Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Ocak 2012 Pazar
Zeynep Tokgöz
Her bir Darüşşafaka konseri: Bir konserden de ötesi!

Geçen sene bu zamanlarda, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’yla ilgili bir yazı yazmıştım. Sizlere Mayıs ayında gerçekleşecek sınavları için bir tanıtım turuna çıktıklarını haber verip; sizlerden kurumun ve okuldaki eğitimin anlatıldığı tanıtım günlerine katılmanız, Türkiye çapında tüm yetim kalmış çocuklara tanınan bu muazzam fırsattan faydalanmaları için kendi yavrularınıza da bir şans vermeniz konusunda çağrıda bulunmuştum.

Darüşşafaka’nın başında,  sınavı kazanan çocukların aileleriyle tek tek tanışıp, çocuklarını nasıl bir yere emanet ettikleri konusunda içlerini rahatlatmak için tüm Türkiye’yi dolaşan bir başkanı var: Zekeriya Yıldırım. O ve eşi, yeni Darüşşafakalıların aileleriyle tanışmak için İstanbul’dan kalkıp Giresun’un bir köyüne dahi gidiyorlar.

Bağışlarla ve çağdaş bir eğitimle büyüyen çocuklar

Darüşşafaka, 148 yıldır eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla yetenekli ancak babası hayatta olmayan, ailesinin maddi olanakları nedeniyle iyi eğitim fırsatı bulamayan öğrencilere, ilköğretim 4. sınıftan başlayarak lise son sınıfa kadar yatılı ve tam burslu eğitim veren bir kurumudur.

1955 yılından bu yana İngilizce eğitim veren Darüşşafaka, bugün öğrencilerine sunduğu eğitim ve sosyal imkanlarıyla ülkemizin en iyi eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktadır. Darüşşafaka’nın tüm giderleri, yapılan bağışlarla karşılanmakta ve öğrencilerden hiçbir ücret alınmamaktadır.

Fark yaratan konserler

Darüşşafaka Konserleri ise -başlıkta belirttiğim gibi- bir konserden de ötesidir. 2008 yılında Sezen Aksu ile başlayan, Ferhat Göçer, Kenan Doğulu’yla devam eden  ve Kasım 2011’de Funda Arar’ın bayrağı devraldığı, dev bir yardım organizasyonudur.

Bilirsiniz, yardım konserlerinin farklı bir enerjisi olur. Konsere çıkan sanatçının ışığıyla, izleyicinin enerjisi birleşince ortaya bir duygu seli çıkar çoğu zaman. Darüşşafaka konserleri sayesinde de salonda bulunan yüzlerce kişi, bir çocuğun bile hayallerini gerçeğe dönüştürüyor olmanın hazzını yaşar. Hele ki  yardımlarla okuyan pırıl pırıl çocuklar sahneye çıkınca gözlerinizin dolmamasına imkan yoktur.

Darüşşafaka konserlerinde öğrenciler, sanatçıyla birlikte bir şarkı söyler. Ve konser sonunda, kendi elleriyle yaptıkları hediyeleriyle sanatçıya teşekkür ederler. Benim en çok duygulandığım zamanlar genelde bu anlar olur…

2011 Funda Arar konserinde iki gitarist, bir baterist olmak üzere üç öğrenci Funda Arar’a bir şarkısında eşlik ettiler. Orkestra elemanlarının hepsi sahneyi bu yetenekli yavrulara bıraktı. Sanki profesyonel birer müzisyen gibi tamamladılar şarkıyı. Ellerimizin içi acıyana kadar ayakta alkışladık geleceğin müzisyenlerini.

Hepsi memleketin dört bir yanından gelmiş, hayatında ellerine bir müzik aleti almayı bile hayal edemezken, Funda Arar’a eşlik ediyorlardı. Bu inanılmaz bir şeydi. Gerçeğe dönüşmüş bir hayaldi.

Bu senenin konser sonu hediyesi de Funda Arar’ın saçları uçuşurken çizilmiş, usta bir ressamın elinden çıkmış gibi görünen bir portresiydi. 15 yaşında bir çocuğun, sevgi ve minnet ile yaptığı harika bir hediye…

Yeteneklerini sergileyebilme şansı yakalayan bu yetim kalmış minikler, çalan şans kapısını açmış.  Artık hayat onların elinde. Kendi hayatlarını kendi istedikleri gibi şekillendirip, aileleri ve memleketleri için hayırlı birer evlat olma yolunda yürüyorlar.

Darüşşafaka, küçük yaşta büyük acılar yaşamış her çocuğa yeni bir hayat vermek için, her sene sınav düzenliyor.  Giresun’un köyünden, Van’ın bir ilçesine kadar hayattan yeni bir şans isteyen çocukları bekliyor.  Ve de bizlerden gelecek yardımları.

Kısacası, Darüşşafaka’nın deyimiyle: Bu çocuklar bize emanet!

Gelin onları bağışlarımızla büyütelim!

Daha fazla bilgi için:

http://www.darussafaka.org/tr-TR/Sayfalar/ana-sayfa.aspx

 Bu Haber 4059 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Güzel işler; güzel insanlar... Tarih : 12 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :Murat Kartal
Zeynep hanımın güçlü duyguları ve usta kalemiyle yazıya döktüğü bu makalde, Darüşşafaka'nın önemini ve güzelliğini bir kez daha yüreklerimin en derin kısımlarında hissettim. Güzel işler güzel insanlar ile birlikte yapılır ve güzel ülkemde Darüşşafaka gibi kurumların varlığı da bu güzel insanların varlığının bir kanıtıdır. Bu vesileyle, Zeynep Hanımın şahsında, ülkemin tüm güzel insanlarına gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum...