Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
ODÜ, nasıl olur da YÖK'ü dinlemez...
musakiroglu@mynet.com

Her ne kadar yaygın kanaate göre "İşin başı sağlık" denilse de ben hep işin başının eğitim olduğuna inananlardanım.

Eğitimli insan sağlığı konusunda da bilinçlidir ve gerekli tedbirleri almada cahil insanlara göre çok daha ileri bir yerde bulunur.

Kısacası toplum hayatının gelişmesi, huzur ve mutluluğu için yeteri kadar eğitim şarttır.

Ben şahsen eğitim veren, eğitim yapılan kurum ve kuruluşların olmadık yere yıpratılmasına kesinlikle karşıyımdır.

Bu nedenle bu kurumlarımızı ve yöneticilerini varına yoğuna tenkitten çok,küçük-büyük bütün başarılarından dolayı tebrik etmeyi kural edinmişimdir.

Ancak öyle oluyor ki susmak, göz yummak, tenkit etmemek mümkün olmuyor.

Örneğin Ordu Üniversitesi ile ilgili 28 Aralık'ta yazdığım bir yazıda, üniversitede düzenlenen yemek yarışmasında yarışmayı düzenleyen yüksekokul müdürünün eşinin birinci, baldızının ikinci olmasının anlaşılması zor bir sonuç olduğuna dikkat çekmiştim.

Tabi sonuca hayret etmemek elde değildi. Kaldı ki bu tür yarışmalara yarışmayı düzenleyenlerin yakınlarının katiyen katılmaması gerekir.

ODÜ ile ilgili böyle bir tenkit yazısı sonrası maalesef bir tenkit yazısı daha yazmak zorundayım. Şöyle ki;

ODÜ'deki kayıtlar sırasında YÖK'ün kesin talimatı ve öğrenci katkı payı dışında kesinlikle başka hiçbir surette para alınmaması istenmesine rağmen para alınmış.

Kaldı ki, o kadar aleni yapılmış ki bu iş… ODÜ Senatosu hangi ad altında ne kadar para alınacağının listesini yapmış, bunun duyurusunu ilgili birimlerine bir yazı ile göndermiş.

O kadar rahat o kadar pervasız, o kadar acımasızca bu paralar alınmış ki fakir kağıdı getiren öğrencilerden bile eksiksiz tahsil edilmiş.

Bu durum bize bütün belgeleriyle intikal etti. Bu belge-ler şöyle;

1-YÖK'ün ard arda yazdığı "Öğrenci katkı payı dışında kayıt sırasında öğrencilerden hiçbir ad ve gerekçe altında ücret alınamayacağına dair imzalı karar yazıları…

2-Bu yazılara rağmen ODÜ Senatosunun aldığı ve öğrencilerden kayıt sırasında hangi ad altında ne kadar ücret alınacağının listesinin bulunduğu imzalı karar yazısı.

3-Alınan bu paraların YÖK kararlarına rağmen alındığını ifade eden ve öğrencilerden bir kısmının paralarının geri iade edilmesini isteyen dilekçelerine verilen olumsuz imzalı karar yazısı.

Bunlarla ilgili olarak, doğruluğunu ve yanlışlığını öğrenmek için Gazetemizin İmtiyaz sahibi Sn. Ali Öztürk, Rektör Yardımcısı ve kararda imzası bulunan Prof. Dr. Sn. Nuri Yılmaz'ı telefonla aradı.

Ararken ben de yanındaydım. Sn. Yılmaz, YÖK'ün yazılarından yeni haberi olduklarını, Senato'nun yeni karar aldığını, bir daha böyle para alınmayacağını, alınan paraların da geri iade edileceğini söyledi.

Kaldı ki Ali Bey, birde ODÜ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Prof. Dr. Sn. Zeki Bostan'a da olayı sordu. O da benzer şeyler söyledi.

Kısacası her iki öğretim üyesi ODÜ'de yapılan bu vahim hatayı doğruladı.

Doğruluğunu kabul edilen hata neye rağmen yapıldı? YÖK'ün karar ve talimatlarına rağmen…

Peki, bu cesaret nedir böyle? Bağlı olduğun bir kurum nasıl hiçe sayarsın?

Bunun cevabını-hesabını ODÜ yönetimi versin.Bu Haber 2759 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI