Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Kış uykusu bu olmalı anlaşılan...
musakiroglu@mynet.com

Pazar sabahı gün ağardığında baktım kaşı tepeler Kümbet', Yazkonağı sırtları, Çataltepe, Kızılkaya kırçıl sakal rengi beyazlamış…

Hal bu ki Cumartesi günü hava güneşli, ılıktı. O gün Saraçlı'da bahçede pırasa fidesi tohumu ektik.

Evin önündeki türbe eriğinde tek tük açmış, hafif esen rüzgarla beyaz kelebek misali uçuyor görüntüsü veren çiçeklere bakarak; "Siz ne yaptınız sabırsız güzeller? Ya bir de kar yağar, don olursa ne yapar, nasıl dayanırsınız?" dedim.

Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece yarısı sert bir rüzgar esti, yarım saat kadar sürdü. Ardından yağmur başladı, havanın derecesi birden düştü.

Dediğim gibi sabah baktığımda da karşı tepelerdeki karı gördüm.

Kalorifer kazanını ateşledim. Miskinlik çöktü üzerime, canım tekrar yatmak istedi.

Ama saat 10'da Ünye'nin yeni kalemlerinden üstat Erol Okutucu'nun ikinci kitabının imza gününe davetliydim Atakale'ye… Bu sefer söz verdim kesin gidecektim. Çünkü birincisine gidememiştim…

İnterneti açtım günlük gazetelere baktım… Birkaç haber, birkaç yazar okudum. Hazırlandım çıktım, imza gününe gittim.

Benden önce gelenlerle merhabalaştım, bir iki hasbıhalden sonra Sn. Okutucu toplantıyı açtı, Marjinal Belediyecilik Tezleri adlı ikinci kitabı hakkında bilgi verdi.

Erol Okutucu'nun birinci kitabı Ben Başbakan Olsam'ı okumuştum. Bu ikinci kitabına da toplantı öncesi şöyle bir göz gezdirdim. Sanki birincisinin devamı gibi geldi bana.

Erol Bey, birinci kitabı Ben Başbakan Olsam'da, Türkiye'de merkezi idareye, yani Ankara'ya projeksiyon tutmuş… Eksik ve yanlış bulduğu uygulamalara dikkat çekmiş… Doğrusunun ne olması konusunda kendi önerilerini ve tavsiyelerini dile getirmiş.

Bu ikinci kitabında ise yerel idarelere, belediyelere projeksiyon tutmuş… Bu sefer de yerel yöneticilerin eksik ve yanlışlarına dikkat çekip kendi öneri ve tavsiyelerini anlatmış.

Ancak, sunulan bu tavsiye ve öneriler öyle her gün herkesin dile getirdiği bilindik tavsiye ve önerilerden çok ilk kez duyulan cinsten öneri ve tavsiyeler.

Sn. Okutucu'nun kitaplarını ilginç yapan da işte bu ilk kez duyduğumuz öneri ve tavsiyeler.

Her iki kitabı da işte bu ilginç yanıyla tavsiye ediyorum siz okurlarıma, okunmaya değer…

İmza gününe katılım vasattı. Aslında bu gibi toplantılara katılım sayısından çok katılanların niteliği çok daha önemlidir.  Bu yüzden ben isterdim ki Ünye'nin eli kalem tutan, yazan, çizen… Okumayı seven, okuyan, yorum-analiz yeteneği olan entel kesimi böyle bir güne katılsın.

Gerçi benim katılamadığım birinci imza günü daha kalabalık, nitelik olarak daha iyiymiş.

Anlaşılan Pazar Günü yüzünü iyice yüzünü gösteren kış sonucu kış uykusu ağırlığı çökmüş entellerimizin üzerine…

Ağırlık çökmüş deyince, toplantıdan çıktım eve geldim… Benim de üzerimde bir ağırlık, bir ağırlık… Fazla dayanamadım kanepeye uzandım…

Bir iki saat sonra gözlerimi açtığımda hanım yere yaydığı serginin üzerine fındıkları dökmüş, bir tarafta kırma kütüğü, bir tarafta çekiç… Anladım ki dışarı çıkmak yok, bugün evdeyim.

Kış uykusu denen bu olsa gerek… Soğuk havalarda hareketsiz, daha çok evin içinde kalma hali…Bu Haber 1918 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI