Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Ünye çok değişmiş..."
musakiroglu@mynet.com

Bir yerdeki gelişme ve değişme farklı grup ve düşünce mensubu kişiler tarafından farklı ele alınabiliyor. Birileri pozitif-olumlu kanaatler ifade ederken, bir başkaları tam tersi negatif-olumsuz kanaatler dile getirebiliyor.

Burada ölçü ne? Acab ola kimin dediği doğru? Bu işi ölçüp biçen bir alet olmadığına göre kim ne der, nasıl düşünürse ona göre 'doğru' odur.

***********       **********

Bakın buna da demokrasi diyoruz. Farklı olanların ve farklı düşünenlerin bir arada yaşadığı, yaşatıldığı sistem yani…

***********      **********

Ben 1984'ten beri hemen hemen hiç ayrılmadan sürekli Ünye'de yaşıyorum. Bu süre zarfında uzun süre bir siyasi partinin mensubu olarak kaldım. O nedenle Ünye'deki değişme ve gelişmelere daha çok kendi partimin baktığı pencereden baktım.

Örneğin Ünye Limanı bizim partinin eseri olduğu için gözümüzde İstanbul Limanı kadar büyüktü.

Ama bir başka partinin Ünye'ye kazandırdığı fakültenin ise, köy yerindeki bir ilkokuldan farkı yoktu. Al sana işte ölçü… Benim partimin yaptığı deve, rakip partinin yaptığı pire…

Peki, bir başka partinin penceresinden bakanlar nasıl bakıyordu? Onlar da fakülteyi Türkiye’nin en büyük üniversitesiymiş gibi anlatıyor… Limanı ise “Ne limanıymış, bir tekne su” diye küçümsüyorlardı.

*************      ************

Demokrasi olmasına demokrasi de… Adamı işte böyle kör edebiliyor demokrasilerdeki parti bağnazlığı. Dikkatinizi çekerim.

*************      ************

Ancak dışardan birileri geldiğinde o şehirdeki gelişmeyi, değişmeyi çok daha iyi anlıyor, izah ediyorlar.

Bunların söyledikleri daha gerçekçi oluyor. Çünkü onlar; şu görüş, bu görüş çerçevesinden değil de tarafsız bakıyorlar gördüklerine.

Benim Ahmet adında Amasyalı bir dostum var, orada belediyede çalıştı mühendis olarak uzun yıllar.

Ahmet 3-5 yılda bir sahil bölgesine gelir, Ünye'de bana da uğrar. Hafta başı Pazartesi yine geldi. Son geldiğinden bu yana da beş yıl geçmiş.

Benimle görüşmeden önce Ünye'yi gezmiş. Kendisi de belediyeci olduğundan belediye çalışmalarını daha derinlikli inceleme ve yorumlama imkanına sahip.

Akşamüstü Çakırtepe'de oturduk, sohbet ettik. Ünye'de beş yıl öncesine göre ciddi değişmeler ve gelişmeler gördüğünü söyledi.

Akşamın karanlığı bastırıp Ünye'nin ışıkları ortaya çıktığında; "Ahmet, ışıklandırmayı nasıl buldun? Ünye'de çoğu beğeniyor, ama bazıları da eleştiriyor" dedim.

Ahmet, belediyecilikten gelme bilgi ve tecrübesiyle; "Bir şehir, bir kent geceleri ne kadar parlıyor, ışık hareketleriyle ne kadar pırıl pırıl görünüyorsa o kadar moderndir. Ünye işte bunu gerçekleştirmiş" dedi.

*************       ************

Dedim ya biz sürekli içinde yaşayanlar değişim ve gelişimin çok farkında değiliz. Ama dışardan gelen, gözleyenler Ünye'yi çok değişmiş buluyorlar.

 

 Bu Haber 1818 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI