafından idare edilecek ve tamamen Osmanlılara bağlı olacaktı. Yalnız, iç işlerinde kendi kanun ve ananelerine göre idare olunacaktı. Buna karşılık olarak da, Osmanlı Devletinin Avrupa’daki  bankalara olan (Duyun-i umumi borçları) borçları silinecek ve bir o kadar da kredi açılacaktı. Elbette, bütün bunlar Rothschild ailesinin bankasından karşılanacaktı. II.Abdülhamit, Osmanlı İmparatorluğunun Musevileri kabul ettiğini ve Osmanlı Mülkünde çok sayıda Musevi’nin  hayatlarını Osmanlı kanunları içinde serbestçe idame ettirdiklerini ve ticaretlerini yaptıklarını söyleyerek, buna karşı olmadığını; yalnız Orta Doğu’daki dengeler bakımından bu teklifinin kabul edilemez olduğunu ifade etmiş ve Theodor Herzl’in teklifini geri çevirmiştir.

1877 yılından sonra, Osmanlıların güçlerini kaybetmelerine paralel olarak, bu tarihten başlayarak; özellikle de Osmanlıların Orta Doğudan çekilmelerinin getirdiği boşluktan yararlanarak, 20. yüzyılda fazla miktarda Musevi’nin Filistin’e göç ettiğini görüyoruz. II. Abdülhamit’ten ret cevabını alan Teodor Herzl, Rothschil ailesinin mali desteği ile bu göçü gerçekleştirmiştir. Araplardan satın alınan arazilerde, Musevi’lerin yerleşmesi temin edilmiş ve 1948 yılında ise, emrivaki şeklinde İsrail Devleti kurulmuştur. İlk kurulan İsrail Devleti, arazilerin satın alınmasından dolayı, bir bütünselliği de yoktu. Burada şunu söylemek istiyorum ki, İsrail Devletinin kurulması bir suç var ise ve bunun da bir vebali var ise, para, altın ve kadınlara düşkün olan, milli duyguları gelişmemiş Araplara aittir.

Kısa bir süre önce, Gazze’deki Filistin Hükümetinin başkanı, İsmail Haniye Ülkemizi ziyaret etti. Bu ziyaretin, resmi bir ziyareti olup, olmadığını da bilmiyorum. Yalnız, AKP grubunda, Başbakanımız ile ellerini birleştirerek kaldırmasını ben öncelikle, dostluk tezahürü olarak görmüştüm. İsmail Haniye, TBMM’de grubu bulunan parti başkanları ile de görüşme yaptı. Fakat, beni fazlası ile üzen, Selahattin  Demirtaş ile olan görüşmesinde sarf edilen sözler olmuştur. Demirtaş, Filistin’in tanınması ve birleşmesi temennisinde bulunmuştur. Bunu da doğal olarak karşılıyorum. Yalnız, İsmail Haniye’nin Diyarbakır başkent olarak Kürtlerin de bir devlet kurmalarını temenni etmesi, Haçlıların işgalinden Kudüs’ü kurtaran Selahattin Eyubiye (Selahatin Eyyubi El-Kürdi) gibi birisine ihtiyaç olduğunu belirtmesini açıkça ifade etmek gerekir ise, İsmail Haniye’nin bir dost mu? yoksa düşman olarak mı ? Ülkemize geldiğini hususunun düşünülmesi gerektiğini gündeme getirmektedir.

Daha önce de üzerinde durduğum gibi, Araplara itimat edilemeyeceğini bu olay açık olarak göstermiştir. Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisi ve bu gemide 9 vatandaşımız ölümü halâ zihinlerdedir. Bütün bunlara karşılık olarak Türkiye’nin başta İsrail olmak üzere, birçok ülkeyi karşısına alarak yaptığı hareketin karşılığı bu olmamalı idi, diye düşünüyorum. Cemal Abdülnasır’ın teşviki ile kurulan, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ‘nün uzun süre başkanlığını yaparak, Dünya platformuna taşıyan Yessir (Yaser) Arafat’ın ölümünden sonra durumun çok karıştığını görüyoruz. Üst çatı olarak Filistin Kurtuluş Örgütü ile El Fetih’in İsrail’i tanıma taraftarı olmasına rağmen, Hamas buna karşıdır. Bu konuda da, çalışmalarını sürdürerek, bu örgütleri bir araya getirmek isteyen ve bütün problemlere karşılık, Gazze’ye gitmeği bile göze alan Başbakanımızdır. Bütün bunlara rağmen, grup toplantısında ellerini havaya kaldıran İsmail Haniye’ye , Demirtaş ile olan konuşmasını yakıştıramadım. Ama, Arapların bilinen karakterine çok uygundur. Saygılarımla.

 Bu Haber 1627 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI